Кабінет Міністрів України повідомляє, що поточні втрати українських екосистем становлять 65 мільярдів доларів, — заявив Прем'єр-міністр під час конференції, присвяченої питанням екологічної безпеки.
Конфлікт між Росією та Україною викликав величезні екологічні наслідки, які призвели до безпрецедентного забруднення навколишнього середовища, порушення екосистем і втрати біорізноманіття не лише в Україні, а й у глобальному масштабі. Цю інформацію озвучив Прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час Конференції, присвяченої обговоренню пункту 8 "Екологічна безпека" в рамках Формули миру Президента України.
Подія пройшла в столиці Фінляндії, місті Гельсінкі, де взяли участь Прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо, Віце-президент Європейської Комісії Марош Шефчович, керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак та інші високопрофільні представники різних країн.
Прем'єр-міністр України наголосив, що принципово важливо зараз обговорити та виробити наступні спільні кроки щодо пункту 8 Формули миру, який охоплює питання екологічної безпеки.
"Денис Шмигаль зазначив, що сьогоднішні дискусії сприятимуть глибшому усвідомленню проблеми війни проти природних екосистем Європи більшою кількістю країн та закликатим їх підтримати Україну в її прагненні до екологічної безпеки."
За словами очільника Уряду, нинішні збитки українським екосистемам оцінюються в 65 мільярдів доларів. Третина українських лісів уже постраждала від війни. 20% природоохоронних територій України постраждали від війни. Через війну під загрозою опинилося 35% біорізноманіття Європи, яким володіє Україна.
Окрім того, внаслідок підриву Каховської ГЕС російськими військами було знищено близько 10 тисяч гектарів водно-болотних угідь, які мають міжнародне значення для України. Приблизно чверть території країни виявилася замінованою, що також завдає серйозної шкоди.
"Скільки часу знадобиться для відновлення після цих наслідків? Після завершення Першої світової війни у Франції, 106 років тому, було визнано приблизно 1200 квадратних кілометрів території забрудненими в результаті бойових дій. І досі будь-яка діяльність, навіть випас худоби, на цих землях заборонена. В Україні ж площа, яка потенційно забруднена мінами та снарядами, становить близько 140 тисяч квадратних кілометрів. Це означає, що масштаб проблеми в Україні в десятки разів перевищує французький", -- зазначив Прем'єр-міністр, підкресливши важливість спільної роботи над створенням стратегії для захисту природи та життя людей.
Денис Шмигаль підкреслив, що Україна готова формувати спільну стратегію та визначати конкретні дії для реалізації цієї мети, спираючись на принцип "ворог має заплатити".
Зокрема, Прем'єр-міністр висловив кілька важливих завдань, для яких необхідно розробити спільну стратегію:
-- відстеження, реєстрації та звітування щодо всіх екологічних наслідків, впливів, втрат і збитків війни російського агресора в Україні;
-- збір цінних відгуків високого рівня та технічних коментарів від партнерів України;
-- розробка подальших спільних дій для залучення російського агресора до відповідальності за всі екологічні правопорушення, вчинені проти України.
"Екологічна безпека є основою для економічного та соціального прогресу. Тому необхідно знайти рішення і ресурси для максимально ефективного захисту та відновлення нашої природи і екології, які зазнали шкоди внаслідок війни," – наголосив Денис Шмигаль.
Прем'єр-міністр висловив вдячність Уряду Фінляндії за організацію заходу, а також країнам-співголовам — Фінляндії, Німеччині та Болгарії — за їхні зусилля в реалізації пункту 8. Окрему подяку було адресовано іншим державам, які підтримують Україну в цьому процесі.
За результатами конференції учасники країн ухвалили спільне комюніке.