Микола Княжицький під час форуму Via Carpatia висловив думку, що Європа повинна запросити Україну до НАТО.
Кожна криза - це водночас шанс. Це перший урок з російсько-української війни. І висновок з американських виборів.
Криза - глибока, лідерство США під питанням у всіх аспектах: геополітичному, військовому, економічному, цивілізаційному і ціннісному. Америка засумнівалася у своїх базових цінностях: існувати як демократична республіка, поважати верховенство права, очолювати євроатлантичну спільноту і підтримувати світовий порядок, що спирається на міжнародне право. Якщо США зруйнують цей фундамент, вони немов автоматично припинять існувати як велика держава, а то й держава загалом. Америка народилася з духу свободи й демократії. Якщо вона їм заперечить, то фактично оголосить про свій кінець.
Урок другий. У Кремлі сподіваються, що Трамп гратиме роль криголама в знищенні України, НАТО, ЄС і світового порядку. А сам Трамп думає про себе як про члена клубу "геніальних людей", саме так він назвав і Сі Цзіньпіна.
Таким чином, основним питанням залишається, чи є американська демократія ефективною? Чи здатні її інститути вистояти перед спробами встановлення авторитарного режиму?
Демократи, зокрема президент Джо Байден, дали ствердну відповідь на ці питання. Вони визнали результати виборів, що надало можливість Трампу та республіканцям перейти до реалізації свого плану без зволікань. Ніхто і ніщо не перешкоджатиме їм, окрім конституційних норм, законодавства та основоположних цінностей американської демократії. І, звичайно, їхнього сприйняття національних інтересів.
Після 20 січня 2025 року Трамп і республіканці в першу чергу відповідатимуть на виклик відповідальності - основи свободи і демократії. Ось таке "покарання" популістам за намагання зруйнувати базові цінності та інституції.
Третій урок - це падіння міфу про американський ізоляціонізм. Президент Трамп не заявить про вихід США з Близького Сходу і не залишить Ізраїль. Америка так само не піде з Південно-Східної Азії, не залишить напризволяще ні Тайваню, ні Південної Кореї, ні Японії, ні Австралії чи Нової Зеландії. Щоб про це не говорив Ілон Маск.
Трампівський підхід до "ізоляціонізму" має прямий зв'язок із Європою та Україною як її складовою частиною. У період з 2016 по 2020 роки це було несподіваним і навіть лякаючим для європейських країн, оскільки вони не могли зрозуміти нові реалії американської політики. Наразі ситуація змінилася: Європа стала значно обізнанішою і, що важливо, підготувалася до нових викликів.
Європейські керівники вже обговорюють з Трампом можливість надання йому пільг, щоб запобігти виникненню торговельної війни в рамках євроатлантичного співробітництва. Однак, чи вдасться цього досягти, залишається під знаком питання.
Замість цього, для забезпечення свого існування, як зазначили президент Франції Емманюель Макрон та колишній керівник Європейського центрального банку Маріо Драґі, Європа повинна зміцнити свої позиції та втілити концепцію "стратегічної автономії", що передбачає технологічну незалежність від Сполучених Штатів і Китаю.
Генерал Валерій Залужний детально інформував європейських політиків, дипломатів та військових про військовий аспект цієї проблеми.
Урок четвертий. НАТО тримається міцно й триматиметься надалі, хоч напевно Вашингтон коригуватиме свою участь у захисті європейських членів. Європа справді має взяти більше відповідальності за свою безпеку, вкладати більше коштів та думати стратегічно. Тобто припинити боятися "ескалації" у війні з Росією, запросити Україну до НАТО та інтенсивно готувати наше членство в ЄС.
П'ятий урок. Заклики до миру в Україні "протягом 24 годин", миттєве припинення вогню та шантаж із боку США щодо зупинки допомоги насправді мають значення для всієї Європи. Цей факт визнають практично всі європейські лідери. Адже якщо сьогодні "віддати Україну", завтра можуть з'явитися загрози для інших країн Центрально-Східної Європи. Це може призвести до укладання нової Ялтинської угоди, що стане свідченням повної перемоги путінського режиму в Росії.
Таким чином, незалежно від обставин у США, ми можемо розраховувати на підтримку Європейської комісії, а також більшості членів Європейської ради та Європарламенту. Це варто підкреслити, особливо в рамках нашої інтеграції з Європейським Союзом, адже успішне виконання наших зобов'язань у сфері євроінтеграції є одним із найважливіших аспектів досягнення Перемоги та миру.
Фінальний урок. Я вважаю, що Трамп не припинить підтримку Україні, хоча багато буде залежати від індивідуальних рішень, які стосуються зовнішньої політики, оборони та загальної безпеки його адміністрації. Принцип "мир через силу", запропонований у "плані" Майка Помпео, може стати ефективною стратегією для України.
Незмінним фактом залишається те, що досягнення нашої Перемоги, а також перспективи миру і безпечного майбутнього для України, передусім залежать від нас самих. Відвага, професіоналізм та креативність Збройних Сил України, стійкість населення, компетентність керівництва та розвиток економіки, зокрема оборонної промисловості, є ключовими факторами. В умовах зовнішніх викликів стає дедалі важливішим об'єднання політичних сил, а не продовження дрібних конфліктів.
Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України