Експерт зазначив, що цінова межа у $60 більше не діє через діяльність російського "тіньового флоту".


Тіньовий флот надав Росії можливість сформувати альтернативну судноплавну мережу.

Цінова стеля у $60 за барель для російської нафти, запроваджена західними країнами, перестала бути ефективною. Нафта тепер транспортується переважно танкерами "тіньового флоту", які використовують західні страхові послуги. Про це повідомив співзасновник Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін.

Тіньовий флот дозволив Росії створити альтернативну судноплавну мережу, здатну адаптуватися до змінюваних тактик і напрямків західних санкцій. Ця структура включає сотні танкерів з непрозорою власністю, які використовують складні маршрути. Компанія Windward оцінює, що минулого року кількість цих суден зросла до 1800. За оцінками, у світі сьогодні налічується приблизно 12300 нафтових танкерів, що означає, що Росія контролює майже 15% світового флоту нафтових танкерів. Санкції значно відстають від російських схем і новацій. Ключову роль у цьому відіграє запозичене в Ірану ноу-хау — "тіньовий флот". Щомісяця до тіньового флоту додається від 25 до 35 нових суден, — зазначив він.

Він підкреслив, що, за інформацією Bloomberg, на даний момент шість маловідомих компаній, включаючи ті, що були створені менше року тому, здійснюють експорт з Росії близько 1,5 млн барелів нафти щоденно. Серед цих компаній три базуються в Дубаї: Coral Energy, Nord Axis Ltd та QR Trading, а дві інші розташовані в Гонконгу: Concept Oil Services та Bellatrix Energy.

У 2023 році федеральні доходи Росії досягли рекордного рівня в $320 мільярдів, і очікується подальше зростання. Обсяги експорту нафти склали 234,3 мільйони тонн, при цьому 82% від загального обсягу експорту спрямовувалися до Азіатсько-Тихоокеанського регіону. Деякі аналітики стверджують, що близько третини цих доходів було витрачено на військові дії в Україні у минулому році, а значна частина коштів буде використана для фінансування війни в 2024 році.

Приблизно 80% прибутків нафтогазової галузі припадає на нафтовий сектор, згідно з даними Росстату та оцінками Центрального банку Росії. Частка нафтогазової галузі у ВВП Росії у 2023 році становила близько 27-28%. У восьми регіонах Російської Федерації майже половина економіки базується на видобутку нафти та газу, зазначив експерт.

Related posts