Масштабна мобілізація в Україні: чи реально залучити до 500 тисяч осіб і де планують їх знайти?
Чи йдеться наразі про активізацію мобілізаційних заходів?
Через складну ситуацію на фронті Україна потребує залучення великої кількості військових. Знову заговорили про мобілізацію жінок та студентів. Ба більше, в Україні посилюють відстеження порушників мобілізаційного законодавства. В свою чергу мобілізаційна система потребує кардинальних змін просто зараз, запевняють військові.
Усі подробиці висвітлили журналісти в ексклюзивному матеріалі для TSN.UA.
В Україні подовжили воєнний стан та загальну мобілізацію ще на 90 діб - від 10 листопада 2024 року до 7 лютого 2025 року. Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України це було 13-те рішення Верховної Ради.
Наразі в Україні посилюють відстеження порушників мобілізаційного законодавства та правил військового обліку. Про це заявив міністр оборони України Рустем Умєров. За його словами, тепер ТЦК обмінюватимуться даними з низкою правоохоронних структур та навіть спецслужбами, які мають більше методів для пошуку тих, хто не виконав вимоги законодавства.
У коментарі для ТСН.ua адвокат Роман Сімутін розповів, що тепер можливі такі ситуації, коли людину зупиняють за порушення правил дорожнього руху, перевіряють за відповідними базами та знаходять інформацію, що водій порушив правила військового обліку. Навіть якщо поліцейський буде стояти та перевіряти без працівників ТЦК.
Варто додати, сухопутні війська видали директиву, що чоловіки від 50 до 60 років, які до цього підлягали мобілізації, можуть бути мобілізовані лише в разі окремого мобілізаційного розпорядження Генштабу. За словами нардепа Федора Веніславського, після 50 років мобілізуватимуть лише тих чоловіків, які мають дефіцитні військово-облікові спеціальності. Нардеп запевнив, що це рішення - загальна позиція військового керівництва.
Нагадаємо, 23 вересня нардеп Олексій Гончаренко заявив, що в Сухопутних військах ухвалили директиву про те, що чоловіки віком 50-60 років можуть бути мобілізовані лише за окремим мобілізаційним розпорядженням.
Адвокатка Марина Бекало в коментарі сайту ТСН.ua пояснила, що цієї директиви Командування Сухопутних військ немає у відкритому доступі, оскільки це документ лише для службового користування. У Сухопутних військах так прокоментували цю інформацію.
"Зазначені рішення ухвалені, зокрема, з метою зниження суспільної напруженості, оформлені у встановленому порядку та доведені до визначених військових частин для службового користування."
Також Верховна Рада остаточно заборонила мобілізацію українців до 25 років.
Народний депутат і секретар Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки Роман Костенко заявив про необхідність мобілізації 500 тисяч осіб для Збройних Сил України. Він підкреслив, що заплановані 200 тисяч призовників виявляться недостатніми для забезпечення потреб армії в умовах поточної ситуації на фронті. Костенко зауважив, що після ухвалення закону про посилення мобілізаційних заходів у травні темпи мобілізації були на прийнятному рівні, але до вересня вони суттєво знизилися. Депутат також нагадав, що у грудні 2023 року колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний відзначав, що армії необхідно призвати 500 тисяч нових військовослужбовців, і вважає, що це буде правильним кроком.
Враховуючи наявні дані та необхідні нам показники, я все ж більше схиляюся до його думки і вважаю, що ця цифра є більш релевантною, ніж те, що ми наразі отримуємо.
Як розповів командир бригади "Чорний ліс" Олександр Попов, люди, яких примусово мобілізували, теж мають служити - захищати тих, хто позаду них і не може постояти за себе сам.
"Війна - це дуже складно. Вона не любить м'якості. Тому коли ви говорите, "примусова мобілізація", задаюся питанням: а яка вона ще може бути?.. Добровільна?.. Я взагалі не розумію, як можна сидіти десь і з якихось причин не йти в армію. В моєму світі чоловік, як такий, асоціюється з воїном і має захищати того, хто позаду нього і не може себе захистити."
Керівниця волонтерської ініціативи "Victory drones" Марія Берлінська висловила переконання, що жінки повинні бути готові до захисту країни. Про це вона поділилася в ексклюзивному інтерв'ю для спецкореспондентки ТСН.ua Наталі Нагорної. На її думку, рішення про масову та обов'язкову мобілізацію жінок в умовах війни, хоча й не є популярним, повинно бути прийнято, оскільки це є критично важливим для збереження України.
Слід підкреслити, що колишній командувач Збройних сил України Валерій Залужний також не відкидає можливість мобілізації жінок в Україні. Цю думку він висловив під час свого виступу в аналітичному центрі Chatham House у Лондоні.
"Якщо нам необхідно буде мобілізувати жінок, щоб вберегти Європу від війни, ми, напевно, зробимо це. Але я думаю, ми маємо запобігти цьому - повномасштабній війні в Європі, яка розпочалася 1939 року, але іншими шляхами, не призиваючи українських жінок."
Нагадую, що в Україні більшість студентів вищих навчальних закладів мають право на відстрочку від мобілізації. Проте існують деякі винятки. У листопаді деякі студенти можуть отримати повістки і бути призваними на службу. Про деталі мобілізаційного процесу для студентів розповів колишній народний депутат, доктор юридичних наук Володимир Пилипенко. Він зазначив, що чоловіки, які навчаються на денній або дуальній формі та здобувають першу вищу освіту, мають право на відстрочку. Крім того, від призову звільнені всі аспіранти, докторанти та асистенти-стажисти.
Відстрочка для студентів не надається автоматично. Щоб скористатись таким правом, потрібно подати довідку з деканату до ТЦК. Якщо не повідомити ТЦК, то чоловік вважається військовозобов'язаним і може отримати повістку.
Студенти, які навчаються на вечірніх або заочних відділеннях, а також ті, що отримують не першу вищу освіту, здобувають кваліфікацію, нижчу за вже наявну, або ж відмовляються від проходження загальновійськової підготовки, не матимуть права на відстрочку.
Пилипенко наголосив, що особи віком від 18 до 25 років не можуть бути мобілізовані. Таких громадян можуть мобілізувати лише за згодою, після надання якої підписується контракт. Але це не стосується чоловіків, які пройшли військову кафедру, отримали звання офіцерів запасу та військово-облікову спеціальність. Таких людей закон дає право мобілізувати.
Проте, в Україні необхідні реформи в мобілізаційній системі, оскільки теперішній процес комплектування виявляється недостатньо ефективним. Цю думку висловив офіцер бригади "Рубіж" Максим Таран у коментарі для ТСН.ua.
За його словами, так звані "ухилянти" не вступають до військових частин не через те, що не підтримують військових або сподіваються на Росію.
Це питання не вирішить ТЦК; необхідно підвищити рівень матеріального, соціального та медичного забезпечення, зазначає військовослужбовець. Військові та волонтери самостійно не зможуть впоратися з цим викликом. Люди повинні бути впевнені, що їхнє життя та здоров'я будуть забезпечені найкращими гарантіями.
У команді "Рубіж" в бойових підрозділах можна зустріти не лише депутатів, а й осіб, які мали успішний досвід у бізнесі або займали добре оплачувані посади як в Україні, так і за її межами.
Насамкінець, варто зазначити, що нещодавно заступник командира 3-ї ОШБр Максим Жорін поділився своїми думками щодо рейдів ТЦК.