Бізнес закликає уряд зосередитися на боротьбі з тіньовою економікою, замість підвищення податкового навантаження -- Delo.ua


Бізнес-спільнота сподівається, що замість законопроєкту №11416-д про підвищення податків владі вдасться сформулювати норми, що допоможуть наповнити державний бюджет за рахунок детінізації економіки.

Про це повідомила пресслужба Європейської бізнес асоціації.

У повідомленні зазначається, що Верховна Рада України не схвалила законопроєкт № 11416-д, який передбачав підвищення податків, на етапі першого читання. Лише 224 народних депутати підтримали ініціативу, що не відповідає мінімальній вимозі в 226 голосів для її затвердження. Тепер документ буде розглянуто повторно на першому читанні.

"Враховуючи, що загальні додаткові потреби бюджету досягли 500 млрд гривень через збільшення витрат на обороноздатність, бізнес висловлює думку, що рішення не розглядати цей законопроєкт є обґрунтованим і зваженим. Адже в даний час основний тягар від запропонованого підвищення податків лягає на сумлінний бізнес", - зазначили в Європейській бізнес-асоціації.

В ЄБА підкреслили, що збільшення податкових ставок здатне завдати серйозної шкоди як бізнесу, так і економічній ситуації в країні.

"Прозорий бізнес опиниться в ще меншій конкурентоспроможності порівняно з тіньовим сектором, а умови ведення справ для підприємців, на жаль, стануть ще більш непередбачуваними, що може негативно вплинути на рішення інвесторів щодо продовження діяльності чи інвестування, і, безумовно, не в позитивному ключі," - зазначають в Європейській Бізнес Асоціації.

В організації усвідомлюють критичну потребу в накопиченні ресурсів у період війни, проте вважають, що слід уважно стежити за факторами, які створюють умови для нечесних та нерівних правил ведення справ у державі.

Обговорюється проблема тіньової економіки, в якій, за оцінками фахівців, приховано мільярди гривень, що могли б поповнити бюджет. Для вирішення цієї ситуації необхідні реформи митної служби та забезпечення ефективної діяльності правоохоронних органів, які повинні виступати не як інструменти тиску на сумлінний бізнес, а як чесні та прозорі механізми контролю. Також важливо налагодити повноцінну роботу Бюро економічної безпеки та інші заходи, на які наголошує Європейська Бізнес Асоціація.

Окрім цього, бізнес вважає, що необхідні ініціативи, які допоможуть вирішити проблему неофіційної зайнятості, зокрема питання виплат у конвертах.

В ЄБА висловлюють думку про необхідність переосмислення запропонованої системи оподаткування автомобільного ринку. Зокрема, слід детально проаналізувати фіскальний вплив оподаткування угод з вживаними автомобілями, а також активізувати заходи проти сірого імпорту в електронній торгівлі та інших сферах.

Водночас, для бізнесу було б надзвичайно корисно ознайомитися з розрахунками та економічними наслідками підвищення податків. Це має включати не лише прогнозовані податкові надходження, але й оцінку загального впливу на країну та її економіку, можливі інвестиції та подальшу діяльність підприємств. Адже, як зазначає спільнота, рішення про підвищення податків може не лише не збільшити надходження до бюджету, але й призвести до скорочення бізнесу, що, в свою чергу, матиме негативні наслідки для фінансів держави, - підкреслюють в ЄБА.

Нагадаємо, що 26 серпня депутат Ярослав Железняк оголосив про намір уряду представити вдосконалену версію законопроєкту щодо підвищення податків під номером 11416-д, який замінить раніше поданий 18 липня документ під номером 11416. Він також оприлюднив цей новий проект закону.

Він передбачає, зокрема, підвищення податків на прибуток для банків в 2024 році до 50%, як це було зроблено і минулого року (наразі на 2024 рік діє ставка оподаткування 25%). Також пропонується встановити податок на прибуток-2024 для фінкомпаній на рівні 25%.

Додамо, що на засіданні робочої групи Національний банк України і Міністерство фінансів України виступили проти підвищення податку на прибуток банків до 50%.

У новому законопроєкті залишилися незмінними положення щодо збільшення військового збору з 1,5% до 5%. Також закріплено ставку військового збору для фізичних осіб-підприємців першої та другої груп платників єдиного податку на рівні 10% від мінімальної заробітної плати, а для третіх - 1%. Додатково передбачено запровадження щомісячних авансових внесків для автозаправних станцій.

Голова фінансового комітету Ради Данило Гетманцев, представляючи провладну фракцію "Слуга народу", підкреслив, що в законопроєкті №11416-д було вилучено пропозиції щодо запровадження 1% податку з обороту, введення військового збору на операції з купівлі банківських металів та продажу нерухомості, а також не планується підвищення ставки податку на додану вартість (ПДВ).

Related posts