Катар призупинив свою роль посередника у переговорах щодо припинення вогню в Газі.


"Катар повідомив сторони 10 днів тому під час останніх спроб досягти угоди, що він припинить свої зусилля з посередництва між ХАМАС та Ізраїлем, якщо угода не буде досягнута в цьому раунді. Катар відновить ці зусилля зі своїми партнерами, коли сторони продемонструють свою готовність і серйозність намірів покласти край жорстокій війні", - заявили у Міністерстві закордонних справ країни.

Офіційної реакції з боку ХАМАС або Ізраїлю на цю заяву не було.

Останній раунд переговорів у середині жовтня не завершився угодою, адже ХАМАС відкинув пропозицію про короткострокове припинення вогню.

Ізраїль раніше також відкидав деякі пропозиції щодо більш тривалих строків перемир'я. Розбіжності були зосереджені на довгостроковому майбутньому ХАМАСу та ізраїльській присутності в Секторі Газа.

У суботу, 9 листопада, поінформований з цього питання чиновник заявив, що Катар дійшов висновку, що, оскільки його посередницькі зусилля призупинені, політичний офіс ХАМАСу там "більше не виконує своєї мети".

У п'ятницю американський урядовий представник повідомив, що Сполучені Штати висловили Катару незадоволення щодо присутності ХАМАСу в Досі, оскільки група відкинула пропозицію, зроблену в жовтні.

Натомість у суботу влада Катару заявила про неточність повідомлень у пресі про майбутнє політичного офісу ХАМАС у Досі, але не уточнило в чому саме.

Катар не оголосив остаточний термін для закриття цього офісу чи для виїзду лідерів ХАМАС, повідомив обізнаний з даного питання представник.

Міністерство закордонних справ Катару заявило, що офіс ХАМАС був каналом зв'язку між сторонами в Секторі Газа та що він сприяв короткочасному припиненню вогню й обміну заручниками рік тому.

Представник міністерства нагадав про попередній епізод у квітні, коли Катар переглянув питання присутності ХАМАСу в країні. Наслідком цього те, що деякі офіційні особи угруповання виїхали до Туреччини.

"За два тижні адміністрація Байдена та ізраїльський уряд звернулися до Катару з проханням про їхнє повернення. У Вашингтоні заявили, що переговори були неефективними, коли лідери ХАМАС перебували в Туреччині", - сказав чиновник.

Одночасно, троє представників палестинської організації повідомили, що Катар не інформував їх про вислання лідерів і що їх більше не бажають бачити на території цієї держави.

Катар визначений Вашингтоном як основний союзник поза НАТО і давно намагається відігравати роль сполучної ланки між західними державами та їхніми супротивниками на Близькому Сході. З 2012 року країна приймала політичних лідерів ХАМАСу в рамках угоди зі США, їхня присутність сприяла прогресу в переговорах.

Країна, спільно з США та Єгиптом, протягом кількох місяців веде безуспішні переговори між конфліктуючими сторонами у Газі. Відсторонення від цього процесу може суттєво ускладнити спроби досягти компромісу.

У країні розташована найбільша американська авіабаза на Близькому Сході, але вона також дозволяє ХАМАСу і афганському Талібану мати свої офіси в Досі. Вона також допомогла провести переговори про обмін ув'язненими між США та Іраном минулого року.

Невідомо, скільки офіційних осіб угруповання проживає в Досі, але серед них є кілька можливих замінників лідера Ях'ї Сінвара, якого ізраїльські війська вбили в Газі минулого місяця.

Серед них - заступник Сінвара Халіль аль-Хайя, що вів переговори про припинення вогню від імені угруповання, і Халед Мешааль, якого багато хто вважає дипломатичним обличчям ХАМАСу.

Колишній керівник угруповання Ісмаїл Ганія, який загинув в Ірані внаслідок дій Ізраїлю в липні, також мав свою базу в Досі. На початку серпня його останки були перевезені до Катару для проведення похоронних обрядів.

Related posts