Санкції для Фіцо: чи вирішить Єврокомісія заморозити фінансову допомогу для Словаччини?


Якщо Єврокомісія проявить рішучість і наполегливість, їй вдасться зупинити тенденцію Братислави до зближення з орбанівською Угорщиною.

Європейська комісія може вжити надзвичайно жорстких фінансових санкцій проти Словаччини.

На даний момент ця інформація не є офіційною – про це повідомляє агентство Bloomberg, посилаючись на свої джерела. Тим не менше, навіть така неофіційна звістка викликала справжній резонанс у Братиславі.

Можливо, це вплине на політичний курс уряду Роберта Фіцо, який покладається на європейські дотації. Тому в цій ситуації важливо детально розглянути всі аспекти.

Перш за все, про що свідчать джерела Bloomberg?

Вони зазначають, що Європейська комісія не була задоволена поясненнями словацького уряду про ліквідацію спеціальної прокуратури, відповідальної за контроль над корупційними справами високопосадовців.

З цієї причини, як стверджують джерела Bloomberg, у Європейській комісії готуються ініціювати процес відповідальності щодо Словаччини, а остаточне рішення про застосування санкцій прийме президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Проте наразі залишається невідомим, яким чином це покарання вплине на ситуацію.

Зазначається, що Європейська комісія розглядає варіант повернення повної суми або частини грантів у розмірі 2,7 мільярда євро, які Словаччина отримала в рамках витрат ЄС на подолання наслідків пандемії COVID-19.

Ці фінанси були надані за умови суворого моніторингу їх витрат, при цьому словацький уряд погодився, що контроль здійснюватиме спеціалізована прокуратура.

Варто зазначити, що скасування спеціальної прокуратури стало одним із перших кроків, зроблених урядом Роберта Фіцо. Це не викликає подиву, оскільки розслідування, які проводилися співробітниками цієї прокуратури, торкалися багатьох представників команди Фіцо.

Ба більше, існує поширена думка, що слідство поступово підбиралося і до самого словацького прем'єра (тоді ще - лідера опозиційної партії Smer-SD). І якби не дострокові вибори, завдяки яким Фіцо повернув собі владу, за рік-два звинувачення були б висунуті й проти нього.

Закриття спеціальної прокуратури та передача її функцій регіональним прокуратурам "звичайного" типу сприяли розвалу цих справ і дозволили зняти тиск з представників команди Фіцо.

Для підвищення рівня надійності новий уряд Словаччини зменшив строки покарання за злочини, пов'язані з корупцією та економікою.

Зокрема, саме завдяки цій нормі було закрито справу проти теперішнього виконуючого обов'язки спікера Петера Жиги. У 2016 році, виконуючи обов'язки міністра економіки, він нібито дав хабар судді Верховного суду. Справу вдалося відкрити лише в грудні 2020 року, після зміни політичної влади в країні. Однак, з поверненням Фіцо на посаду прем'єр-міністра, справа була успішно закрита.

Протягом тривалого часу Роберт Фіцо намагався запевнити Брюссель, що скасування спеціальної прокуратури не вплине на ефективність боротьби з корупцією. Однак, за інформацією джерел Bloomberg, в ЄС поставилися до цих тверджень з певною недовірою.

У цьому контексті згадка спеціальної прокуратури в угоді щодо фінансування Словаччини для подолання наслідків пандемії COVID-19 є слушною нагодою для Європейської комісії висловити своє невдоволення діями уряду Фіцо.

Оскільки навіть без детального дослідження реального ефекту цього рішення на антикорупційну діяльність, явне формальне порушення не викликає сумнівів.

Цей крок став сюрпризом для Братислави – в уряді Фіцо, очевидно, не передбачали, що Єврокомісія вдасться до такого буквального підходу.

Проте існує ще одне, надзвичайно важливе питання:

Чи має Єврокомісія намір вжити реальних заходів проти Фіцо, чи залишиться лише на рівні попереджень?

Адже всім очевидно, що проблеми з демократією у Словаччині не обмежуються лише ліквідацією спеціальної прокуратури. Повернувши собі владу, Роберт Фіцо та його союзники крок за кроком перетворюють Словаччину на авторитарну країну на кшталт Угорщини.

І схоже, що нещодавній замах на Роберта Фіцо лише прискорив цей процес, активізувавши напади проти опозиції.

Однак існує суттєва відмінність між сучасною Словаччиною та угорським режимом Віктора Орбана.

"Віктор Орбан не боїться йти на конфлікт з Єврокомісією, оскільки має за спиною конституційну більшість своєї партії. Натомість Роберт Фіцо так впевнено не почувається, його більшість є мінімальною, а до того ж це більшість коаліційна, а не однієї партії", - пояснює експерт Словацької асоціації зовнішньої політики Александр Дулеба.

Особливо враховуючи, що словацька коаліція нині переживає серйозні внутрішні суперечності. Яскравою ілюстрацією цього є те, що вже протягом півроку в Словаччині не вдається знайти нового спікера парламенту на заміну Петеру Пеллегріні, котрий здобув перемогу на президентських виборах.

Причина цього - конфлікт між партією "Голос" та Словацькою національною партією, вирішити який Роберту Фіцо поки не вдалося.

"Фіцо потрібно щонайменше ще два роки, щоб укріпити свою владу до такого стану, щоб не боятися погроз Єврокомісії. Але зараз він у вразливому становищі - втрата європейських субвенцій здатна поставити хрест на його планах виграти наступні вибори", - уточнює Дулеба.

Чи свідчить це про те, що словацькому уряду слід буде зробити компроміс і відмовитися від своїх найсуперечливіших рішень?

Це можливо, проте лише в разі, якщо Єврокомісія дійсно буде готова до суттєвого тиску. В даний момент неясно, які межі цього тиску можуть бути. Зокрема, чи стосуватиметься замороження фінансів лише 2,7 мільярда євро "ковідних" коштів, чи охоплюватиме весь обсяг бюджетних субсидій для Братислави?

Зрозуміло одне - повідомлення про можливе фінансове покарання може стати точкою неповернення для Словаччини.

Якщо Єврокомісія проявить достатню рішучість і наполегливість, то можна буде зупинити (або принаймні сповільнити) відхилення Братислави в бік Орбана та його угорської політики.

Якщо ж ця загроза виявиться просто блефом, то цей дрейф може стати невиправним.

Related posts