Статут ООН для кожного? Як Україна була висвітлена в декларації БРІКС та які теми обговорювали запрошені до Путіна.


У російському місті Казань з 22 по 24 жовтня відбувається саміт БРІКС. Учасники заходу вже встигли ухвалити підсумкову декларацію, в якій побіжно згадується війна Росії проти України.

Більш детально про те, що лідери країн БРІКС думають про війну в Україні і як це позначилося на декларації, - у матеріалі РБК-Україна. Про це повідомляють Контракти.UA.

Варто зауважити, що БРІКС - це об'єднання, яке складається з дев'яти держав (Бразилія, Росія, Індія, Китай, ПАР, Єгипет, Іран, ОАЕ та Ефіопія). На саміті у Казані присутні лідери всіх країн об'єднання, окрім бразильського президента, а також глави "дружніх" Росії держав.

У фінальній декларації, яку лідери країн БРІКС затвердили сьогодні, 23 жовтня, війна Росії проти України отримала всього один абзац.

"У документі підкреслюється важливість національних позицій стосовно ситуації в Україні та її околицях, які були представлені на різних міжнародних форумах, зокрема в Раді Безпеки ООН і Генеральній Асамблеї ООН. Наголошується, що всі країни повинні дотримуватися цілей і принципів Статуту ООН у їхньому комплексному та взаємозалежному аспекті."

Крім того, в документі підкреслюється, що держави, що входять до складу БРІКС, висловлюють підтримку ініціативам щодо посередництва та добрих послуг, які "спрямовані на досягнення мирного вирішення конфлікту" шляхом діалогу та дипломатичних зусиль.

Примітно, що у своїй заяві про війну в Україні країни-члени об'єднання, до якої належить Росія, згадали Статут ООН. Але, варто нагадати, що неоднозначна позиція таких держав щодо війни в Україні та їхня сумнівна "підтримка" територіальної цілісності України, яка передбачена тим самим Статутом, роблять таку заяву особливо цинічною.

В українських офіційних колах вже не перший раз говорять про Статут ООН у контексті завершення конфлікту з Росією. Згідно з поглядом Києва, саме цей документ повинен стати основою для всіх мирних ініціатив.

"Не варто винаходити велосипед, адже статут ООН вже окреслює базові принципи миру та нормального співіснування націй. Ми повинні просто повернутися до цих засад. Для цього важливо визначити, яким чином держави можуть співіснувати," - наголосив президент України Володимир Зеленський під час першого саміту миру.

У свою чергу керівник Офісу президента Андрій Єрмак наголошував, що Україна готова розглядати будь-які зміни до плану Києва щодо завершення війни, але лише за умови, якщо вони "відповідають міжнародному праву та підтримують територіальну цілісність України, непорушність її кордонів та повний суверенітет країни".

Слід зазначити, що обговорення війни в Україні на саміті не зводилося лише до підсумкової декларації. Керівники держав БРІКС також висловили кілька важливих заяв з цього питання.

Зокрема, під час зустрічі з російським лідером Володимиром Путіним, прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді акцентував увагу на важливості мирного вирішення "конфліктів".

"У всіх наших ініціативах ми ставимо на перше місце людство, і ми готові надати всю необхідну підтримку і в майбутньому", - зазначив лідер індійського уряду.

При цьому президент ОАЕ шейх Мохаммед бін Заїд Аль Нагаян розповів Путіну, що його країна продовжує докладати зусиль у питанні обміну полоненими між Росією та Україною.

"Я хочу запевнити вас, що ми будемо й надалі працювати в цьому напрямку. Ми готові вкласти всі необхідні зусилля для вирішення кризових ситуацій, прагнучи миру та враховуючи інтереси обох сторін," - зазначив він.

У своїй заяві щодо України виділився також лідер Китаю Сі Цзіньпін. Він знову наголосив на офіційній позиції Китаю, що стосується "трьох принципів деескалації".

"Конфлікт в Україні затягується... Тому ми маємо твердо дотримуватися трьох принципів: не допускати розширення географії бойових дій, не допускати ескалації та не допускати провокацій, які посилюють напруженість", - наголошував він.

Варто підкреслити, що сам Володимир Путін, російський диктатор, не висловлювався щодо війни з Україною під час обговорень на саміті.

Можливо, тема війни між Росією та Україною обговорювалася на саміті БРІКС, хоча офіційно цю інформацію поки що не оприлюднили.

Проте, з огляду на обмежену кількість згадок про Україну, навряд чи вона могла бути ключовою темою, принаймні, в рамках основної програми саміту.

Цікаво, що в Україні активно працюють над створенням мирного плану, який включатиме виконання Статуту ООН у зв’язку з конфліктом з Росією. Більше інформації про цей документ можна знайти в матеріалі РБК-Україна.

Related posts