Залежна від "Фабрики тролів" російська мережа активно розповсюджує неправдиву інформацію про вибори в Сполучених Штатах, повідомляє CNN.
Агітація здійснюється в соціальних мережах та через мережу підроблених новинних ресурсів.
Група "Шторм-1516", що займається дезінформацією та прагне вплинути на американську аудиторію під час виборів, має зв'язки з російським "Фондом боротьби з несправедливістю", заснованим у 2021 році відомим російським пропагандистом Євгеном Пригожиним, який також очолює "Фабрику тролів". Такі дані були оприлюднені в результаті спільного розслідування CNN та Центру медіакриміналістики Університету Клемсона.
Дослідження показало, що мережа під ім'ям "Шторм-1516", відома своїми постановочними відео та дипфейками, які відтворюють кремлівську пропаганду, має міцні зв'язки з угрупованням, заснованим нещодавно покійним російським олігархом Євгеном Пригожиним.
"Російський фонд боротьби з несправедливістю" (R-FBI), заснований колишнім лідером приватної військової компанії "Вагнер" у 2021 році, є складовою частиною комплексної дезінформаційної кампанії, яка поступово переключає свою увагу з неправдивих тверджень про війну в Україні на президентські вибори в США у 2024 році. Цю організацію, яка позиціонує себе як "правозахисну", очолює росіянка Міра Терада, котра раніше провела понад два роки у в'язниці США за звинуваченнями у відмиванні коштів, — повідомляє джерело.
Згідно з інформацією, отриманою від джерел в розвідувальних службах США та Європи, організація R-FBI та її кампанія Storm-1516 є лише частиною численних російських ініціатив, спрямованих на дезінформацію. Ці групи залучають як американських, так і іноземних впливових осіб у соціальних мережах для розповсюдження кремлівських наративів та дезінформаційних матеріалів на заході.
Вчені з Університету Клеменсона у співпраці з CNN виявили, що мережі Storm-1516 та R-FBI поширили принаймні 54 різні дезінформаційні наративи з серпня 2023 року. Серед десяти останніх наративів сім стосуються американської політики і не мають жодних підтверджуючих доказів.
Ми з'ясували, що Storm-1516 має глибокі зв'язки з Російським фондом боротьби з несправедливістю (R-FBI). Їхня діяльність виявилася надто взаємопов'язаною, щоб це могло бути випадковістю або звичайною кореляцією цілей. — зазначили у своєму звіті співдиректори медіакриміналістичного центру Клемсонського університету Даррен Лінвілл і Патрік Воррен. — Особи, які мають зв'язок з R-FBI, часто публікують матеріали про Storm-1516 на своїх блогах чи в новинних стрічках. Це робиться у ретельно обраний час, і не може бути випадковим.
Останніми тижнями в мережі вигадували фейки, націлені на віцепрезидента та кандидатку в президенти від "Демократичної партії" Камалу Гарріс та її колегу, губернатора Міннесоти Тіма Вальца. Вони варіюються від сфабрикованих тверджень про те, що Гарріс відповідальна за наїзд і втечу в Сан-Франциско або застрелила носорога, який під зазгрозою зникнення, під час сафарі в Замбії до безпідставних звинувачень у сексуальному насильстві, скоєному Вальцом.
Кампанія з дезінформації посилилася напередодні виборів 5 листопада, а розвідувальні служби США попереджають про значні спроби російського уряду вплинути на голосування на користь колишнього президента США Дональда Трампа, який, на їхню думку, є кращим вибором Кремля.
Чимало вебресурсів, пов’язаних з російською дезінформаційною мережею, підробляють американські медіа під такими назвами, як The Miami Chronicle, The Boston Times і DC Weekly. Цю ж тактику використовувала і "Фабрика тролів". Такі платформи стають прикриттям для наративів, вигаданих у Санкт-Петербурзі, де розташований офіс Вагнера — також повідомляється, що сюди залучено R-FBI за версією російських ЗМІ.
Один американський громадянин активно сприяв поширенню неправдивих історій: Джон Марк Дуган, колишній заступник шерифа штату Флорида, втік до Москви в 2016 році, після того як зіткнувся з обвинуваченнями у прослуховуванні та здійсненні вимагання в Сполучених Штатах. Здобувши притулок у Росії, Дуган став помітною фігурою в мережі кремлівської дезінформації.
Дуган входить до групи персонажів, які популяризують проросійські погляди через фальшиві відео та веб-ресурси. У звіті, представленому минулого року Clemson University, його зв'язали з вигаданим новинним порталом DC Weekly. Використання справжніх особистостей відрізняється від традиційної стратегії "Фабрики тролів" Пригожина, яка зазвичай розповсюджувала дезінформацію через бот-мережі, де переважна більшість повідомлень мала однакову суть.
Дуган та мережа сайтів фейкових новин, що отримують підтримку від Росії, виявилися пов'язаними з усіма 54 наративами, які піддали аналізу дослідники.
Під час аналізу 25 тисяч фейків та дипфейків, опублікованих Storm-1516 і сайтами, пов'язаними з Дуганом, у період з липня 2023 року по лютий 2024 року, дослідники виявили, що лише 49 містили три або більше зображень або відео. З цих 57% були ідентифіковані як наративи Storm-1516, а 27% були історіями від R-FBI, які демонструють спільну екосистему.
"Хоча немає жодних доказів того, що Дуган несе відповідальність за створення самих наративів, він бере на себе відповідальність за серію створених штучним інтелектом фальшивих веб-сайтів новин, які використовувалися для таємного поширення повідомлень Storm-1516", -- йдеться у звіті.