Квадробінг: загроза чи просто розвага? Думки психологів | УНН
Психологи аналізують новий тренд квадробіки, який набирає популярності серед молоді. Фахівці рекомендують батькам активно взаємодіяти з дітьми, обговорюючи можливі ризики, проте не варто забороняти цей вид діяльності. Натомість, варто сприймати квадробіку як засіб самовираження.
Психолог Тетяна Татаринцева, висловлюючи свою думку для УНН щодо популярності квадробіки серед дітей, зазначила, що це може слугувати реакцією на сучасні виклики.
Квадробіка - це новий тренд субкультури, що поєднує фізичну активність з імітацією рухів й звуків різних тварин, як свійських, так і диких. Особливістю квадробіки є пересування на чотирьох кінцівках та виконання різноманітних трюків: стрибків через перешкоди, швидкого бігу.
Ідею "квадробінгу" впровадив японський спринтер Кенічі Іто, якого в дитинстві жартома називали "мавпенятком". Це прізвисько стало для нього стимулом, і він вирішив використовувати його на свою користь. Вивчаючи маневри мавп, Кенічі розробив унікальну техніку пересування на чотирьох кінцівках. У 2008 році він навіть встановив світовий рекорд, зафіксований у Книзі рекордів Гіннеса.
В Україні також спостерігається зростання популярності субкультури квадроберів. Проте багато людей часто плутають квадроберів із фурі. Термін "фурі" походить від англійського слова, що означає "пухнастий". Ця субкультура виникла ще в другій половині 20-го століття. Основною її рисою є носіння костюмів, що зображують тварин з мультфільмів, коміксів і книг. Фурі мають людські характеристики, такі як вирази обличчя, здатність ходити на двох ногах і розвинений інтелект. На відміну від квадроберів, фурі не займаються фізичною активністю, і для багатьох дорослих це скоріше косплей, ніж спосіб отримати увагу в соціальних мережах.
Щодо квадробінгу, то його популярність знову зросла, завдяки новим трендам у соціальних мережах, таких як TikTok. Молодь почала публікувати відео, де вони, одягнені в костюми, виконують звичайні повсякденні справи, пересуваючись на чотирьох кінцівках як удома, так і в людних місцях.
Психолог Тетяна Татаринцева поділилася думками про те, які вікові категорії дітей найчастіше виявляють інтерес до квадробінгу.
"За моїми спостереженнями, діти початкової школи. Тобто там якраз перехід з ігрової діяльності на навчальну. Якщо у дитини іде криза, немає мотивації до навчання, що робить психіка? Психіка починає адаптуватися, тому що дуже багато напруження і вона починає деградувати...", - сказала Татаринцева.
Психологиня зазначила, що є різні напрямки квадроберів.
"Існує також думка, що вони споживають навіть корм для тварин. Крім того, можуть користуватися лотком. Уявіть собі, як це впливає на їхній психічний стан...", - висловила свою думку Татаринцева.
Психологи закликають батьків не бути байдужими. Вони рекомендують вести з дітьми відкриті бесіди на рівних, замість того щоб вдаватися до покарань.
"Заборона не стане вирішенням проблеми. У моїй практиці є випадок, коли одна дівчинка вирішила, що не буде квадробером. Як вона до цього прийшла? Ми разом проаналізували, які переваги та недоліки має життя квадробера. В результаті вона усвідомила, що в людській подобі у неї більше плюсів, що дозволить їй завести більше друзів і знайти прийняття у суспільстві," – поділилася Татаринцева.
Окрім кола спілкування однодумців, які поділяють інтереси "квадроберів", дитина може натрапити на нерозуміння з боку дорослих. Серед своїх ровесників представники цієї субкультури також можуть стати мішенню для булінгу.
"... щоб дитина не зайшла в невроз потрібно спілкуватися. І спілкуватися особливо ввечері, коли дитина готова розкритися і розповісти батькам, що трапилось", - сказала Татаринцева.
На думку психолога, поведінка тварин є реакцією на стресові обставини.
У першу чергу, батьки мають пояснити своїм дітям, як працює суспільство і що вони також є його частиною.
Психологиня Оксана Гомель, коментуючи ситуації, коли діти, підлітки заграються і можуть переходити межі, - гавкати на собак, котів - зазначила, що підлітки ще шукають себе, не розуміють всіх ризиків й заграються. Потрібно просто вчасно сказати їм "стоп" хоча б тій людині, яка на вулиці.
На її думку, це може стати для підлітків способом уникнути реального світу.
"Суспільство таке, тим паче підлітки, воно шукає в собі щось нове. Підлітки взагалі хочуть бути оригінальними, вони не хочуть бути як всі. Вони хочуть мати визнання серед однолітків. Тому що деферентна група для підлітків, важлива - це однолітки...Тому я не бачу якоїсь такої проблеми. Якщо це в міру, як у хлопчика, який це вигадав, то це буфер, щоб не страждати від того, що тебе дражнять", - вважає Гомель.