Недостатня активність України у впровадженні екологічного податку CBAM може призвести до серйозних загроз для експортних секторів, - зазначає експерт - новини на Depo.ua.


Про це розповіла президентка Асоціації професіоналів довкілля (PAEW), гендиректор "Офісу сталих рішень" Людмила Циганок, передає Depo.ua.

За її словами, компанії стикаються з серйозними труднощами, пов’язаними як з нестачею кваліфікованих кадрів, так і зі складністю збору актуальних даних про СВАМ. На сьогоднішній день ситуація в Україні з професійною освітою є критичною: жоден навчальний заклад не готує сучасних фахівців, які б відповідали європейським стандартам, знали європейські норми, мали навички декарбонізації та володіли англійською мовою. Більше того, екологічна політика та екологічна освіта в Україні відстають як від європейських вимог, так і від викликів, пов’язаних з війною.

З одного боку, представники уряду усвідомлюють, що наслідки неминучі. З іншого боку, протягом усього часу роботи переговорної групи не вдалося сформувати ефективну позицію щодо CBAM у спілкуванні з Єврокомісією. В українському уряді ігнорують відсутність акредитації для українських верифікаторів викидів, наданої Єврокомісією. Крім того, досі не напрацьована чітка процедура звітності. Усе це разом ставить під загрозу експортноорієнтовані галузі, — зазначила Циганок.

Вона також підкреслила, що в Україні відсутня відповідна документація по CBAM, і релевантний досвід.

"Узагальнюючи ситуацію з CBAM, можна з упевненістю стверджувати: українські чиновники, відповідальні за євроінтеграцію, активно беруть на себе зобов'язання та роблять заяви. Однак залишається питання, хто саме реалізує ці обіцянки — адже відсутні як механізми для імплементації, так і кваліфіковані спеціалісти, не кажучи вже про конкретні наміри, які мали б бути підкріплені чіткими стратегіями", — зазначила Циганок.

Нагадаємо, раніше видання Politico повідомляло, що Європа, з одного боку, підтримує Україну фінансово, а з іншого - запроваджує вуглецеве мито СВАМ, що може призвести до щорічних втрат для України у розмірі 1,4 мільярда євро. Проте, ці втрати можна уникнути, розпочавши переговори з Європейським Союзом, адже в законодавстві про СВАМ є положення, яке дозволяє країнам отримувати податкові пільги у разі виникнення форс-мажорних обставин. В умовах повномасштабної війни Україна має всі підстави звернутися до ЄС з проханням про відстрочку з цього питання.

Заступник міністра економіки та торговий представник України Тарас Качка висловив думку, що українському бізнесу необхідно полегшення умов функціонування СВАМ. Він також повідомив, що вже тривають переговори з Європейським Союзом щодо можливості відстрочки введення цього механізму для України.

Related posts