В Грузії відреагували на спекуляції щодо можливого скасування безвізового режиму, назвавши це "покаранням" від Європейського Союзу.
Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе назвав "дешевим шантажем" можливі плани Євросоюзу призупинити безвізовий режим з Грузією у разі продовження антидемократичних процесів у країні.
Джерело: "Європейська правда". У Грузії розгорілася дискусія на цю тему, спровокована непідтвердженими даними, які були оприлюднені грузинським опозиційним телеканалом Formula.
Деталі: На веб-ресурсі опозиційного телеканалу з'явилася інформація, основана на анонімних джерелах, про таємне рішення Європейського Союзу. Згідно з цією інформацією, країни-члени ЄС, нібито, вже досягли угоди про можливе призупинення безвізового режиму для громадян Грузії після проведення парламентських виборів, якщо ситуація із дотриманням демократичних стандартів, зокрема принципу вільних та незалежних виборів, продовжить погіршуватися.
Видання також наголошує, що процедура припинення безвізу дозволяє ухвалити це рішення в обхід позиції Угорщини, яка традиційно виступає на боці чинної проросійської влади Грузії та блокує ініціативи щодо тиску на Тбілісі.
Хоча дані про Formula ще не отримали підтвердження з боку Європейського Союзу, прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе вже висловив свою думку з цього приводу.
Цікаво, що він не намагався спростувати або заперечити наміри європейських країн, а, навпаки, охарактеризував непідтверджені чутки про можливе покарання як "дешевий шантаж".
"Вони намагаються заявити людям, що якщо грузинське суспільство не поверне до влади кривавий режим, "Єдиний національний рух", то у цьому разі суспільство покарають - ось такий меседж... Це якийсь дешевий шантаж, і грузинське суспільство відповість на цей шантаж 26 жовтня", - наводить заяву прем'єра агенція Interpressnews.
"Європейська правда" не володіє відомостями про те, чи справді в Європейському Союзі досягли згоди щодо цього рішення. Проте, важливо зазначити, що процедура не вимагає одностайного голосування. Крім того, Грузія вже на даний момент відповідає критеріям, за якими Брюссель може позбавити її громадян можливості безвізових поїздок.
Ухвалений у 2018 році механізм призупинення безвізу, серед іншого, дозволяє застосовувати таке покарання для "країн, які перестали відповідати окремим вимогам, що висувалися для надання візової лібералізації". Таке рішення активується Єврокомісією автоматично у разі, якщо "проста більшість держав-членів повідомить комісію" про порушення з боку Грузії. План дій візової лібералізації, який Грузія виконала для отримання безвізу, вимагав від неї відповідності низці критеріїв щодо функціонування демократії та поваги до прав людини, яким зараз Тбілісі не відповідає.
Європейське законодавство встановлює механізм тимчасового призупинення візової лібералізації, тривалість якого коливається від 9 до 27 місяців. У разі продовження порушень, країна може бути позбавлена безвізового режиму на постійній основі.
На сьогоднішній день не існує жодних прецедентів, коли Європейський Союз активував новий механізм призупинення безвізового режиму.