"Нова пошта" збільшила свої інвестиції у 2024 році вдвічі, досягнувши суми 8,5 млрд грн.
У 2024 році група компаній NOVA ("Нова пошта") збільшила свої інвестиції вдвічі, досягнувши 8,5 млрд грн у порівнянні з 2021 роком, повідомив фінансовий директор компанії Петро Фоков.
"Цього року (2024 рік - ІФ-У) група NOVA планує інвестувати 8,5 мільярдів гривень, що вдвічі перевищує обсяги інвестицій 2021 року," - зазначив він під час Ukrainian CFO Forum у четвер.
За словами фінансового директора, компанія вкладає кошти в проекти, які сприяють підвищенню швидкості, зручності та надійності процесу доставки.
Фоков виділив чотири основні складові інвестиційної програми групи NOVA: розвиток мережі відділень і поштоматів в Україні, що охоплює відкриття нових, ремонт і приведення до стандартів наявних, а також будівництво укриттів і капсул безпеки, зокрема у відділеннях, розташованих на прифронтових територіях.
Ще один важливий аспект - вкладення в автоматизацію центрів сортування.
"Зокрема, це нові сервіси, зокрема, fulfillment - аутсорсинг логістики, за якої інтернет-магазин передає товар на зберігання і комплектацію замовлень логістичному оператору", - зазначив фіндиректор групи NOVA, додавши, що сервіс дає змогу значно прискорити доставку відправлень замовникам.
Ключовим аспектом інвестицій NOVA є енергонезалежність. Компанія вкладає кошти в сонячні фотомодулі та газову когенерацію, щоб забезпечити виробництво електричної енергії для своїх власних потреб.
Фоков окремо акцентував увагу на інвестиціях у міжнародний сектор — група NOVA активно функціонує на ринках 15 країн. "Цього року ми вже маємо першу зарубіжну країну, яка вийшла на прибуток, хоча більшість інших поки ще на етапі наближення до беззбитковості", — зазначив Фоков.
Крім того, 1,5 млрд грн NOVA направила на допомогу ЗСУ.
Фінансовий директор вказав на ключові джерела фінансування інвестицій, серед яких виділяються як власні, так і запозичені кошти групи. Зокрема, він зазначив, що у 2024 році було отримано кредит у розмірі 3 млрд грн від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).
"Цього року ми уклали угоду з Європейським банком реконструкції та розвитку на суму 3 мільярди гривень. Перший кредит, який ми отримали, складав лише 180 мільйонів гривень і був виданий шість років тому. Завдяки цьому ми реалізували проект та своєчасно повернули борг. Тепер у нас є потужна кредитна історія на 3 мільярди гривень", - зазначив Фоков, також зауваживши, що ЄБРР надає фінансування групі NOVA в гривневому еквіваленті.
Група також отримує фінансування від комерційних банків, співпрацюючи з десяткою провідних банків України, при цьому дотримуючись стратегії уніфікації банківських умов.
"Як я вже зазначав, ми співпрацюємо з 10 банками-партнерами, і кожен з них має свої специфічні вимоги, які необхідно дотримуватись. Це створює певні труднощі, адже потрібно управляти 10 різними системами ковенантів і забезпечувати їх 100% виконання (вимог - ІФ-У). Наша мета полягає в повній уніфікації ковенантів для всіх бізнес-партнерів. Ми орієнтуємось на найсучаснішу систему фінансових ковенантів ЄБРР і пропонуємо нашим банкам-партнерам, з якими починаємо співпрацю, приєднатися до цієї системи або вибрати вимоги з наданого переліку. На даний момент у нас це вдається... Рекомендую всім фінансовим директорам впроваджувати подібну політику", - зазначив Фоков.
Він зазначив, що банки приймають рішення, виходячи з величини та іміджу компанії.
"Якщо є міцна репутація - це простіше зробити, тому що є певна переговорна сила. Або ж це можна робити, коли у вас такий партнер, як ЄБРР або інші міжнародні фінансові інституції", - сказав фінансовий директор NOVA.
Третя складова фінансування інвестпрограми NOVA - гривневі облігації, випущені групою, повідомив Фоков. За його словами, випустивши в січні 2023 року облігації, група стала першою, хто після повномасштабного вторгнення відновив залучення коштів за допомогою цього виду боргового фінансування.