Financial Times: Затримання Дурова здатне завдати шкоди економіці Telegram


Французькі кримінальні звинувачення проти засновника та єдиного власника Telegram Павла Дурова можуть значно вплинути на плани щодо монетизації месенджера. Про це повідомляє Financial Times, яка отримала доступ до фінансової звітності компанії за минулий рік.

Виручка Telegram у 2023 р. склала $342 млн, операційний збиток -- $108 млн, а загальний збиток (після сплати податків) -- $173 млн. Частина цих втрат була компенсована зростанням вартості криптовалют, пов'язаних з Telegram і на балансі компанії (майже $40) кінець року). Цього року компанія врятувала від продажу Toncoin $244 млн, свідчать документи, з якими ознайомилася FT.

Проте компанія зазнала втрат від арешту Дурова: після цього Toncoin подешевшала на 20%.

Це може бути лише початком проблем, пише FT. Telegram багато зробив для своєї монетизації (преміум-акаунти, реклама), але все ж таки основні плани компанії були пов'язані з розміщенням акцій (IPO) у 2026 р. Дуров у березні говорив FT, що відхилив пропозицію інвесторів, які оцінили компанію більш ніж у $30 млрд, і тепер просуває цей план. Кримінальну справу проти Дурова може поставити хрест на ІРО.

Рекламодавці будуть уникати платформи, що тепер пов'язується з контентом про ймовірні злочини, включаючи сексуальне насильство над дітьми, зазначають експерти, опитані Financial Times. "У такому випадку ви залишитеся з криптовалютними шахраями та рекламою швидкого схуднення," - зауважує один із них. Продаж акцій такої компанії стане складним завданням.

Наразі Telegram здебільшого фінансується через випуск облігацій. Загальна сума залучених коштів сягає $2,4 млрд, які мають бути повернені до 2026 року. Павло Дуров, засновник компанії, також інвестував у ці облігації $64 млн, як повідомляє Financial Times, посилаючись на фінансову звітність компанії.

Однією з умов випуску облігацій Telegram була можливість конвертації їх у акції зі знижкою порівняно з ціною IPO Telegram, якщо воно відбудеться до кінця березня 2026 року. Це створювало додатковий стимул для компанії провести IPO. Проте на цей момент власники облігацій Telegram зіткнулися з іншою ситуацією: цінні папери, які їм належали, з моменту затримання Дурова втратили майже 10% вартості, а їхня прибутковість зросла до понад 16%.

Багатьох надихнула ідея, що Telegram перетвориться на "суперапп" для цифрових активів на кшталт WeChat у Китаї. Майже мільярд користувачів зможуть використати Toncoin у всьому - від платежів до ігор. Деякі зберігають віру в Telegram і бачать у обвалі котирувань її облігацій та монет шанс заробити. DWF Labs, яка інвестувала в токен, минулими вихідними витратив мільйони доларів на покупку Toncoin після того, як його ціна впала, сказав Bloomberg співзасновник фірми Юджин Нг.

Незрозуміло й те, як керуватиметься Telegram після арешту Дурова, пише FT. У березні він казав, що в компанії працює лише близько 50 осіб, у тому числі 30 розробників. За даними FT, це переважно досить молоді співробітники зі Східної Європи, в основному України, зарплата яких може досягати $500 000. За словами одного з джерел FT, скоро вони розмістять фотографії своїх Porsche у соцмережах.

Related posts