Міжнародна команда журналістів з 13 країн здійснила розслідування, присвячене кремлівському виробництву дезінформації.


Як розповів співавтор матеріалу Максим Савчук, проєкт ініціював німецький журналіст Йорґ Шмітт, який хотів дослідити діяльність Віктора Медведчука та його зв'язки з німецькими праворадикалами.

Один зі співавторів розслідування проєкту "Схеми" про російську "Агенцію соціального дизайну" Максим Савчук поділився із "Детектором медіа" деталями про роботу над матеріалом.

За словами Максима, проект був започаткований німецьким журналістом Йорґом Шміттом.

З самого початку він задумав провести розслідування, яке б охоплювало пропагандистський ресурс Voice of Europe, пов'язаний з Віктором Медведчуком, а також організацію "Другая Украина". Крім того, його метою було знайти додаткові свідчення фінансування праворадикальних партій у країнах Європейського Союзу російськими коштами. Зокрема, він планував глибше вивчити діяльність самого Медведчука та його зв'язки з партією "Альтернатива для Німеччини".

Савчук поділився, що вирішив приєднатися до цього проекту в ролі українського журналіста, який має на своєму рахунку численні розслідування щодо Віктора Медведчука та авторство книги, присвяченої його діяльності.

"Йорґ створив чат у месенджері, поступово запрошуючи журналістів з європейських медіа. На певному етапі до нас приєдналися вже 37 представників ЗМІ. Ми збиралися щотижня на спільні дзвінки, обговорюючи, які матеріали можемо знайти і де їх шукати. Це тривало кілька місяців. Нам вдавалося отримувати цікаві документи та свідчення, проте їх було недостатньо для створення великої історії," -- поділився Максим.

За словами Максима, на певному етапі Шмітт надав файли, які отримав від своїх анонімних джерел, що потребували додаткової верифікації. "Тобто перше завдання полягало в перевірці того, чи дійсно ці файли походять з 'АСД', а друге - у безпосередньому аналізі їх змісту", - пояснює він.

Він зазначив, що кожна з редакцій, залучених до розслідування, аналізувала ті аспекти та контексти, які мають відношення до їхньої країни. "Отже, якщо читач прагне дізнатися більше про вплив команди Іллі Гамбашидзе на ситуацію в Польщі, йому слід ознайомитися з матеріалами Frontstory; якщо ж його цікавить вплив у Німеччині, варто звернутися до Süddeutsche Zeitung, і так далі", -- підкреслив журналіст.

У рамках розслідування взяли участь 13 медіа з різних країн, які одночасно випустили свої матеріали 16 вересня (за посиланнями):

Як повідомлялося раніше в "ДМ", журналісти провели аналіз витоку внутрішніх документів "Агенції соціального дизайну" ("АСД"), яка має зв'язки з Кремлем. Вони виявили, що "АСД" прагне впливати на громадську думку та політичні процеси в глобальному масштабі, аби підготувати сприятливе середовище для просування російського наративу на Заході та посилити вже існуючі соціальні конфлікти.

Приблизно сто "експертів" займаються реалізацією кількох кампаній дезінформації в різних країнах одночасно. Вони використовують карикатури, інтернет-меми, а також фальшиві новини, які потім розповсюджують боти та підроблені акаунти в соціальних мережах. Головними мішенями інформаційної війни є Німеччина, Франція, Ізраїль і Україна.

Згідно з документами, ця організація стоїть і за запуском, і за розкруткою "політичного руху" Медведчука "Другая Украина".

Західні розвідки вважають, що це агентство діє під егідою адміністрації президента Росії і безпосередньо пов'язане з Володимиром Путіним та його військовими кампаніями. Керівництво цією фабрикою дезінформації здійснює особисто Сергій Кірієнко, який є заступником голови адміністрації президента Путіна.

Від України участь у розслідуванні взяв проєкт "Схеми" ("Радіо Свобода"). Автори Максим Савчук та Анна Миронюк з'ясували, що російська "Агенція соціального дизайну" на замовлення Кремля активно використовує непрості стосунки президента України Володимира Зеленського з його попередником Петром Порошенком, ексголовнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним та чинним мером Києва Віталієм Кличком для поляризації суспільства та дестабілізації політичної ситуації в Україні.

Досліджуйте більше інформації:

Related posts