Решение городского совета о передаче прав на учреждения здравоохранения областному совету включает также передачу прав собственности на недвижимое имущество данных учреждений – КХС ВС.
Решение городского совета о передаче учреждений здравоохранения в общую собственность областного совета, принятое в соответствии с нормами Закона Украины "О передаче объектов права государственной и коммунальной собственности", выполнено через подписание акта приемки-передачи, в котором указаны адреса и балансовая, остаточная стоимость передаваемого имущества. Это подтверждает намерение городского совета отказаться от права собственности на недвижимость вместе с учреждениями здравоохранения, что исключает возможность истребования этого имущества на основании статьи 387 Гражданского кодекса Украины.
Такой вывод представлен в решении Кассационного хозяйственного суда Верховного Суда по делу, инициированному городским советом против областного совета с требованием вернуть имущество, находящееся в незаконном владении, в котором располагаются учреждения здравоохранения.
У 2008 році міська рада ухвалила рішення про передачу комунальних закладів охорони здоров'я в підпорядкування обласній раді. В результаті, обласна рада отримала право власності на нерухомість, де розміщені ці медичні установи.
Міська рада підкреслила, що відповідач без дозволу розпорядився об'єктами нерухомості медичних закладів, таким чином вилучивши їх з власності територіальної громади. У свою чергу, позивач не ухвалював рішення щодо відчуження спірного майна, а лише передав права власності на юридичні особи, які представляли ці медичні установи.
Суди нижчих інстанцій прийшли до різних висновків стосовно наявності волевиявлення міської ради щодо передачі обласній раді нерухомого майна закладів охорони здоров'я, яке входить до складу цілісних майнових комплексів.
Скасовуючи рішення апеляційного суду та підтверджуючи рішення місцевого господарського суду, яким було відмовлено у позові, Касаційний господарський суд Верховного Суду зазначив наступне.
У разі, якщо закон або рішення органу місцевого самоврядування не встановлюють чіткої заборони, Закон України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" може регулювати передачу майна в комунальну власність незалежно від його форми. Таким чином, норми цього Закону можуть бути застосовані до суперечливих правових відносин.
Відповідно до наявних у справі фактів, міська рада, ухвалюючи рішення про передачу спірних медичних установ у спільну власність обласної ради, спиралася, зокрема, на Закон України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", що чітко зазначено у тексті вказаного документа органу місцевого самоврядування.
Частинами 4, 6 ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" врегульовано, що об'єкти соціальної інфраструктури передаються разом із майном підприємств, що обслуговували ці об'єкти, у тому числі основними фондами, ремонтно-будівельними базами, майстернями, транспортними засобами, прибиральною технікою, в частині, що визначається комісією з питань передачі об'єктів, яка здійснює передачу. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
Між міською та обласною радами укладено акт про приймання-передачу суперечливих медичних установ, який містить інформацію про їх адреси, балансову та залишкову вартість активів цих закладів.
З урахуванням наведеного КГС ВС погодився з висновком суду першої інстанції про те, що на підставі рішення власника відбувся перехід саме майнових комплексів спірних закладів охорони здоров'я із комунальної власності міської ради у спільну власність обласної ради.
Таким чином, дії міської ради явно демонструють її намір передати спірну нерухомість з власності міста у власність обласної ради. Це, відповідно до норм статті 328 Цивільного кодексу України, унеможливлює задоволення віндикаційного позову, поданого відповідно до статті 387 цього ж Кодексу.
Постанова КГС ВС від 17 липня 2024 року у справі № 910/10892/21 - за посиланням.