Мобілізація з 18 років? Які думки панують в Україні щодо зниження віку призову та які вимоги висуває Захід?
Хто чинить тиск на Україну щодо мобілізаційних питань?
Нещодавно радник керівника Офісу президента Сергій Лещенко повідомив, що представники Демократичної та Республіканської партій США виявляють тиск на Володимира Зеленського, запитуючи, чому в Україні не здійснюється мобілізація молоді у віковій категорії від 18 до 25 років.
"Партнери висловлюють таку думку: під час війни США у В'єтнамі призов проходив з 19 років. Таким чином, американці натякають, що для ефективності потрібна не лише західна зброя, а й мобілізація з 18-річного віку," – підкреслив він.
За його словами, президент не піддається на вмовляння і продовжує переконувати політиків з обох партій давати зброю без зниження призовного віку.
Депутатка від "Європейської солідарності" Марія Іонова в ефірі програми "Новини Live" висловила думку, що партнери вимагають зниження вікового порогу для мобілізації. Проте вона вважає, що перш за все необхідно переглянути підходи до мобілізаційного процесу, зосередившись на мотиваційних ініціативах.
Про питання з боку партнерів два тижні тому казав секретар комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко ("Голос").
"У світі немає жодної країни, де молодь від 18 до 20 років не підлягає призову. Мої колеги, конгресмени, звертаються до мене зі словами: 'Ми надаємо вам озброєння, а ви стверджуєте, що у вас недостатньо людей. Як це так, що до 25 років у вас немає призовників?' Мені важко знайти пояснення, адже я не маю чіткої відповіді. Законодавчо у нас є визначені норми, але на практиці, коли ми ведемо жорстоку війну, виникає питання: чому одні підлягають призову, а інші - ні?" - зазначив він в ефірі програми "Говорить великий Львів".
За його словами, військові формування стикаються з браком молоді. Тому він вважає, що призивний вік слід зменшити, і якщо не до 18, то принаймні до 20 років, аби забезпечити необхідний комплект сил оборони.
В Україні мобілізація охоплює чоловіків у віці від 18 до 60 років, які не мають підстав для відстрочки та визнані придатними до військової служби. Однак, існують деякі особливості для осіб віком 18-25 років. Зокрема, загальна мобілізація для молоді до 25 років не здійснюється.
Однак на законних підставах можуть бути призвані ті, хто:
Завдяки правовій суперечності, до нещодавнього часу українці до 25 років, що мали статус "обмежено придатний" (недостатній для служби в мирний час, але придатний у військовий), могли бути мобілізовані. Минулого тижня Верховна Рада ухвалила окремий закон, який врегулював це питання. Проте, станом на 17 жовтня, президент ще не підписав цей закон. Окрім того, він не надає можливість звільнення для тих, кого вже встигли призвати.
В інших випадках мобілізація осіб 18-25 років без досвіду служби можлива лише у добровільному порядку.
Про те, що мобілізаційний вік треба знижувати, кажуть багато відомих військових.
Наприклад, Юрій Федоренко, командир батальйону ударних безпілотників "Ахіллес" 92-ї окремої механізованої бригади імені кошового отамана Івана Сірка, в інтерв'ю для "Укрінформу" підкреслив, що всі українці, незалежно від статі, повинні бути військовозобов'язаними з 18 років. Він також зазначив, що участь у бойових операціях можливе з 23 років.
Командир 13-ї бригади Національної гвардії "Хартія" Ігор Оболєнський висловив думку про доцільність зменшення віку мобілізації до 21 року. На його переконання, молоді люди цього віку можуть більш продуктивно виконувати свої обов'язки на фронті.
"Молодь зайде і відчує на собі негатив цієї війни, створить професійну армію і далі ми знищуватимемо противника набагато ефективніше", - заявив він в інтерв'ю "Українській правді" .
Командир навчально-інструкторської групи 151-го навчального центру Збройних Сил України Роман Донік вважає, що якщо організувати добровільні курси для молоді віком від 20 до 25 років з повним зануренням (включаючи екіпіровку, зброю та всебічну базову підготовку), то "принаймні 25% учасників після місяця якісного навчання та активної роботи в здоровому колективі можуть виявити бажання підписати контракт".
"Я говорю всерйоз. Спостерігаючи за змінами в людях, особливо за дорослими чоловіками, які приїжджають в розгубленому і наляканому стані, з відчуттям безвиході, я бачу, якими вони стають через місяць навчання," - зазначив він у Telegram.
Виступи про можливе зменшення віку для мобілізації лунали від таких осіб, як Тарас Чмут, керівник волонтерського фонду "Повернися живим", заступник командира 3-ї ОШБР Родіон Кудряшов, офіцер бригади НГУ "Рубіж" Віталій Литвин та інших представників військових структур.
Проте існують і альтернативні погляди. Наприклад, Кирило Верес, командир підрозділу К-2 54-ї окремої механізованої бригади, висловлює думку, що вік 18 років є занадто раннім для залучення до бойових дій. Він підкреслює, що молоді люди не повинні опинятися на передовій через відсутність необхідного досвіду та зрілості.
"Я висловлюю свою думку. Мені справді бракує особового складу, проте, можливо, я ще не готовий до того, щоб 18-річні хлопці масово брали участь у бойових діях. Можливо, я помиляюся," - сказав він в інтерв'ю 24 Каналу.
У серпні російські пропагандисти поширили інформацію про те, що Кирило Буданов, керівник військової розвідки України, нібито виступає за мобілізацію з 18 років. Однак ці заяви були вирвані з контексту його виступу на закритій зустрічі зі студентами та викладачами Київської школи економіки.
На цій зустрічі Буданов представив оцінки щодо можливостей України в конфлікті, якщо країна вирішить мобілізувати молоде покоління. За його словами, якщо мобілізація охопить всіх осіб від 18 років, то ресурсів вистачить до 2033 року, а якщо включити молодь починаючи з 16 років, то потенціал триватиме до 2044 року.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки підкреслив, що Буданов не тільки не погодився з цим методом, а й висловив йому свою незадоволеність.
"Це тільки російські розрахунки, на противагу ворогу Україна цінує життя своїх громадян. Та й навряд чи хтось зможе воювати до 2044 року, а до 2060-го і поготів. Тут справа, перш за все, в економіці - жодна економіка стільки часу у стані війни не витримає", - заявив він.
Згідно з повідомленнями українських медіа, колишній головнокомандувач Збройних сил України та чинний посол у Великій Британії Валерій Залужний висловився проти мобілізації осіб молодше 25 років. Під час зустрічі зі студентами в Лондоні він підкреслив, що молодь у віці 18-25 років є майбутнім України, тому її слід особливо цінувати і захищати.
Він вважає, що примусове залучення молоді до військової служби допустимо лише в надзвичайних ситуаціях. Це може статися, якщо війна досягне такого рівня, коли постане реальна загроза для існування української державності.
Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк казав у червні, що знижувати мобілізаційний вік не планують. "Є реакція представників профільного комітету Ради знизити верхню планку до 50 років. Опустити нижче 25 років - немає таких пропозицій", - відповів він на питання про можливість мобілізувати осіб з 21 року.
На минулому тижні Вадим Івченко, представник партії "Батьківщина" та член оборонного комітету, у програмі "Громадське радіо" зазначив, що, незважаючи на звернення комбригів, питання про зниження віку мобілізації до 20 років не розглядається у Верховній Раді і не є актуальним на даний момент.
Його колега з комітету, Ірина Фріз з партії "Європейська солідарність", підкреслює, що жодні офіційні заяви або рекомендації від Сполучених Штатів щодо зниження призовного віку не надходили.
"Отже, я все ж дотримуюсь думки, що наразі це лише висловлювання окремих осіб. Проте не виключаю, що таким чином можуть намагатися оцінити реакцію українського суспільства. Яка його чутливість до можливого кроку з боку влади, якщо вона вирішить піти на це," - підкреслила вона в коментарі для YouTube-каналу РБК-Україна.
Зниження мобілізаційного порогу нардепка називає болючим питанням. Тут варто зазначити, що мобілізацію з 25 років (а не з 27 років) у Раді підтримали ще 2023 року, але тоді президент не підписав закон. І лише навесні 2024-го ця норма набула чинності.
Ще один член оборонного комітету, Федір Веніславський з партії "Слуга народу", зазначив, що не володіє інформацією про можливі офіційні вимоги щодо зниження призовного віку для мобілізації до 25 років. "Не можу підтвердити чи спростувати наявність таких офіційних комунікацій з нашими партнерами", - повідомив він у бесіді з РБК-Україна.
Щодо особистого спілкування, то на зустрічах американські, європейські партнери та закордонні журналісти справді цікавляться, чому Україна не знижує призовний вік. Бо з їхньої точки зору бойові завдання ефективніше можуть виконувати молоді люди 18-25 років.
"Це питання в Україні щодо зниження призовного віку не розглядається. Неодноразово було озвучено позицію президента і парламенту, що ми такі ініціативи на сьогодні не розглядаємо. Чиїсь суб'єктивні приватні думки точно не можуть бути підставами для дискусій. Законодавчі зміни щодо зниження призовного віку не передбачаються", - додав він.