Виявлена найменша планета з атмосферою, що нагадує супутники Юпітера.


За словами вчених, це дивовижне відкриття, адже воно показує різкий контраст зі складом атмосфер кам'янистих планет у Сонячній системі.

Астрономи використовували космічний телескоп Вебб для проведення дослідження планети під назвою L 98-59 d. Це кам'яниста планета, яка всього в 1,5 раза більша за Землю, а тому вважається супер-Землею. Вона розташована на відстані 35 світлових років від нас. Аналіз даних показує, що у цієї планети є атмосфера, наповнена сіркою. Якщо дані підтвердяться, то це буде найменша відома планета з атмосферою за межами Сонячної системи. Також учені вважають, що на поверхні планети відбуваються виверження вулканів, що робить її схожою на супутник Юпітера Іо. Дослідження опубліковано в The Astrophysical Journal Letters, пише Phys.

У Фокус. Технології тепер має власний Telegram-канал! Приєднуйтесь, щоб бути в курсі найновіших та найцікавіших подій у світі науки!

У Сонячній системі існують лише два основних типи планет: маленькі кам'янисті світи, подібні до Землі, та величезні газові гіганти, такі як Юпітер. Проте, згідно з останніми дослідженнями, найпоширенішими планетами у нашій галактиці є ті, що знаходяться між розмірами Землі та Нептуна. Планети, які за розміром ближчі до Нептуна, отримали назву суб-Нептунів, тоді як ті, що більше нагадують Землю, називаються супер-Землями.

Планета L 98-59 d є супер-Землею, адже вона в 1,5 раза більша за нашу планету, хоча це також кам'янистий світ. Уперше цю планету виявили кілька років тому, але тоді не було відомо, чи є в неї атмосфера.

Нове дослідження вказує на те, що у віддаленому світі все ж існує атмосфера, хоча ці дані є попередніми. Вчені вважають, що її склад включає газоподібний оксид сірки (SO₂) та сірководень (H₂S). Це відкриття є вражаючим, оскільки воно створює різкий контраст з атмосферними складами кам'янистих планет нашої Сонячної системи, де домінують водяна пара та вуглекислий газ. Відсутність звичних газів, таких як вуглекислий газ, в атмосфері планети L 98-59 d, а також наявність великої кількості SO₂ та H₂S, свідчить про те, що процеси формування цієї атмосфери були відмінними від тих, що спостерігаються у Сонячній системі.

Дослідники вважають, що атмосфера могла сформуватися також завдяки активному вулканізму, який має місце на планеті. Можливо, на поверхні L 98-59 d розташовано безліч вулканів, і їх виверження пов'язане з підвищенням температури в надрах. Цей механізм може нагадувати той, що викликає активність вулканів на юпітеріанському супутнику Іо.

Якщо гравітаційні сили Юпітера призводять до стискання та розширення Іо, що в свою чергу нагріває його внутрішні шари, то аналогічний вплив може здійснюватися зіркою L 98-59 d на її планету. Це може спричиняти надзвичайно інтенсивні вулканічні виверження. Варто зазначити, що Іо є найбільш вулканічно активним світом у нашій Сонячній системі, з численними виверженнями, що відбуваються постійно.

Дослідники стверджують, що завдяки своєму близькому orbita до зірки, рік на планеті L 98-59 d триває всього 7,5 земних днів. На поверхні цієї планети, ймовірно, можуть існувати океани розплавленої магми, оскільки температура там, напевно, є вкрай високою.

Якщо наступні дослідження підтвердять результати науковців, L 98-59 d може стати найменшою відомою екзопланетою, що має атмосферу. При цьому слід зазначити, що екстремальні умови на цій планеті навряд чи сприятимуть існуванню життя в його звичній формі.

Раніше у Фокусі вже повідомлялося про те, що навколо зірки L 98-59 було виявлено кілька кам’янистих планет, і на одній з них, за припущеннями науковців, можуть існувати умови, сприятливі для розвитку інопланетного життя.

Фокус також повідомляв, що в міжзоряному просторі знайдені молекули, здатні пролити світло на таємниці виникнення життя. У одній з найближчих до Землі молекулярних хмар дослідники виявили нітрили, і це відкриття може суттєво вплинути на наше розуміння того, як зародилося життя, яке ми знаємо сьогодні.

Related posts