Росія організувала перевезення виборців літаками до інших країн: в Молдові завершився президентський виборчий процес.
У другому турі виборів зафіксовано безпрецедентну явку.
Виборчі дільниці закрили свої двері, і Молдова обрала нового президента, а можливо, й президентку. Інтрига зберігається, оскільки розрив між кандидатами може виявитися зовсім незначним. Члени комісій активно підраховують голоси. Явка на виборах вже вважається рекордною: близько 1 мільйона 700 тисяч молдован висловили свою позицію. Росія намагалася завадити процесу; кілька закордонних дільниць були змушені закритися через повідомлення про мінування. Крім того, з Москви виборців організовано доставляли в інші країни на великих літаках. Журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова зібрала всі відомості про це історичне голосування молдован.
Ці люди поки що не усвідомлюють, хто буде наступним президентом Молдови, але їхній вибір має вирішальне значення. Молдовани відвідали виборчі дільниці, щоб проголосувати за одного з двох кандидатів у фінальному турі. Серед них - чинна президентка Мая Санду, яка виступає за європейський курс країни. Її прихильники також поділяють прагнення до інтеграції в ЄС та підтримують Україну.
"Мій син у Німеччині, і я рада за нього. Я була там - і там набагато краще. Ми хочемо, щоб у нас було так само", - розповіла мешканка Молдови Марія Фефілова.
"Мова йде про демократичні цінності та мир, а також, перш за все, про допомогу Україні, яка нині веде боротьбу за своє існування. На мою думку, це очевидно?" - зазначає програміст Олександр Бішур.
Суперником Майї Санду є колишній генеральний прокурор Олександр Стояногло, який отримує підтримку від проросійської партії соціалістів. Незважаючи на те, що він відкрито засуджує агресію з боку Росії і нібито не заперечує проти вступу до Європейського Союзу, його підхід полягає в пошуку балансу та примирення, що також відображає настрої його виборців.
"Ми дивимося на кандидатів, і думаємо, з ким із них буде менше шансів, що трапиться те ж саме, що відбувається в Україні. Хто зможе зробити так, щоб у Молдові зберігся мир", - каже мешканка Молдови Олександра Зайченко.
У другому турі виборів зафіксовано безпрецедентну явку.. Про це заявила у Центрвибочкомі. Ще за дві години до закриття дільниць проголосували понад півтора мільйона молдован. Десь стільки ж як у першому турі загалом. Серед них - і головні кандидати.
"Я віддала свій голос за Молдову. Впевнена, що наші громадяни зроблять мудрий вибір для блага нашої країни. Вони завжди сприяли прогресу та захищали її інтереси. Сьогодні, як ніколи раніше, ми повинні бути єдині, оберігати мир, відстоювати свій голос і суверенітет. Негідники намагаються купити наші голоси і підкорити нашу державу. Але сила народу значно перевершує силу зла. Сила Молдови походить від сили кожного з нас", - зазначила президентка Молдови, кандидатка на пост Президента Майя Санду.
"Разом зі своєю родиною я проголосував сьогодні за вільну, стабільну, квітучу Молдову. Молдову, яка поважає своїх громадян незалежно від їхньої мови та національності, віку, релігії та політичних поглядів. Молдову, яка не буде стояти з простягнутою рукою, а буде розвиватися в добрих відносинах як із Заходом, так і зі Сходом", - заявив кандидат у президенти Молдови Олександр Стояноглу.
Голосування відбувається також за межами країни, і за його ходом там влада Молдови уважно стежить. Це пояснюється кількома причинами, зокрема постійними спробами Росії втрутитися у виборчий процес та зірвати його. Також існують випадки, коли намагаються вплинути на результати голосування через підкуп. Серед спроб зриву можна відзначити масове транспортування виборців до дільниць у Туреччині, Білорусі та Азербайджані, яке здійснюється літаками. Це організоване перевезення є спробою вплинути на волевиявлення громадян.
В окремих країнах ЄС повідомлення про фальшиві мінування можуть загрожувати проведенню виборів. Це грає на руку Росії, яка прагне завадити Молдові приєднатися до Європейського Союзу, вважають молдовські посадовці. Адже голоси діаспори є вирішальними для підтримки проєвропейського курсу. Саме вони зіграли ключову роль у результатах референдуму, що відбувся 20 жовтня, і який визначить європейські перспективи Молдови в її Конституції.
Молдовська влада заздалегідь повідомила уряди кількох країн ЄС про можливі спроби зриву виборів. Президентка країни також звернулася до діаспори з закликом не боятися та активно брати участь у голосуванні.
"Дорога діаспоро, дякую вам за те, що так чудово мобілізувалися. Ви - надзвичайна сила. Вас бояться шахраї. Саме тому вони зробили неправдиві повідомлення про замінування на кількох виборчих дільницях. Не бійтеся. Продовжуйте йти голосувати. Кожен чесний голос врятує Молдову", - закликала президентка Молдови Мая Санду.
Багато громадян вважають це голосування ключовим за останні три десятиліття, починаючи з моменту розпаду Радянського Союзу. У той час Молдова проголосувала за свою незалежність. Сьогодні ж країні потрібно визначитися з напрямком свого подальшого розвитку: обрати європейський шлях чи звернутися до Росії.
Нонна Стефанова, "5 канал"
Нагадаємо, що в Молдові проходять вибори та референдум: Санду на першій позиції, але питання вступу до ЄС залишаються відкритими.
Читайте також: кремль сподівається використати "придністров'я" і Гагаузію, щоб дестабілізувати ситуацію в Молдові - ISW
Огляньте також: