Лікарка з МСЕК оселилася в розкішному маєтку та придбала квартиру в Хорватії, тоді як звичайний суддя з Одеси став власником трьох апартаментів у Туреччині. Як українські високопосадовці "інвестують" у нерухомість? Дослідження.
В Україні після цілої низки скандалів навколо статків очільників МСЕК у Мінсоці заявили про підготовку та впровадження реформи. Прокурорів, які за допомогою інвалідності передчасно отримували високі пенсії, почали звільняти. "Чистка" дійшла і до генпрокурора. Однак систему при цьому не поміняли, як і раніше: прокурори можуть отримувати високу пенсію, маючи всього 10 років стажу та статус особи з інвалідністю.
Не змінилась також ситуація і з контролем над деклараціями. НАЗК збирає декларації, однак про детальну перевірку говорити не доводиться. Лікарі МСЕК та чиновники оформлюють на себе маєтки, купують нерухомість за кордоном і показують мільйонні статки.
Яскравим прикладом є суддя з Одеси Олександр Кравець. Після того, як він пішов у відставку у 50 років, його пенсія становила приблизно 107 тисяч гривень на місяць. У своїй декларації він зазначив, що наразі проживає в Нідерландах у кімнаті, наданій постраждалим від війни, хоча всього за рік до цього придбав три квартири в Туреччині. В Одесі на ім’я цього "служителя Феміди" оформлено житловий будинок площею понад 1200 квадратних метрів.
Дізнайтеся про забезпеченого суддю та лікаря з МСЕК, яка вкладає кошти в нерухомість в Хорватії, у розслідуванні OBOZ.UA.
Лікарка медико-соціальної експертної комісії, разом зі своїм чоловіком, який займає важливу посаду в державній структурі, придбали нерухомість у Хорватії, мешкають у розкішному маєтку та отримують прибуток від державних закупівель для санаторію.
Лікарка МСЕК з Хмельницького, Алла Кіндзерська, мешкає в престижному районі у просторому будинку площею близько 300 квадратних метрів. Її чоловік має значний досвід роботи на державній службі, а сама Алла займається медичною практикою. Незважаючи на це, їм вдалося звести власний маєток у рідному місті, а також зробити інвестиції в закордонну нерухомість.
Алла Кіндзерська, терапевт з Хмельницького обласного медико-соціального експертного комітету, минулого року отримувала в середньому 23,4 тисячі гривень. Додатково, за свою діяльність у санаторії "Лісова пісня", вона отримує близько 21 тисячі гривень на місяць. У своїй декларації Алла також вказала дані про свого чоловіка, Сергія Кіндзерського.
З 2009 року Кіндзерський обіймав посаду директора обласного відділення Фонду соціального страхування в Хмельницькому. На сайті одного з місцевих вишів представлено його біографію: 58-річний державний службовець має 30-річний досвід роботи у державних структурах. Він очолював управління соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації та обіймав посаду заступника голови ОДА до 2004 року. Після цього, до 2009 року, Кіндзерський працював у університеті.
У минулому році він заробив 135,2 тис. грн в Фонді соціального страхування (за неповний рік). Крім того, щомісячно отримує пенсію у розмірі 11,5 тис. грн. Для чиновника було нараховано 80,3 тис. грн за рік з Хмельницького університету управління та права, а також 211,1 тис. грн від підприємства "Діта" (по 17,5 тис. грн на місяць) і 312,7 тис. грн від Пенсійного фонду України (26 тис. грн щомісячно). Таким чином, основними джерелами його доходу є соціальні виплати та пенсія.
У жовтні 2022 року, під час повномасштабної війни, подружжя задекларувало квартиру в Хорватії, яка ще була на стадії будівництва і мала площу близько 80 квадратних метрів. Лише за кілька тижнів до цього Кіндзерські стали власниками квартири в селі Сатанів, придбаної на етапі будівництва, площею 40,1 кв. м. А у 2019 році лікарка та державний службовець інвестували в частину будинку в Хорватії, загальна площа якого становила 979 квадратних метрів.
За кілька років до цього представники місцевої еліти стали власниками розкішного маєтку в Хмельницькому. Вони придбали будівлю площею 293,6 квадратних метрів, розташовану в престижному районі міста. Ця місцевість славиться розкішними резиденціями найбагатших мешканців, де сусіди можуть похвалитися басейнами на своїх подвір'ях та окремими гостьовими будинками.
Згідно з фотографіями з Google Maps, у мешканців Кіндзерських немає власного басейну, хоча подібне володіння може собі дозволити не кожен успішний підприємець. Також у селі Синяк Закарпатської області у подружжя є житло площею 136 квадратних метрів, розташоване в живописному лісі. У їхній декларації зазначено п’ять земельних ділянок. Крім того, вони володіють гаражем площею 35 кв. м, а також квартирами площею 60,7 та 51,6 кв. м у Кам’янці-Подільському.
Фонд соціального страхування та управління соціального захисту обласної державної адміністрації, під керівництвом Кіндзерського, займаються придбанням путівок у санаторії. Несподівано з'ясувалося, що один з цих санаторіїв належить родині чиновника та лікарки. Алла Кіндзерська виступає кінцевим бенефіціаром санаторію "Лісова пісня". Цей заклад раніше мав безліч власників, але, ймовірно, їхні частки були консолідовані, і на сьогодні підприємство має лише кілька засновників.
"Лісова пісня", як видно з даних YouControl, існує за рахунок державних закупівель. Торік з 18,5 млн грн доходу 13,6 млн вони отримали від держструктур. А цього року вони вже встигли отримати державних закупівель на 12,2 млн грн. Наприклад: департамент соцзахисту Хмельницької ОДА (який раніше очолював Кіндзерський) заплатив майже 3 млн у вересні 2024-го, а за серпень вони здійснили три транші: 825 тис. та 609 тис. грн та 2,1 млн грн. Ось такий збіг обставин.
Суддя активно придбаває житло в Туреччині, має розкішний маєток і мешкає у безкоштовній кімнаті в Нідерландах.
Суддя Апеляційного адміністративного суду з Одеси Олександр Кравець всю свою кар'єру присвятив роботі на державу. Він працював в Одеській міськраді, а з 2003-го і впродовж майже 20 років був суддею. Торік Кравець пішов у відставку, і його життя докорінно змінилось.
Суддя, навіть після виходу на пенсію, відповідно до вимог законодавства, продовжує подавати свої декларації. Проте тепер він зазначає, що мешкає не в Україні, а в Нідерландах, де йому надали безкоштовне житло.
Безплатну кімнату більшою площею також задекларувала і дружина судді у відставці. У документі вказано тип користування: "безкоштовне користування особами, які потребують захисту під час війни в Україні". У Нідерландах суддя живе безплатно, водночас у Туреччині він купив три квартири в новобудові (будівля ще не здана в експлуатацію). Йдеться про квартири площею 110, 70 та 70 квадратів. Житло він придбав у листопаді 2022-го, вже після початку великої війни.
У Одесі родина має значний портфель нерухомості. Дружина судді, Ганна Кравець, є власницею садового будинку площею 170,7 квадратних метрів, придбаного в 2021 році. Під час великої війни суддя також інвестував у землю в Одесі, купивши ділянку площею 585 квадратів у травні 2023 року. Крім цього, "служитель Феміди" задекларував житловий будинок площею 1295,1 кв. м та кілька земельних ділянок. Згідно з інформацією з декларації, вартість цього будинку становить приблизно 13 мільйонів гривень.
У 2023 році Олександр Кравець задекларував доходи, отримані як заробітна плата судді, на суму 1,1 млн грн, проте його звільнення відбулося в лютому цього року. Додатково, він отримав 1,2 млн грн у вигляді пенсії, що становить 107 тис. грн щомісячно від Пенсійного фонду України. Його дружина задекларувала щомісячний дохід, що перевищує 170 тис. грн, від компанії Start People Staffing B.V. (агентство з працевлаштування) та своєї підприємницької діяльності. Крім того, минулого року сім'я реалізувала свої автомобілі в Україні, а суддя у відставці отримав дохід від підприємництва в розмірі 75 тис. грн на місяць.
На вебпорталі Асоціації розвитку суддівського самоврядування була опублікована біографія Кравця. Йому 51 рік, свою професійну діяльність він розпочинав у Фонді державного майна, потім працював у виконавчому комітеті Одеської міської ради, а з 2003 року отримав призначення на посаду судді.
Слід підкреслити, що OBOZ.UA не робить висновків про те, що кошти, згадані в деклараціях, були отримані нелегально. Проте ця інформація однозначно вимагає детального розгляду з боку правоохоронних органів.