Служба за контрактом та дезертирство: юрист роз'яснив, у яких випадках виникає кримінальна відповідальність.
Будь-яке дезертирство - це самовільне залишення частини (СЗЧ) за визначенням, але не кожне СЗЧ рахується дезертирством.
Цю інформацію прокоментував адвокат Андрій Писаренко у розмові з LB.ua. "Основна відмінність полягає в тому, що дезертир свідомо обрав не повертатися до свого підрозділу та зони бойових дій. У випадку самовільного залишення частини (СЗЧ), людина також залишає військову частину, але її наміри не полягають у тому, щоб назавжди покинути службу. Це може бути викликано різними причинами: незадоволення умовами, тривалий лікарняний, складна ситуація в родині або ж незгода з наказами командира, які, на її думку, є непрофесійними. В такому разі особа може вирішити залишити частину, сподіваючись на переведення або зміну командира", - зазначив експерт.
На його думку, не має значення, чи військовий прийняв це рішення на фронті або у тилу, виконуючи бойове завдання чи ні, оскільки в Україні діє воєнний стан.
"СЗЧ може також мати місце на передовій, в умовах бойових дій. Основна різниця полягає в суб'єктивному аспекті злочину, а саме в намірах. Якщо людина прагне уникнути подальшої служби, то це вважається дезертирством. Якщо ж мета відсутня, то ми маємо справу зі СЗЧ," - пояснив адвокат.
Проте в обох ситуаціях мінімальне покарання становить п'ять років ув'язнення. Писаренко зазначив, що ніхто не аналізує мотиви та причини СЗЧ. Замість того, щоб вислухати військових та шукати шляхи вирішення проблеми, держава в свій час обрала шлях залякування та покарання.
"У грудні 2022 року парламентарі без жодних дискусій ухвалили поправки до Кримінального кодексу. За один день був затверджений інквізиційний закон (8271), який передбачав збільшення термінів покарання та встановлював непропорційну відповідальність виключно для військовослужбовців", - розповів адвокат.
На переконання юриста, навряд чи система зможе ефективно обробити таку величезну кількість справ, пов'язаних із СЗЧ. "Система не встигає реагувати на випадки прямих дезертирств, тому багато з них залишаються без розслідування. Часу просто не вистачає, і Державне бюро розслідувань не справляється. Навіть якщо особа перебуває вдома за місцем реєстрації, таких випадків по всій країні тисячі", - підкреслив Писаренко.
В серпні в Україні декриміналізували перший випадок СЗЧ, або якщо ввійськовий захотів повернутися до лав армії ще на стадії, коли його справа розглядається у суді.
В кінці вересня в Україні трапився гучний інцидент, пов'язаний із СЗЧ. Відомий блогер і військовослужбовець 56 окремої мотопіхотної бригади Маріуполя Сергій Гнезділов відкрито оголосив про своє рішення залишити частину. Він аргументував свій вчинок бажанням привернути увагу влади та суспільства до важливості процесу демобілізації.