Кабінет Міністрів України - Реформа соціального страхування: нові можливості для підтримки громадян та перехід від медико-соціальної експертної комісії до оцінки працездатності.
У межах комплексної реформи соціальної підтримки людини, яка зазнала травми чи хвороби, Мінсоцполітики працює над впровадженням нової системи соціального страхування - єПотенціал. Вона має зробити допомогу людині, яка зазнала складних травм чи шкоди здоровʼю, ефективнішою і забезпечити максимальне відновлення людини.
Команда Міністерства розробила проект закону, який вже винесено на обговорення. Законопроект передбачає низку змін.
Основна новація полягає в тому, що замість МСЕК, встановлення інвалідності буде здійснюватися на основі висновків мультидисциплінарних груп, які використовуватимуть цифрові інструменти. Для визначення необхідних заходів підтримки буде проводитися оцінка працездатності, що означає здатність особи повернутися до трудової діяльності та отримувати власний дохід.
Для осіб, які пережили значні втрати в здоров'ї та втратили можливість працювати, страхові виплати будуть збільшені. Якщо ж після курсу реабілітації людина зможе повернутися до трудової діяльності та забезпечити власне життя, держава запропонує максимальну підтримку у вигляді безкоштовних медикаментів, реабілітаційних засобів, соціальних послуг, допомоги в працевлаштуванні та можливостей для навчання чи перенавчання, якщо це необхідно. Окрім того, новий законопроект продовжує захист осіб від звільнення через непрацездатність, надаючи можливість оплачувано відновлювати здоров'я та проходити реабілітацію протягом понад одного року.
"Необхідно трансформувати систему соціального страхування так, аби кожна особа, що зіткнулася з хворобою чи травмою, отримала реальну можливість повернутися до активного життя та стати незалежною. Держава не лише відшкодовуватиме втрати через непрацездатність, але й змінює підходи, щоб людина, яка стикається з медичними викликами, могла відновити свій потенціал. А в тих випадках, коли це стає неможливим, вона має отримувати належну підтримку", - зазначила Міністр соціальної політики Оксана Жолнович.
Серед інших істотних нововведень, запропонованих даним законопроектом:
Звертаємо вашу увагу: у процесі реформи статус інвалідності залишиться незмінним. Визначення інвалідності відбуватиметься на основі висновків мультидисциплінарної команди з використанням сучасних цифрових технологій.
Оцінка здатності до праці буде здійснюватися після завершення реабілітаційного процесу, у дистанційному та анонімному форматі. Відповідно до рівня працездатності, особа отримуватиме необхідну підтримку та щомісячну страхову виплату. У випадку повної втрати працездатності, коли особа не може продовжувати працювати, державна фінансова допомога забезпечить їй гідний рівень життя.
Крім того, в рамках реформи передбачається впровадження електронного кейс-менеджменту. Він поєднає соціальні та медичні дані і зробить процеси підтримки більш прозорими та оперативними, а також допоможе зменшити бюрократію і підвищити швидкість та зручність отримання допомоги.
Реформа не має на меті знижувати жодні виплати або соціальні гарантії. Особи, які отримують пенсії з причини інвалідності, і надалі будуть отримувати всі належні їм виплати в повному обсязі.
Таким чином, реалізовуючи реформу системи соціального страхування, держава створює умови, щоб запровадити однаково справедливі для всіх правила. Допомогти тим, хто цього потребує, повернутися до повноцінного життя. Створити можливості, де б кожна людина могла реалізувати свій потенціал, здобути самостійність і фінансову незалежність, а також забезпечити справді гідний рівень підтримки тим, хто з обʼєктивних причин вже не може забезпечувати себе самостійно.