Сценарії розвитку воєнних дій в Україні: які прогнози на 2025 рік і коли може настати завершення конфлікту.
Володимир Зеленський зазначив, що обставини на фронті відкривають перспективи для реалізації заходів, які можуть призвести до завершення війни не пізніше 2025 року.
На кінець війни в Україні 2024 року чекати не варто. Експерти сходяться на думці, що найближчими місяцями можливе лише стихання російського наступу на Донбасі. Тож війна триватиме і 2025 року, і розгортатися вона може за різними сценаріями. Так, допускається і гіпотетичний новий контрнаступ ЗСУ, і політичні події, які так чи інакше вплинуть на війну. Зокрема, йдеться про можливі переговори з Росією.
Дізнайтеся, що чекає на фронті в майбутньому, якою буде війна у 2025 році та коли вона завершиться - читайте на ТСН.ua.
Станом на жовтень 2024 року, на фронтових територіях України продовжуються активні бойові дії. Найбільш напруженими зонами залишаються східні регіони країни.
Українські війська відступають під тиском повільного просування російський окупантів на Донбасі, де у них суттєва перевага в чисельності військ та вогневій силі. Так, російська армія захопила Вугледар і на 50% - Торецьк. Водночас ворогу досі не вдалося захопити важливі міста Часів Яр і Покровськ. Протягом серпня тривали активні розмови про загрозу швидкого захоплення Покровська, але наступ загарбників сповільнився. За останні три тижні у них не було суттєвих територіальних здобутків, пише видання The Economist.
У свою чергу, The New York Times зазначає, що для зовнішніх спостерігачів повільний, але "неспішний відступ" України з Донбасу може виглядати як ознака наближення завершення, оскільки Росія впевнено здобуває перевагу на полі бою, використовуючи свою чисельність та вогневу потужність.
Проте українські командири та військові експерти заперечують цю думку, стверджуючи, що в регіоні розгортається набагато складніша боротьба, яка виходить за межі простих територіальних виграшів і втрат. Вони зазначають, що зараз це війна на виснаження, в якій кожна сторона намагається ослабити противника, завдаючи йому максимальних втрат, сподіваючись зламати його здатність і волю продовжувати конфлікт, - йдеться в статті.
В Україні спостерігається брак людських ресурсів для відправки на фронт та недостатня кількість зброї в порівнянні з агресором. У зв'язку з цим, Київ змушений був прийняти стратегію, яку військовий аналітик з Інституту стратегічних досліджень України Микола Бєлєсков назвав "торгівлею простором за втрати Росії". Проте, враховуючи здатність Москви компенсувати свої значні втрати, виникає запитання про те, яку територію українцям доведеться віддати, перш ніж російська армія втратить свою бойову спроможність, зазначає NYT.
На думку аналітиків Інституту вивчення війни (ISW), російський наступ на сході може досягти кульмінації "найближчими місяцями, якщо не тижнями". Однак, як зазначають в ISW, ворог може продовжувати наступ значно нижчими темпами у сподіванні, що тиск не дозволить Україні накопичити власні сили.
Естонські розвідники передбачають, що Збройні сили України можуть залишити Покровськ до кінця 2024 року, інформує "Голос Америки".
"Збройні сили України, найімовірніше, будуть змушені відступити від міста Покровська і зайняти позиції трохи глибше в межах своєї території", - цитує сказав керівник розвідки Естонії підполковник Янек Кессельманн.
Проте, Ніко Ланге, колишній німецький урядовець у сфері оборони, має інший погляд на перспективи Покровська. У своєму коментарі для The Economist він зазначив, що Росія не володіє достатніми ресурсами для організації масштабного наступу на це місто, незважаючи на близькість артилерійських систем. Більше того, навіть у випадку успішного проведення такої операції, вона може зайняти кілька місяців і призвести до значних втрат для російських збройних сил.
"Попри нинішню зневіру щодо перспектив України, Росія далека від досягнення своєї головної мети - встановлення контролю над Донецькою та Луганською областями до кінця цього року. І попри те, що РФ поставила за мету вибити українські сили з Курської області до початку цього місяця, тепер видається, що це займе набагато більше часу та потребує значно більших сил", - зазначили в The Economist.
Російські збройні сили не мають наміру зупинятися на фронті, поки їхні дії приносять результати. Цю думку висловив головний сержант роти ударних безпілотників Єгор Фірсов.
Розчаровую тих, хто сподівається на швидкий кінець конфлікту, хто прагне миру або хоча б тимчасового затишшя: поки противник не вичерпає свої ресурси і продовжує відчувати успіхи у своїх військових діях, він не відступить.
"Поки росіяни просуваються, навіть якщо вони роблять це [зі швидкістю] один кілометр на тиждень, це дає всі підстави їм розуміти, що все вони роблять правильно, треба тиснути, тиснути, тиснути... Майте на увазі, що вони відчувають: "Ми зараз будемо тиснути, воно погано просувається, кілометр на тиждень, але наступить мить, коли воно посиплеться". Ось їхній задум, отак вони мислять", - пояснив Фірсов.
Директор Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко впевнений, що до завершення року російські військові зроблять спроби захопити Покровськ.
"Мета як була, так і залишається - це напівоточення з подальшою перспективою повного оперативного оточення міста Покровськ. Можливо, до Різдва або Нового року ворог спробує створити загрози повного оточення Покровська, не заходячи до самого міста".
Експерт пояснив, що окупанти не заходять до міста, бо вважають, що не готові до серйозних вуличних боїв саме в такому великому населеному пункті.
Ось один з можливих варіантів: "Можливий розвиток подій виглядає так: організувати флангові "клешні", що будуть розташовані над Покровськом, а потім, коли противник вирішить, що зібрав достатньо сил, здійснити наступ", - зазначив Мусієнко.
Ветеран Служби зовнішньої розвідки, генерал-лейтенант Василь Богдан, поділився своїм баченням щодо намірів президента РФ Володимира Путіна. Він вважає, що російський лідер намагається досягти адміністративних кордонів Донецької та Луганської областей до настання холодів, після чого планує наступати в напрямках Запоріжжя та Миколаїв, а також зміцнити свої позиції на Харківщині. Однак, згідно з інформацією Богдана, українські захисники наразі успішно утримують фронт, запобігаючи серйозним проривам ворога.
У статті видання El País зазначається, що зовнішній тиск на Україну щодо ведення переговорів посилюється, і країна може бути змушена піти на непрості компроміси. Проте, для того щоб розпочати діалог, необхідно "змінити правила гри таким чином, щоб Росія погодилася на мир", як підкреслював президент Володимир Зеленський. Здавалося, що Курська операція може виконати цю роль, але вона не принесла очікуваних результатів у цьому напрямку. Тому для зміни ситуації Київ виступає з ініціативою продемонструвати силу: закликає партнерів надати можливість завдавати удари по цілях на глибині Росії за допомогою далекобійних західних ракет, забезпечити стабільні постачання зброї та фінансову підтримку, а також підтримати вступ України до НАТО. Як повідомляють ЗМІ, ці пункти є частиною "плану перемоги" Зеленського. Проте цей документ досі не було представлено українському суспільству, а влада лише загально описувала його елементи.
Згідно з інформацією, опублікованою El Pais, Зеленський намагався донести до своїх союзників "план досягнення перемоги", який би забезпечив Україні сильну позицію для переговорів з Росією. Проте, партнери України виявляють бажання, щоб ці переговори відбулися якнайшвидше.
Видання Bloomberg, посилаючись на джерела, близькі до офіційних осіб НАТО, повідомило, що президент Зеленський змінив свою позицію щодо переговорів з Росією, віддаючи перевагу "більш гнучкому підходу" для досягнення миру. При цьому, в статті підкреслюється, що український лідер "категорично відкидає будь-які пропозиції про відмову від територій", але тиск з боку союзників зростає, вимагаючи більш чіткого плану, що визначає можливі результати війни, яка триває вже два з половиною роки.
"Протистояння на полі бою, напружені бюджети на Заході і, перш за все, результати президентських виборів у США в листопаді спонукали союзників уважніше придивитися до вирішення конфлікту шляхом переговорів", - вказали у Bloomberg.
Доктор історичних наук та професор Українського католицького університету Ярослав Грицак вважає, що можливі переговори з Москвою можуть призвести лише до укладення перемир'я, а не до справжнього миру.
У найкращому сценарії можемо очікувати на "Мінськ-3" або "Мінськ-4". Це означатиме припинення вогню та тимчасове замороження конфлікту. Всі ми усвідомлюємо, що мова йде не про справжній мир, а про перемир'я. Стратегія в даному випадку повинна полягати в тому, щоб Україна в цей період активно готувалася до можливого нової війни або вжила заходів для того, щоб Путін більше не мав бажання, або ж можливості, вести бойові дії проти України.
В іншій статті видання Bloomberg підкреслювало, що, незважаючи на бажаність припинення вогню, укладення миру могло б створити значні загрози для України.
"Путін, ймовірно, використав би таке перемир'я, щоб просто спланувати нові напади, як він неодноразово робив у минулому - в тому числі після свого попереднього вторгнення до України 2014 року. Цей ризик посилюється тим, що пауза може поставити під загрозу міжнародну підтримку України, що ускладнить їй захист від відродженої Росії", - йдеться в матеріалі.
Автори підкреслили, що Путін вже давно розраховує на те, що Захід виявить втомленість у підтримці України, що російське населення залишиться байдужим, а армія отримає достатнє фінансування для продовження військових дій. Неправильне припинення вогню може підвищити шанси на те, що всі ці розрахунки виправдаються.
Видання Corriere Della Sera нещодавно випустило матеріал, у якому зазначається, що Зеленський усвідомлює неможливість офіційного відмовлення від окупованих земель. Проте, він готовий розглянути можливість припинення вогню уздовж чинної лінії фронту – без визнання нових кордонів – в обмін на певні зобов'язання з боку Заходу.
По-перше, Україні потрібні гарантії безпеки від Сполучених Штатів, подібні до тих, які були надані Японії, Південній Кореї та Філіппінам. Однак Зеленський також прагне отримати підтвердження з Рима, Парижа та Берліна про оперативний вступ України до Європейського Союзу, що могло б відкрити перспективи для її розвитку.
Однак в Офісі президента в коментарі для ТСН.ua. спростували інформацію про те, що Зеленський був би готовий до припинення вогню в обмін на зобов'язання Заходу.
"У нас є Формула миру. Там абсолютно чітко вказано те, як Україна бачить справедливий мир. Саме на такій основі тривають перемовини з партнерами щодо посилення позицій України. "План перемоги", який цими днями буде представлений Великій Британії, Франції, Італії та Німеччині, є інструментом, щоб підштовхнути ситуацію до реалізації Формули миру", - прокоментували в ОП.
У Міністерстві закордонних справ України охарактеризували як маніпулятивні заяви іноземних медіа про нібито готовність країни йти на компроміси з агресором в обмін на свій суверенітет і територіальну цілісність. У відомстві підкреслили, що такі поступки є абсолютно неприйнятними.
Російську агресію проти України не вдасться завершити договорами, переконаний експосол у США Валерій Чалий. На його думку, для закінчення агресії потрібно вийти з контактної війни, і необхідний план виходу з широкомасштабної війни на іншу інтенсивність конфлікту.
Чалий також висловлює думку, що Путін міг би прийняти рішення про завершення конфлікту, якщо отримає чіткі гарантії підтримки з боку України.
Видання The Times прогнозує, що Україна отримає можливість розпочати новий масштабний контрнаступ 2025 року з новою технікою, яку отримує від партнерів, і бригадами, які формує. Автори публікації припускають, що Київ також отримає дозвіл на застосування американських ракет ATACMS більшої дальності та британських ракет Storm Shadow по військових цілях на російській території.
Думка про можливість контрнаступу також належить Мусієнку. Він вважає, що українські сили можуть розпочати контрнаступ у 2025 році, якщо буде забезпечено достатню кількість західної техніки та отримано дозвіл на проведення удари вглиб території Росії. У разі відсутності цих умов, ситуація на фронті може перейти в позиційну війну з ризиком заморожування конфлікту на деякий час.
Експерт висловив сподівання, що українське командування не повторить помилки 2023 року - коли Сили оборони атакували одразу на кількох ділянках та використали усі наявні резерви. Мусієнко називав такий сценарій "або пан, або пропав".
Аналітик розглядає інший сценарій контрнаступу - спробу покращити тактичне положення українських військ:
"Цей процес завершиться просуванням наших збройних сил на декілька кілометрів у глибину ворожих позицій в різних напрямках. Ми маємо можливість просунутися на десятки кілометрів і звільнити зайняті території, але варто зазначити, що ризики залишаються значними: а раптом наші зусилля виявляться марними?"
Командир батальйону К-2 Кирило Верес вважає, що в даний момент Україна не здатна повернутися до кордонів, що існували у 1991 році.
"Ми буквально вчора Вугледар залишили. Тобто завтра вийдемо на кордон 1991 року, а сьогодні залишаємо Вугледар? Не згоден. Або я чогось не знаю. Може, нам хтось з фонду Притули "Зірку смерті" купив? Не купив. "Повернись живим" купив? Не купив", - висловився комбат.
Він підкреслив, що в даний момент, навпаки, концентрується на тому, щоб зберегти свою позицію в окопах.
"Ми вирушали до кордону в 1991 році, а тепер, у 2022, 2023 та 2024 роках, все ще перебуваємо в цій подорожі. А вже через три місяці настане 2025-й, і ми продовжимо наш шлях, але тепер у протилежному напрямку. Спершу потрібно зупинитися, а потім стверджувати, що рухаємося вперед. Це схоже на те, як людина на милицях каже, що завтра вона готова пробігти марафон," - зазначив Верес.
Він також наголосив, що піхота на фронті виснажена. Комбат зазначив, що його підрозділу потрібен відпочинок хоча б на два-три місяці, бо без цього батальйон "скоро закінчиться".
На саміті Україна - Південно-Східна Європа, який відбувся 9 жовтня, президент Зеленський висловив думку, що обставини на фронті відкривають перспективи для досягнення миру не пізніше 2025 року.
"У жовтні, листопаді, грудні у нас є шанси зрушити справи у напрямку миру і тривалої стабільності. Ситуація на полі бою створює нагоду зробити цей вибір - вибір рішучих кроків, які дозволять закінчити війну не пізніше 2025 року", - сказав президент.
Для досягнення миру він висловив надію на "лідерські дії президента Байдена", а також на "міцні та обдумані ініціативи Великої Британії, Франції, Німеччини, Італії" та інших держав. Крім того, президент зазначив, що реальними кроками до миру є запрошення України до НАТО та перспективи її вступу в Альянс.
"Чи належить Україні місце в НАТО? Якщо відповідь позитивна і це буде офіційно визнано, Путін зазнає геополітичної поразки", - підкреслив Зеленський.
Колишній заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України, генерал-лейтенант Ігор Романенко, поділився своїми міркуваннями, зазначивши, що конфлікт може закінчитися у 2025 році, проте для цього необхідно ухвалити рішучі рішення.
"Я вважаю, що така перспектива дійсно існує. Однак для її реалізації необхідні відповідні рішення. Спочатку були сподівання на "Рамштайн", але обстановка ускладнилася через вибори в США та погодні умови. Тому президентові потрібно працювати, плануючи ці питання за часом і країнами," - поділився думкою Романенко.
На його думку, якщо зараз потужно та швидко забезпечити Сили оборони України та посилити мобілізацію, щоб поповнити бригади, що воюють, і сформувати резервні бригади, тоді 2024 року "можна буде вирішити питання стабілізації фронту, тобто зупинити просування противника і вийти на формування резервних бригад, створення ресурсу для деокупаційних процесів. А це спонукатиме Росію перейти до переговорного процесу".
Романенко зазначив, що операція в Курську, ймовірно, не матиме вирішального впливу на закінчення конфлікту. Проте вона може стати важливим козирем у майбутніх переговорах, якщо Україні буде надано значну підтримку в даний момент.
Журналіст та публіцист Віталій Портников переконаний, що Росія захоче перемовин і зупинить війну тоді, коли буде справді знесилена на фронті.
"Не можу сказати, в який рік це станеться. Я вже неодноразово озвучував умови, за яких можлива зупинка війни. Це стає реальністю, якщо вони припинять наступальні дії, адже їхні бомбардування українських територій не приносять очікуваних результатів. Також важливо, що вони зазнають значних фінансових втрат, не отримуючи нічого в обмін. Ось ці три ключові умови," - зазначив Портников.