Згідно з проведеним розслідуванням, можливо, що МАГАТЕ надавало фінансову підтримку для ядерних досліджень на території окупованого Криму.
Київ рішуче виступає проти будь-яких міжнародних проєктів чи інших заходів на тимчасово окупованих територіях України.
Згідно з розслідуванням Радіо Свобода, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) могло виділяти кошти на ядерні наукові дослідження в анексованому Криму.
Редакція отримала доступ до низки внутрішніх документів МАГАТЕ, що стосуються двох наукових ініціатив, які отримали фінансування від агенції. Перший з цих проєктів присвячений аналізу тимчасових трендів забруднення в прибережних російських регіонах Чорного моря, з використанням ядерних та інших аналітичних методів.
"В угоді про проєкт, ... підписаній главою однієї з адміністративних секцій МАГАТЕ, коротко описана програма проєкту: "дослідження тимчасових тенденцій неорганічних та органічних забруднень, в окремих російських прибережних районах Чорного моря (морські станції на півострові Тамань, в Анапі, Новоросійську, Туапсе, Сочі та Севастополі)", - йдеться у розслідуванні.
На думку Ольги Кошарної, яка раніше входила до складу Колегії Державної інспекції ядерного регулювання України, це є порушенням, оскільки "МАГАТЕ офіційно визнає, що Севастополь є частиною України, так само як Донецька, Луганська, Запорізька області та всі інші території, які перебувають під окупацією".
Згадується, що реалізацію проєкту здійснив Об'єднаний інститут ядерних досліджень, розташований у підмосковній Дубні. Провідною науковою фахівчинею у цій ініціативі стала Марина Фронтасьєва, яка працює в Лабораторії нейтронної фізики цього інституту. Варто зазначити, що в одному з розділів йдеться про те, що МАГАТЕ є фінансовим підтримувачем проєкту.
За інформацією розслідцувачів, ще один російський науковий проєкт, використаний МАГАТЕ, стосувався вивчення міграції птахів та поширення пташиного грипу за допомогою ізотопного аналізу. Він був укладений навесні 2018 року між МАГАТЕ та російським Федеральним центром охорони здоров'я тварин (ФЦОЗТ):
Згідно з угодою, ФЦОЗТ повинен був отримати від МАГАТЕ загальну суму в 60 тисяч євро. У звіті, наданому російською стороною, зазначено, що деякі зразки пташиного пір'я були зібрані на території Криму. Проте, чи було це попередньо узгоджено з МАГАТЕ, залишається під питанням.
Видання повідомляє, що 21 жовтня в Москві розпочнеться регіональний тренінг з фізики брахітерапії. Цей захід організовано в рамках однієї з програм технічної співпраці МАГАТЕ та фінансується агентством. Загальний бюджет програми становить близько 2 мільйонів доларів США. У курсі візьмуть участь 22 особи з Вірменії, Білорусі, Киргизстану, Туркменістану та Росії. Усі учасники були відобрані секретаріатом МАГАТЕ.
Кошарна підкреслює, що з моменту початку повномасштабного вторгнення позиції Росії в Міжнародному агентстві з атомної енергії (МАГАТЕ) залишилися незмінними. Кількість російських представників у секретаріаті агентства не зменшилася, і Росія продовжує брати участь у Раді керівників організації. Водночас внески Росії до бюджету МАГАТЕ на 2024 рік залишаються відносно низькими, складаючи всього 1,8%. Для порівняння, Сполучені Штати роблять внесок у розмірі 25%, Китай - близько 15%, а Німеччина - 6%.
Водночас у МАГАТЕ заявили, що агентство продовжує розглядати Крим як частину України, а вищезазначені проєкти мали "виключно технічний характер". У свою чергу у Постійному представництві України при міжнародних організаціях у Відні зазначили, що Київ рішуче виступає проти будь-яких міжнародних проєктів чи інших заходів на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь:
"Це підриває суверенітет і територіальну цілісність нашої країни. Жоден з цих проектів не отримав схвалення від України."
У вересні МАГАТЕ звернулося до Росії з вимогою терміново звільнити ЗАЕС та передати контроль над станцією Україні. Цю резолюцію прийняли внаслідок генеральної конференції агентства, її підтримали 52 держави-члени.
Згідно з документом, до моменту повернення станції під контроль України від РФ вимагається забезпечити МАГАТЕ необмежений доступ до всіх об'єктів та інформації на ЗАЕС.