Суперечливі висловлювання щодо війни та НАТО: які перспективи відкриває президентство Трампа?
Протягом свого першого терміну на посаді президента Трамп підтримував Україну. Зокрема, він особисто забезпечив країну комплексами "Джевелін". Однак, під час передвиборчої кампанії, політик висловлював неоднозначні думки як про Київ, так і про міжнародні відносини в цілому.
Після закінчення виборів Трамп зробив заяву у своєму виборчому штабі, в якій обговорив свої наміри стосовно глобальних конфліктів.
"Я не збираюся ініціювати конфлікти; навпаки, моїм наміром є завершити війни," - зазначив політик.
Протягом свого першого терміну на посаді президента Трамп підкреслював важливість збільшення оборонних витрат для країн-членів НАТО. Під час своєї передвиборної кампанії, 10 лютого на заході в Південній Кароліні, він розповів, що в період свого президентства він погрожував державам НАТО, заявляючи, що США не будуть захищати тих, хто не виконує зобов'язання щодо сплати членських внесків.
"Я б заохотив Росію робити все, що вона, чорт забирай, забажає", - заявив Трамп.
Оскільки колективна оборона від агресії становить основу НАТО, відмова США від своїх зобов'язань фактично призвела б до руйнування альянсу.
Проте за сім днів до виборів Джей Д. Венс, кандидат на пост віце-президента від Трампа, у розмові з NBC News зазначив, що Трамп не планує виходити з НАТО.
"Він (Трамп - ред.) хоче, щоб ми залишалися в НАТО", - заявив політик.
За словами Венса, Трамп все ще сподівається на те, що держави НАТО виявлять готовність "взяти на себе свою частку витрат на оборону".
Під час свого першого президентського терміну Трамп мав зустрічі з російським лідером Володимиром Путіним, а також з президентом України Володимиром Зеленським.
У процесі підготовки до виборів він також підкреслював, що підтримує "позитивні зв'язки" з лідером Кремля.
Політик кілька разів підкреслював, що у разі його обрання президентом він "виведе Америку з війни" та швидко закінчить конфлікт телефонними дзвінками до президентів РФ та України.
"В ту ж ніч, коли оголосять про мою перемогу, я зателефоную двом особам: Путіну і Зеленському. Ми досягнемо угоди протягом доби", - сказав Трамп 7 вересня.
20 жовтня в бесіді з журналістами The Wall Street Journal Трамп заявив, що він погрожував Путіну військовими діями проти Москви у разі, якщо той не зупинить агресію щодо України. При цьому Трамп не надав деталей стосовно часу та умов своєї розмови з російським лідером.
Одним із варіантів припинення війни Трамп вважає зменшення цін на енергоносії вдвічі або навіть більше протягом року після свого вступу на посаду. Він висловив думку, що "Путін не зможе продовжувати війну, якщо ціна на нафту становитиме 40 доларів".
27 вересня Володимир Зеленський провів зустріч з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, де представив йому українську стратегію досягнення перемоги. Після завершення розмови Трамп підкреслив необхідність "швидкої та справедливої угоди, що влаштує всіх".
"Я багато чого дізнався, але я думаю, що я не змінив думку, тому що ми обидва хочемо, щоб війна закінчилася, ми хочемо чесної угоди і вона буде чесною. Я думаю вона станеться у потрібний час", - заявив Трамп після зустрічі.
Трамп не раз підкреслював, що найбільшим зовнішньополітичним викликом для Сполучених Штатів є Китай. Він вважає, що з одного боку, Китай формує нові небезпеки для глобальної стабільності, а з іншого — негативно впливає на економіку США, позбавляючи американців робочих місць.
Так, під час мітингу 27 жовтня в Нью-Йорку політик заявив, що "запровадить Закон Трампа про взаємну торгівлю, тобто якщо Китай чи будь-яка інша країна запровадить на нас 100 або 200% податок чи митний тариф, ми (США - ред.) введемо на них 100 чи 200% податок чи тариф", - анонсував політик.
Щодо забезпечення безпеки Тайваню від потенційних загроз з боку Китаю, 20 жовтня в розмові з Wall Street Journal Дональд Трамп підкреслив, що не планує вдаватися до військових дій для запобігання блокаді Тайваню, оскільки президент Сі "поважає мене і усвідомлює, що я можу бути непередбачуваним".