"Просто неймовірно!" Китайський юань знецінив російський рубль до найнижчого рівня за останні два роки.
Російський валютний ринок 4 вересня, у середу, зазнав різкого падіння через зростаючу нестачу китайських юанів, які фактично залишаються єдиною валютою для торгів на біржі.
До 15:07 за київським часом курс юаня на Московській біржі піднявся на 7,2%, сягаючи 13,0389 рубля за юань — це найвищий рівень з квітня. Впадіння рубля щодо китайської валюти стало найбільшим з 6 липня 2022 року, коли юань закінчив торги з підвищенням на 9,1%, повідомляє The Moscow Times.
На момент 15:33 за київським часом курс юаня знизився до 12,83 рубля, внісши приріст у 5,6% у порівнянні з показниками, зафіксованими на закритті торгів у вівторок. Водночас, долар і євро на міжбанківському ринку, згідно з даними LSEG, підвищилися на 2%, досягнувши 89,45 та 98,79 рублів відповідно.
На російському ринку спостерігається "тривалий дефіцит" юанів, зазначає головний аналітик ПСБ Денис Попов. У середу, 4 вересня, ставка репо в китайській валюті на міжбанківському ринку досягла вражаючих 400% річних. Саме таку ціну кредитні установи були готові сплатити, щоб отримати юані в позики один у одного на добу.
"Ситуація з ліквідністю юаня в Росії досягла критичної точки, і з кожним днем вона лише погіршується," – зазначає Єгор Сусін, керуючий директор ГПБ Private Banking.
Різке зростання ставок за юанями почалося 30 серпня, коли вони підскочили вп'ятеро -- з 8,5% до 42,15%. 2 вересня це було вже 52,5%, а 3 вересня -- 60%.
Раніше повідомлялося, що російська "дочка" одного з найважливіших китайських банків відмовилася працювати з клієнтами з РФ.
На початку 2024 року в Росії виникли ускладнення у фінансових розрахунках з китайськими банками. Це стало наслідком указу президента США Джо Байдена, який надав американському Міністерству фінансів право вводити вторинні санкції щодо банків інших держав, що співпрацюють з підсанкційними російськими підприємствами та надають підтримку оборонній промисловості Росії.
У квітні 2024 року кілька китайських банків почали відмовлятися від прийому платежів у юанях з Росії через страх перед можливими вторинними санкціями з боку Сполучених Штатів.
У липні 2024 року банки Китаю оголосили, що вважають російські юані "нечистими" і відмовляються їх приймати. На даний момент близько 80% транзакцій у юанях повертаються назад до Росії.
Російські підприємці висловили занепокоєння, що навіть незначні китайські банки відмовляються обробляти їхні фінансові трансакції.
Також повідомлялося про те, що за даними Bloomberg, у ЦБ готуються до сценарію, коли біржові торги юанем доведеться також зупинити. Китайські банки, завдяки яким ще можливі ці операції, поступово згортатимуть співпрацю з "токсичною" біржею, говорило джерело агентства, близьке до регулятора.
4 вересня 2024 року з'явилася інформація про те, що Центральний банк Росії практично завершив свою підтримку рубля.