У разі масштабних відключень електрики: звідки Україна отримуватиме електроенергію під час можливих блекаутів.
Україна зможе отримувати в аварійному порядку електроенергію зі Словаччини у разі блекаутів. При цьому країни мають намір розширити експортно-імпортні можливості шляхом модернізації електричного інтерконектора "Мукачево - Вельке Капушани".
Про готовність надавати Україні аварійні постачання електроенергії повідомив прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. Зазначивши: Словаччина підтримує ідею приєднання України до єдиної енергетичної системи ЄС.
"Ми прагнемо, щоб Україна успішно пережила зимовий період. У випадку блекауту ми забезпечимо аварійні поставки енергії. ... Ми усвідомлюємо, що ваша енергетична інфраструктура зазнала серйозних руйнувань, але сподіваємося, що відновлення буде здійснено. У нас існує єдиний енергетичний ринок в Європейському Союзі, і важливо, щоб він охоплював і вашу країну", - зазначив Фіцо.
Зі свого боку, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив: Словаччина є "другою країною за обсягами як аварійної, так і комерційної передачі електроенергії в Україну". Що дозволяє Україні "відповідати на енергетичні виклики воєнного часу".
Одночасно, як він зазначив, держави мають намір збільшити свої експортно-імпортні потенціали. Для досягнення цієї мети планується оновлення електричного інтерконектора "Мукачево - Вельке Капушани".
"Засобів для реалізації цих заходів виділено в межах програми Ukraine Facility. Завершення проєкту заплановано до кінця 2028 року", - зазначив Шмигаль.
Світлана може відсутня протягом 16 годин на день.
Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко зазначив, що в разі припинення зовнішніх поставок електроенергії жителі великих міст можуть залишитися без електрики на термін до 16 годин у добу. Це стосується, зокрема, таких ситуацій:
Він пояснив: ці міста є найуразливішими містами у зимовий період. "Харків взагалі під прямим вогнем. Будь-яка підстанція і будь-яка генеруюча потужність може бути в будь-який момент розбита. Там найвищі ризики військові", - розповідає Харченко.
За словами експерта, Одеса також стикається з серйозним браком енергетичних ресурсів, оскільки в місті практично немає власних джерел генерації, що змушує його покладатися на зовнішні постачання. У столиці України, Києві, взимку нестача потужностей може коливатися в межах 700-900 мегават.
"Ці потужності потрібно завести ззовні. Якщо їх немає звідки завести, давайте будемо відвертими, якщо Київ відрізати від зовнішнього енергопостачання, кияни сидітимуть без світла по 16 годин на добу, і це буде нормально", - підкресив Харченко .
Як повідомляв OBOZ.UA, водночас через відключення питання купівлі зарядних станцій (прозваних у народі "екофлоу" - за назвою одного з виробників) знову стало актуальним - особливо для тих, хто мешкає в багатоквартирних будинках і не може поставити собі генератор. Однак для багатьох проблемою стає вибір такого пристрою - адже від його потужності залежить ціна.