Це навіть не Ferrari: чи варто підозрювати Україну у відновленні ядерного потенціалу?


Згідно з інформацією, опублікованою в виданні Bild, Україна, нібито, серйозно розглядає можливість повернення до ядерної зброї. Проте, насправді це є майже неможливим з технологічної точки зору, а також західні партнери не підтримають такі ініціативи, що може призвести до припинення співпраці та введення санкцій проти країни.

Таку точку зору в ефірі каналу "Прямий" озвучив Іван Ступак, військовий експерт та колишній співробітник Служби безпеки України у період з 2004 по 2015 рік.

"Я не вважаю, що Україна має ядерну бомбу. Дозвольте пояснити свою точку зору. Є чимало свідчень від наших високопосадовців, які обіймали відповідні посади в той час, зокрема, від пана Горбуліна. Він написав цікаву книгу, в якій розповідає, що, коли у нас були ці ядерні боєголовки, обслуговування носіїв не викликало проблем. У нас є "Південмаш", Дніпро - там можна було все зробити. Проте ядерні боєголовки, як він зазначає, починали "дихати". І ми не мали жодних інженерних можливостей для обслуговування цих боєголовок, тому їх довелося віддати росіянам. У них є фахівці, обладнання, а у нас цього не було", - підкреслив Ступак.

Він вважає, що Україні не слід ініціювати такі дії, оскільки західні партнери можуть відреагувати негативно, зокрема запровадити санкції і зупинити співпрацю.

"Уявіть ситуацію: ми запускаємо цей процес, а на нас накладають санкції. Наші колишні союзники, які були з нами, починають вводити обмеження проти України, завдаючи шкоди громадянам нашої країни, позбавляючи нас безвізового режиму... Вони накладають санкції на численні підприємства, зокрема на український військово-промисловий комплекс. Чи справді ми цього прагнемо? Таким чином, ми фактично унеможливлюємо нашу перспективу на членство, ідеться не лише про НАТО, а й про Європейський Союз та інші економічні угоди і співпрацю," - підкреслює Ступак.

"Існує певна істина: на ядерні держави, як правило, не здійснюють напади. Наприклад, візьмемо Іран — на нього ніхто не нападає. А що стосується Ізраїлю, який має потенційний ядерний арсенал, то конфлікти між Іраном і Ізраїлем все ж ведуться з використанням звичайних видів озброєння: ракет, авіації та спеціальних підрозділів. Нам потрібно розвивати цю концепцію. Тільки безкінечні, багатокілометрові тунелі, що простягаються від Чопу до Кропивницького, Дніпра та Київської області на глибині, як у метро Арсенальна, на 100 метрів, де виробляються боєприпаси та ракети, стануть єдиним надійним щитом і великою гарантією того, що Росія не спробує знову атакувати", — вважає колишній співробітник Служби безпеки України.

При цьому він порівняв створення ядерної зброї з автомобілебудуванням: мовляв, в Україні є ж відповідні заводи, однак там точно не можна буде створити гіпотетичний суперкар Ferrari.

"Це можна порівняти, коли кажуть, що в нас є якісь заготовки, можна зробити. Окей, у нас в Україні теж є Запорізький автомобільний завод. Ми ж теж можемо робити "Феррарі". Але чогось якось там "Феррарі" не виходячть. Чогось. Можливо, замало просто мати чотири колеса, сидіння та кермо. Треба щось трішечки більше, ніж просто оця заготовка. Ось таке вам велике порівняння", - резюмував військовий аналітик.

Нещодавно Президент України Володимир Зеленський поділився деталями своєї розмови з Дональдом Трампом. Він навів приклад невдачі гарантій, закріплених у Будапештському меморандумі, відповідно до якого Україні було обіцяно захист її територіальної цілісності та суверенітету в обмін на відмову від ядерної зброї. Зеленський підкреслив, що для ефективного захисту від агресії Україні необхідно створити надійний альянс, і найбільш оптимальним шляхом є вступ до НАТО, а не відновлення ядерного арсеналу.

В останні дні вересня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров під час свого виступу на Генеральній асамблеї ООН зробив загрозливі заяви щодо використання ядерної зброї, адресуючи їх "англосаксам" і "київському режиму". Він також звинуватив президента України Володимира Зеленського в тому, що той сприяє залученню НАТО до військових конфліктів.

14 жовтня президент США Джо Байден оголосив про готовність Сполучених Штатів до діалогу з Росією, Китаєм та Північною Кореєю з метою зменшення ядерних загроз. Під час зустрічі з жертвою атомного бомбардування в Хіросімі, він підкреслив важливість глобальних зусиль для повної ліквідації ядерної зброї. Байден зазначив, що США готові вести переговори з цими державами "без попередніх умов", оскільки затягування процесу ядерного роззброєння є невигідним ані для окремих країн, ані для всього світу.

В той же час, у Південній Кореї, з огляду на тривалі ядерні та ракетні загрози з боку КНДР, відбулися перші за останні сім років військові маневри з бойовим застосуванням крилатих ракет великої дальності Taurus.

Related posts