Відзначення роковин трагедії в селі Гроза на Харківщині: які новини з цього населеного пункту сьогодні?


У наведенні ворожого обстрілу підозрюють братів Мамон, які під час окупації співпрацювали з росіянами і згодом втекли до країни-агресорки

Одна мить і загинули майже 60 людей. Рік тому російська ракета обірвала життя 59-ти мешканців села Гроза, на Харківщині. Поцілила у кафе, де поминали військового-односельця. Загинули цілі родини. У наведенні ворожого обстрілу підозрюють братів Мамон, які під час окупації співпрацювали з росіянами і згодом втекли до країни-агресорки. Як зараз живе село, у якому вбили п'яту частину мешканців - журналістка "5 каналу" дізнавалася Оксана Нечепоренко.

На його вулиці, згадує Володимир Муховатий, минулого року в один день загинули 26 людей. Серед них була його дружина, старший син та невістка. Володимир уже протягом року піклується про двох онуків, які стали сиротами. Він знову повернувся до роботи і розповідає, що переконав місцевих жителів взяти його на посаду охоронця.

"Ось цей син старший - вище зростом, а той - менший. А це всі мої внучата. Я ще не спалив голки з нитками, все зберігаю для дружини. А раптом вона повернеться! Хоча я розумію, що вона не прийде назад, але я все ще тримаюся. Я живу її спогадами," - ділиться своїми думками мешканець села Гроза Володимир Муховатий.

Рік тому російські війська завдали удару по селі Гроза, розташованому на Купянщині, використовуючи ракетний комплекс Іскандер. Внаслідок цього трагічного інциденту загинули 59 осіб. Удар був спрямований на кафе, де місцеві жителі вшановували пам'ять військового Андрія Козиря, який загинув під Попасною і був перепохований у своєму рідному селі.

Рік тому на в'їзді в село було створено нове кладовище. На деяких хрестах вказана лише одна дата смерті. Тут спочивають близькі Володимира Муховатого.

На річницю на цвинтарі відслужили панахиду за полеглими. Під хрестами спочивають цілі сім’ї, що складають п’яту частину населення села.

"Мій зять і однокласкник Ходак Олександр, його рідна сестра Ірина, тут дуже багато знаййомих. Сашини робичі загинули Пономарьов, його дружина Наталія, це двоюрідний брат. Валентина, це тьотка його. Ну сестра моя, Галина, вона вижила", - каже родичка загиблих Валентина Єрецька.

"Протягом року ми намагалися зберігати оптимізм і підтримували одне одного, але сьогодні наша рана знову нагадує про себе. Цей день не залишає нас байдужими," - сказала Ольга Безпала, родичка загиблих.

"Ось чоловік Олін меморіалом зайнявся, волонтери надонатили грощі нам за кордоном і ми встановили пам'ятник", - каже родичка загиблих Любов Козир.

Пам'ять загиблих у Грозі увічнили ще в липні. Прибрали залишки вщент розбитого кафе. Тепер на місці удару меморіал з іменами односельців, яких вбила російська ракета.

До своїх друзів Ніни та Дениса Козирів Лілія Рябоконь приїхала з сусіднього села. Після деокупації дівчина виїхала за кордон, там і дізналася про трагедію.

У нападі ворожої ракети на село підозрюють братів Мамонів, які раніше проживали у Грозі. Вони втекли з населеного пункту під час його звільнення. Ліля добре знала молодшого з братів – Дмитра.

"Я написала йому в Інстаграмі: 'Це ти, тварюка, що накоїв?? Чи це твої витівки?'. Він запевняє – 'ні, це не я'. Таку відповідь він дав. Я ж сказала – 'ти брешеш, як завжди'. Це був Діма Мамон, молодший брат. Я переглядала нашу переписку. Мені шкода тієї справи. Я спитала його – 'тобі не шкода людей, з якими ти виріс?', але він більше нічого не відповів", - поділилася подруга загиблих Лілія Рябоконь.

Наразі брати Мамон оголошені в міжнародний розшук. Попередня інформація свідчить, що вони можуть перебувати на території Росії. Інші підозрювані у цій справі не виявилися. Прокуратура готується до передачі матеріалів справи до суду та чекає на результати експертиз.

"В рамках розслідування проведено більше 250 експертиз, включаючи мовно-лінгвістичні та інші види, які допоможуть встановити і довести провину саме цих братів, що скоїли злочин. Крім того, наразі планується виділення матеріалів кримінальної справи стосовно безпосередніх виконавців цього злочину - військових з Російської Федерації," - повідомив речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.

Суд може відбутися заочно. Братів звинувачують за кількома статтями, найважчі серед них - державна зрада та порушення законів і звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством. За цими статтям найсуворіше покарання - довічне ув'язнення.

Оксана Нечепоренко та Антон Авіжас з Харківської області, "5 канал".

Нагадуємо, що 5 жовтня 2023 року, Росія здійснила ракетний удар по кафе в Грозі. Цей теракт стався під час поминального обіду, на який зібралися майже всі жителі села — після початку повномасштабного вторгнення там залишилося трохи більше ста людей. Ця трагедія вплинула на практично кожну родину.

11 жовтня СБУ оголосила про затримання двох колабораціоністів, які спрямували ракету "Іскандер" на село Гроза. З'ясувалося, що це були двоє місцевих жителів, які після початку повномасштабної агресії почали співпрацювати з окупантами, а згодом втекли до Росії.

Ознайомтеся з відеоматеріалом на цю тему: російські війська атакували кафе-магазин у селі Гроза, де вшановували пам'ять загиблого військовослужбовця | Відгук ООН.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на фронті.

Станьте частиною перемоги - підтримуйте Збройні Сили України.

Related posts