"Репортери без кордонів" висловлюють занепокоєння щодо свободи преси у Шрі-Ланці в переддень президентських виборів.


RSF закликає кандидатів у президенти представити стратегію захисту журналістів та відновлення свободи преси в Шрі-Ланці. Це включає в себе необхідність скасування репресивного Закону про безпеку в інтернеті та Закону про запобігання тероризму, які використовуються для переслідування представників медіа.

Міжнародна організація "Репортери без кордонів" (RSF) висловила занепокоєння щодо критичної ситуації зі свободою слова в Шрі-Ланці напередодні президентських виборів, які стануть першими після протестів 2022 року і відбудуться 21 вересня.

З початку 2024 року щонайменше двоє журналістів Шрі-Ланки були заарештовані через свою роботу. Власник і головний редактор новинного сайту Ravana Lanka Г.П. Нісанка був заарештований 5 березня у своєму будинку в південній провінції Сабарагамува. Він залишався за ґратами до 20 березня через його репортажі про ймовірну корупцію за участю високопоставленого армійського офіцера.

6 березня фріланс-журналіст Бімал Рухунаге, якого звинуватили у незаконному знятті вуличних матеріалів, опублікованих на новинному порталі Boston Lanka, був затриманий у районі Курунегала та перебував під вартою до 11 березня.

Інші представники журналістики, як зазначили у RSF, були змушені замовкнути внаслідок Закону про запобігання тероризму (PTA). Крім того, у січні 2024 року уряд ухвалив новий Закон про безпеку в інтернеті, який надає комісії, призначеній президентом, розширені повноваження для оцінювання "заборонених онлайн-висловлювань", а також для видання наказів про їх видалення та покарання порушників.

У минулому році Управління ООН з прав людини висловило занепокоєння, зазначивши, що "переважна частина розділів цього законопроєкту містить неясно сформульовані терміни та визначення правопорушень, що створює значні можливості для довільного та суб'єктивного тлумачення і, в результаті, може призвести до криміналізації практично всіх форм законного вираження думок".

"RSF уважно спостерігає за цим критичним етапом виборів, який є важливим моментом для демократії, де роль журналістів у донесенні інформації до суспільства набуває особливого значення. Багато представників журналістської спільноти, особливо з тамільських і мусульманських меншин, стикаються з цензурою, оскільки їхня безпека залишається під загрозою. RSF закликає президентських кандидатів представити реалістичний план для захисту журналістів і відновлення свободи преси в Шрі-Ланці. Зокрема, вони повинні взяти на себе зобов'язання скасувати репресивні закони, такі як Закон про безпеку в Інтернеті та Закон про запобігання тероризму, які використовуються для переслідування журналістів," – зазначила керівниця відділу Південної Азії RSF Селія Мерсьє.

У звіті Верховного комісара ООН з прав людини щодо основних прав на Шрі-Ланці підкреслюється, що Закон про боротьбу з тероризмом досі "часто застосовується для арештів, затримань та переслідувань журналістів".

Від 2023 до 2024 року Шрі-Ланка знизилася в рейтингу Всесвітнього індексу свободи преси RSF, перемістившись з 135-го на 150-те місце серед 180 країн.

Нагадаємо, що нещодавно міжнародна організація "Репортери без кордонів" оголосила про свою відмову від участі в діяльності Словацької платформи, що підтримує свободу преси. Причинами такого кроку стало призначення, яке, на думку представників RSF, не відповідає стандартам експертності та професіоналізму, що, на їхню думку, є спробою перешкодити конструктивному діалогу між журналістами та урядовими структурами.

Related posts