Газоутворення та відчуття здуття: ефективні способи полегшити біль і заспокоїти шлункові розлади.
Тиск у животі, здуття та судоми не є чимось незвичайним після того, як ви випили газований напый або багато поїли. Але іноді це не просто дискомфорт, а справжній біль.
Симптоми здуття живота зазвичай проходять протягом кількох годин. Проте, якщо набряк викликає сильний біль, це може суттєво погіршити якість життя. Щоб дізнатися, як швидко полегшити дискомфорт від газів, редакція Woman's World звернулася до фахівців за порадами.
Корисно знати трохи про те, як працює травна система, щоб зрозуміти, чому гази викликають біль у животі.
Наш кишечник має довжину 7,5 метра і обладнаний рецепторами розтягнення, які відповідають за контроль тиску та сигналізують про можливі проблеми. Це пояснив Вілл Булсевич, доктор медичних наук і сертифікований гастроентеролог.
Думайте про них як про одну з довгих тонких повітряних кульок, пропонує він. Повітряну кулю можна надути повітрям, і коли це відбувається, вона розтягується, адже тиск усередині зростає. Коли наш кишківник розтягується через надлишок газів, рецептори розтягнення посилають сигнали в мозок, які змушують нас відчувати біль і дискомфорт.
Біль, викликаний газами, може проявлятися в різних інтенсивностях і мати симптоми, схожі на інші розлади травлення. Проте, існують певні характерні ознаки, що вказують на дискомфорт, спричинений газами:
На думку доктора Булсевича, наявність газів у тонкому кишечнику може спричинити неприємні відчуття або підвищену чутливість в районі пупка.
Незалежно від наявних симптомів, якщо ви відчуваєте полегшення після відрижки або виведення газів, швидше за все, це і є причиною вашого нездужання. Після звільнення від накопичених газів, зазвичай спостерігається зниження дискомфорту.
Якщо ви виявляєте збільшення газоутворення або відчуваєте дискомфорт, це, імовірно, може бути пов'язано з вашими харчовими звичками та продуктами, які ви вживаєте, зазначає докторка медичних наук Лаура Перді, сертифікована лікарка сімейної медицини.
Серед поширених продуктів, які можуть викликати дискомфорт, є ті, що багаті на клітковину, молочні вироби (особливо для людей з непереносимістю лактози), газовані напої, жуйки та цукрозамінники — це лише частина списку. Проте, на щастя, доктор Перді зазначає, що певні зміни в способі життя можуть полегшити ситуацію без необхідності кардинально змінювати харчування. Ось кілька рекомендацій, які варто спробувати.
Якщо після прийому їжі або напоїв у вас часто виникає дискомфорт у животі, варто спробувати прогулятися, навіть якщо це займе лише кілька хвилин. Невелика прогулянка, заняття йогою або лежання на лівому боці можуть сприяти виведенню газів з організму, зазначає Кейті Гедлі, дієтолог з функціональної медицини, яка спеціалізується на здоров'ї шлунково-кишкового тракту.
Наукові дослідження підтверджують цю рекомендацію. Невелика фізична активність сприяє полегшенню відходження газів і зменшенню відчуття здуття живота. Інше дослідження показує, що вправи низької та середньої інтенсивності допомагають зменшити здуття і гази у осіб із синдромом подразненого кишківника.
Доктор Булсевич радить спробувати м'ятний чай, який може стати чудовим варіантом. Ментол, що міститься в перцевій м'яті, сприяє розслабленню кишківника і може бути корисним при наявності газів та відчутті здуття живота.
Докторка Перді підтверджує, що ромашковий чай здатний позитивно впливати на травлення. Він особливо корисний для зменшення печії, газоутворення та відчуття здуття. Для досягнення найкращих результатів фахівці радять насолоджуватися чашкою м'ятного або ромашкового чаю відразу після прийому їжі або перекусу, що допоможе заспокоїти шлунково-кишковий тракт.
В рамках аюрведичної практики насіння фенхелю високо цінується за його охолоджуючі та гармонізуючі якості, зазначає доктор Булсевич. Зазвичай їх вживають після прийому їжі, щоб покращити процес травлення та освіжити подих.
Дослідження справді показало, що екстракт насіння фенхелю захищає і зміцнює слизову оболонку кишківника лабораторних мишей. Згідно з іншим дослідженням, воно також містить нерозчинні волокна, які зменшують газоутворення.
Інколи надмірна кількість газів потребує альтернативного рішення. Якщо ваші прояви не покращуються або, навпаки, стають гіршими, доцільно розглянути можливість використання безрецептурних препаратів.
Активоване вугілля — це ефективний засіб без рецепта, який, за словами докторки Перді, здатен допомогти позбутися газів, що накопичуються в товстій кишці.
Зверніть увагу: якщо ви вирішили використати активоване вугілля, утримайтеся від прийому інших медикаментів або добавок протягом щонайменше двох годин. Це може перешкоджати їхньому засвоєнню в організмі.
Пам'ятайте, що певна кількість газів є цілком нормальною та здоровою, каже Гедлі. Але якщо це заподіює вам біль, є надмірним або супроводжується іншими неприємними симптомами, важливо поговорити з лікарем, щоб виключити щось незвичайне і допомогти вам знайти полегшення.