МАГАТЕ вимагало від Росії терміново звільнити ЗАЕС і відновити контроль України над станцією.
Крім того, мова йде про безперешкодний доступ агентства до всіх об'єктів та даних на Запорізькій атомній електростанції.
На 68-й сесії Генеральна конференція МАГАТЕ ухвалила резолюцію "Ядерна безпека, захищеність та гарантії в Україні" з підтримкою 65 голосів. Співавторами цього документа стали 52 держави-члени агентства. Повну версію резолюції оприлюднило Міністерство енергетики.
Резолюція підтверджує, що українські атомні станції, серед яких і Запорізька АЕС, мають функціонувати під повним суверенним контролем України. МАГАТЕ закликає до негайного виведення військового та іншого персоналу РФ з території ЗАЕС та повернення станції під контроль української влади для забезпечення її безпеки.
До моменту повернення ЗАЕС під контроль України від Росії вимагається забезпечити МАГАТЕ необмежений доступ до всіх об'єктів та інформації на станції.
У документі висловлюється підтримка подальших зусиль МАГАТЕ з подолання ризиків ядерної безпеки в Україні, особливо в контексті рішення гендиректора агентства направити спостережні місії на високовольтні підстанції, які є ключовими для роботи українських АЕС. А також підтримка продовження надання МАГАТЕ технічної допомоги Україні для забезпечення безпечної роботи атомних об'єктів і подальша політична, фінансова та матеріальна підтримка відповідних програм.
Міністерство енергетики України підкреслило, що на Саміті миру, що проходив 15-16 червня 2024 року за ініціативою президента Володимира Зеленського, особливу увагу було приділено необхідності гарантування безпечного та стабільного функціонування українських ядерних електростанцій. Зокрема, це стосується Запорізької атомної електростанції, яка має бути під повним суверенним контролем України.
"Вдячний МАГАТЕ, генеральному директору Рафаелю Гроссі, і всім країнам-членам агентства, які підтримали резолюцію. Дякуємо агентству і його керівництву також за рішення щодо направлення спостережних місій на високовольтні підстанції, які є ключовими для роботи українських АЕС. Важливе рішення для подолання ризиків ядерної безпеки в Україні", - зазначив міністр енергетики Герман Галущенко.