РСФ: Китай тримає журналіста Лі Вейчжуна у ізоляції від зовнішнього світу, звинувачуючи його у "підбурюванні до підриву державної влади".
"Репортери без кордонів" наголошують на необхідності, щоб світова спільнота активніше впливала на Пекін з метою досягнення звільнення Вейчжуна та інших затриманих у Китаї журналістів.
Організація "Репортери без кордонів" (RSF) звертається до китайської влади з вимогою терміново звільнити журналіста Лі Вейчжуна, який утримується в ізоляції та звинувачується в нібито "підбурюванні до підриву державної влади". Інформація про це була опублікована на офіційному веб-сайті міжнародної організації.
10 жовтня у місті Юаньцзян поліція несподівано затримала Лі Вейчжуна. З того моменту його профілі в Х та Facebook залишаються без оновлень. Спочатку йому було пред'явлено обвинувачення у "підбурюванні до конфліктів і створенні проблем", але згодом були висунуті більш серйозні звинувачення.
15 листопада китайський новинний ресурс Weiquanwang повідомив, що незалежний журналіст Лі Вейчжун, відомий під псевдонімом Лі Юаньфен, був затриманий режимом Китаю і переведений під домашній арешт у рамках системи RSDL. Його звинувачують у "підбурюванні до підриву державної влади", що може призвести до ув'язнення на термін не менше п'яти років.
RSDL — це офіційний термін, що використовується китайською владою для позначення утримання під вартою без можливості зв'язку з зовнішнім світом в умовах так званої "чорної в'язниці", яка є надзвичайно жорсткою формою арешту. Згідно з кримінально-процесуальним кодексом Китаю, тривалість такого покарання не може перевищувати шести місяців.
"Утримуючи Лі Вейчжуна без зв'язку з зовнішнім світом за сфабрикованими звинуваченнями, китайський режим демонструє свою рішучість будь-якою ціною змусити замовкнути одного з останніх незалежних журналістів країни. Міжнародне співтовариство має посилити тиск на Пекін, щоб домогтися звільнення Лі разом з усіма іншими журналістами та захисниками свободи преси, затриманими в Китаї", -- сказав директор Азіатсько-Тихоокеанського бюро RSF Седрік Альвіані.
54-річний репортер протягом останніх десяти років ділився своїми думками та статтями на особистому блозі і в соціальних мережах під вигаданим ім’ям.
Китай посідає 172 місце зі 180 країн і територій у Всесвітньому індексі свободи преси RSF за 2024 рік.
Нагадаємо, що 28 серпня китайську журналістку Чжан Чжань, яка раніше отримала чотири роки позбавлення волі за незалежні репортажі про спалах COVID-19 в Ухані, перевели до слідчого ізолятора в Шанхаї з невідомих причин. Відтоді вона не відповідає на телефонні дзвінки та не оновлює свої профілі в соціальних мережах. Організація RSF закликала міжнародне дипломатичне співтовариство терміново вжити заходів для забезпечення свободи та безпеки журналістки.
У вересні ми вже інформували про те, що суд у Гонконзі виніс вирок колишньому редактору Stand News Чунг Пуй-куену, призначивши йому 21 місяць ув'язнення. Його колега Патрік Лам отримав 11 місяців, але був звільнений раніше через час, проведений у слідчому ізоляторі, а також у зв'язку з проблемами зі здоров'ям.