На конференції в Будапешті керівники європейських країн обговорять перемогу Трампа та конфлікт в Україні.
7 листопада в Будапешті відбудеться саміт Європейської політичної спільноти, на якому зберуться лідери європейських країн. Після цього, 8 листопада, планується неформальна зустріч керівників держав ЄС.
Обидва заходи будуть організовані під егідою угорського прем'єр-міністра Віктора Орбана. Перемога республіканця Дональда Трампа на президентських виборах у США 5 листопада та її вплив на Європу і світ, безсумнівно, стануть основними темами обговорення.
"Це стане визначальним у всіх аспектах," -- зазначив високопрофільний європейський дипломат у розмові з виданням Politico.
Орбан, країна якого головує в ЄС до кінця цього року, має досить напружені відносини з багатьма лідерами ЄС, зокрема, через свою відверто проросійську позицію стосовно війни в Україні та незгоду з Брюсселем у низці інших внутрішньоєвропейських питань.
Тим часом Орбан характеризує Трампа як свого "шановного товариша" і раніше обіцяв відкрити "декілька пляшок шампанського" у випадку його успіху. Він одним з перших висловив свої вітання Трампу з нагоди перемоги вранці 6 листопада.
Починаючи з літнього головування Угорщини в Європейському Союзі цього року, Орбан висловив намір використати цей період для реалізації свого бачення під девізом "Відновимо велич Європи", що відображає ідеї, схожі на гасло Трампа "Відновимо велич Америки".
Згідно з аналізом експерта Інституту Жака Делора Лукаса Мачека, перемога Трампа над віцепрезиденткою-демократкою Камалою Гарріс створить для Орбана "очевидну вигоду" під час його зустрічей у Будапешті. Ці прогнози були висловлені ще до проведення виборів у США.
За його словами, Орбан ризикнув, щиро підтримавши Трампа, адже перемога Гарріс могла б "послабити його навіть всередині країни".
На саміт у Будапешті завітає, зокрема, президент України Володимир Зеленський. Ця подія стане для нього не тільки можливістю оцінити реакції на його нещодавно представлений план досягнення перемоги, а й першим візитом до Угорщини після початку повномасштабної агресії Росії.
Декілька днів тому він оголосив про підготовку двосторонньої угоди, в якій будуть враховані "неясності та виклики, що стосуються сучасності, майбутнього, а також історії". Він також зазначив, що Угорщина зобов'язується не перешкоджати вступу України до НАТО. Хоча вона не обов'язково підтвердить це на момент голосування, проте може утриматися від блокування, повідомляє Радіо Свобода.
За словами Орбана, тема війни в Україні буде однією з основних на переговорах європейських керівників, які відбудуться в Угорщині.
Орбан виступає проти надання військової допомоги Україні і не раз заявляв про необхідність укладення мирної угоди між Києвом і Москвою. Ці його погляди суперечать позиції українського уряду, який наполягає на умовах "справедливого миру", що включають повне виведення російських військ з усіх захоплених територій України.
У своїй промові 3 листопада, ще до виборів у США, Орбан висловив думку, що Європі слід буде переосмислити свою підтримку України в разі перемоги Трампа. Він зазначив, що континент не зможе самостійно впоратися з наслідками війни.
"У Сполучених Штатах відбуваються суттєві зміни. Демократи поступаються місцем республіканцям, а Дональд Трамп, ймовірно, знову займе президентську посаду. Це, у свою чергу, призведе до того, що до кінця року на Заході переважатимуть політики, які підтримують мир," - зазначив тоді Орбан.
"На сьогоднішній день в західному світі переважає підтримка війни. Я вважаю, що після президентських виборів у США з'явиться більшість, яка буде виступати за мир," - зазначив він.
"Якщо станеться те, що ми очікуємо, і Америка виступатиме за мир, тоді Європа не може продовжувати виступати за війну", - сказав Орбан, додавши, що це стане темою обговорення на зустрічах в Будапешті.
Дональд Трамп неодноразово заявляв, що завершить війну Росії в Україні ще до свого офіційного вступу на посаду у січні 2025 року. Однак, деталі його плану наразі достеменно невідомі.
Щодо зустрічей у Будапешті, Мачек висловлює думку, що терпець європейських лідерів стосовно угорського прем'єра, дії якого часто суперечать курсу Брюсселя, починає вичерпуватися, і, можливо, в найближчому майбутньому ЄС буде змушений збільшити тиск.
За словами Мачека атмосфера на зустрічах в Будапешті буде холодною, "але водночас, як завжди за таких обставин, прояви будуть зведені до мінімуму".
"Чимало учасників знайдуть можливості для того, щоб донести до Орбана свої позиції та відмінності," - зазначив Мачек.
Згідно з інформацією Politico, в угорській столиці також активно обговорюватимуть прагнення Європи до досягнення більшої стратегічної автономії, що займатиме ключове місце у дискусіях.
"Деякі вважають, що подальший розвиток Європи пов'язаний із результатами виборів у США, але насправді найбільше ми залежимо від власних дій", -- зазначив прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск у своєму пості в мережі Х нещодавно.
"Європа, здається, нарешті знайшла своє місце та впевненість у собі. Незалежно від того, як складуться події, етап геополітичного аутсорсингу залишився в минулому", – зазначив він.