Нова етапа вибухів: як електроніка "Хезболли" стала вибуховим пристроєм
Експлозивна електроніка. Історія, пов'язана з загадковими вибухами електронних гаджетів у бойовиків "Хезболли" в Лівані, отримує нові подробиці. Нещодавно країна пережила другу хвилю інцидентів — тепер, окрім пейджерів, вибухають радіостанції, мобільні телефони, фотоапарати та навіть сканери для відбитків пальців.
Згідно з інформацією, наданою ліванськими чиновниками, ізраїльські розвідувальні служби нібито захопили партію електронних пристроїв, замаскувавши їх вибухівкою, яку активували за допомогою спеціально надісланого коду. Внаслідок цього інциденту постраждали більше трьох тисяч осіб, а близько двадцяти загинули. Офіційні представники Ізраїлю поки що не коментують ці звинувачення. Більше деталей ви можете знайти в нашому матеріалі.
Нематеріалізована за своїми масштабами та сміливістю спецоперація. Саме так фахівці характеризують одночасний вибух тисяч електронних пристроїв, що належали угрупованню "Хезболла". У вівторок у Лівані відбулися масові вибухи пейджерів. Внаслідок трагедії загинуло 12 осіб, а близько трьох тисяч отримали травми.
А в середу вибухнули рації, мобільні телефони, різноманітні електронні гаджети та навіть електричні скутери.
Ще дев'ять загиблих та більше 300 постраждалих. Це викликало хвилю паніки серед населення Лівану.
Мустафа Джемаа, власник магазину електроніки в Бейруті:
Це стало для мене несподіванкою. Все знову повертається на круги своя. У нас були деякі прилади, які, на нашу думку, були абсолютно безпечними, але, проявивши обережність, ми вирішили їх зняти з продажу через занепокоєння.
Махмуд Кашкаш, residente de Sidón:
Коло обговорень з'явилися чутки про вибухи літієвих акумуляторів і сонячних панелей. Якби я мав такі пристрої вдома, напевно, відключив би їх. Навіть якщо ці заяви, ймовірно, не відповідають дійсності, страх серед людей все ще залишається.
Ліванські спецслужби вважають, що за цією спецоперацією стоїть "Моссад". Вони висловлюють припущення, що кілька місяців тому ізраїльська розвідка могла перехопити та закласти вибухівку в партію електронних пристроїв, придбану угрупованням "Хезболла". Йдеться про від трьох до п'ятдесяти грамів вибухової речовини, яка, ймовірно, була розміщена поблизу батареї пристроїв. Проте, як саме це вдалося реалізувати, залишається загадкою.
Харел Менасхрі, голова кібернетичного відділу в Голонському технологічному інституті:
Ця операція виявилася надзвичайно успішною. Безсумнівно, організація, що її виконала, володіє значними можливостями. Вона має потужні розвідувальні та оперативні ресурси, що свідчить про глибоку проникливість у структуру "Хезболли". Підготовка до цієї операції вимагала значного часу та зусиль великої кількості людей, щоб все було реалізовано належним чином.
З'ясувати, звідки походить вибухова електроніка поки що не вдалося.
Тайванська фірма, яка, за чутками, постачила пейджери, повідомила, що їх виготовило інше підприємство, яке є власником торгової марки.
Його головний офіс знайшли в Угорщині. Однак тамтешній уряд заявив, що компанія - лише торговельна посередниця, а вбивчі пристрої ніколи в Угорщині не перебували. Фахівці ж кажуть: вибухову начинку могли закласти на будь-якому етапі.
Базел Халак, фахівець у сфері електронної безпеки та професор.
Не існує єдиного органу, який би здійснював контроль над усім ланцюгом постачання. Якщо розглянути весь процес створення електронного продукту, ви починаєте з отримання певного попередньо виготовленого компонента або вузла. Оскільки, ймовірно, ви не будете розробляти все з нуля, існує ризик, що деякі з цих складових можуть виявитися дефектними або небезпечними.
Якою могла бути мета спецоперації? Експерти вважають: це підрив комунікацій всередині "Хезболли". Угруповання покладалося на примітивні засоби зв'язку, щоби не видавати своїх членів. А також деморалізація бойовиків, поширення в їхніх лавах параної й страху. При цьому фахівці впевнені - це лише частина ширшого задуму.
Ханін Гаддар, провідна наукова співробітниця Вашингтонського інституту, що спеціалізується на близькосхідній політиці:
Один зі сценаріїв полягає в тому, що це лише початок значно більшої військової операції в Лівані. У той час, коли "Хезболла" не зможе комунікувати, ізраїльтяни матимуть більше шансів на перемогу або розширення операцій у Лівані.
Чарльз Лістер, провідний науковий експерт Інституту Близькосхідних досліджень.
Атака такого великого масштабу і широкого охоплення, очевидно, вказує на те, що Ізраїль міг або підштовхнути "Хезболлу" до ескалації конфлікту, або ж самостійно ініціює його.
Не існує більш ефективного методу для ініціювання масштабного конфлікту, ніж завдати удару по десяти-двадцяти відсотках всієї бойової потужності "Хезболли" та зруйнувати їх командні центри й системи зв'язку.
"Хезболла" обіцяє жорстку криваву помсту за скоєний напад, тоді як ізраїльська сторона утримується від офіційних коментарів щодо ситуації.
Водночас прем'єр країни заявив про час для повернення додому ізраїльських біженців, які через постійні атаки з боку ліванських терористів покинули прикордонні території. А міністр оборони - про нову фазу війни.
Йоав Галлант, міністр оборони Ізраїлю:
Центр нашої уваги пересувається на північ, що означає, що ми перерозподіляємо наші зусилля, ресурси та енергію для північного напрямку. Проте ми не залишаємо без уваги заручників і не забуваємо про наші завдання на півдні — ми повністю віддані своїм обов'язкам і працюємо над їх виконанням паралельно.
Водночас Сполучені Штати підкреслили свою непричетність до атаки, здійсненої за допомогою вибухових пристроїв, і висловили надію на мирне вирішення конфлікту між Ізраїлем та Ліваном. У той же час ряд європейських держав, а також верховний комісар ООН з прав людини, засудили цю атаку, охарактеризувавши її як таку, що не має вибірковості.
Алжир, представляючи всі арабські країни, ініціював проведення засідання Ради безпеки ООН, яке заплановане на 20 жовтня.
Експерти ж кажуть, що зухвалою спецоперацією Тель-Авів відкрив скриньку Пандори.
Адже технологія її виконання неодмінно стане відомою, і тоді нею вже зможуть скористатися терористи.