В парламенті роз'яснили, які кроки повинна вжити Україна для реалізації нової Державної стратегії регіонального розвитку.


Цю інформацію озвучила Олена Шуляк, яка очолює комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Про це повідомляє РБК-Україна, посилаючись на її виступ.

На думку експертки, процес розробки нової Державної стратегії регіонального розвитку до 2027 року, яка слугуватиме інструментом для реалізації державної регіональної політики, тривав кілька місяців. Цей документ було сформульовано з урахуванням усіх вимог програми Ukraine Facility, яка в даний момент є основою для визначення пріоритетів підготовки різних законопроєктів в Україні.

Шуляк зазначила, що оновлена стратегія враховує два ключових виклики, які на сьогодні формують напрямки регіонального розвитку. Перший з них стосується повномасштабної агресії та подолання її наслідків, тоді як другим є процес євроінтеграції.

"Ці виклики відкривають перед нами шанс визначити пріоритети, які чітко відображені в даному документі. У стратегії прописано три основні цілі та сім оперативних завдань, реалізація яких стане можливою завдяки виконанню 163 конкретних завдань у 20 різних напрямках", - підкреслила Шуляк.

Водночас, депутатка підкреслила, що необхідно зосередити зусилля на п'яти ключових завданнях. По-перше, варто упорядкувати архітектуру планувальних документів, оскільки на сьогодні їх існує багато, і вони не узгоджені між собою. Для цього потрібно створити стратегічні та планувальні документи, що стосуються відновлення і розвитку на місцевому та регіональному рівнях, зокрема, враховуючи заходи для відновлення балансу постраждалих від війни екосистем.

"Якщо ми доведемо до логічного завершення роботу з архітектурою планувальних документів, це нам дозволить якісно реалізувати і стратегію регіонального розвитку", - пояснила Шуляк.

По-друге, необхідно синхронізувати між собою всі галузеві стратегії, оскільки вони на сьогодні подекуди не синхронізовані. По-третє, завершити роботу над запустом Геоінформаційної системи регіонального розвитку (ГІС), оскільки вона має стати тим інструментом, який дозволить працювати з якісними даними. Крім цього, підкреслила Шуляк, важливо створити якісне законодавство про муніципальну статистику, оскільки якісні і верифіковані дані - основа якісних рішень.

По-четверте, критично важливо підтримувати відновлення умов проживання, зокрема через виплату компенсацій за житло, яке було пошкоджене або знищене внаслідок війни, в рамках державної програми "єВідновлення". Олена Шуляк зазначає, що цю програму потрібно терміново розширити, оскільки російська сторона вже оголошує про компенсації для житла на захоплених територіях. В Україні, у свою чергу, слід вжити всіх необхідних заходів, щоб унеможливити повернення людей на території, що не контролюються державою.

Пʼяте – реалізувати одну з вимог програми підтримки Ukraine Facility, що стосується розробки та прийняття законодавчих актів, які стосуються реформування територіальної організації виконавчої влади, проведення публічних консультацій з державної політики та визначення меж повноважень між місцевими органами самоврядування і виконавчою владою в період 2025-2026 років.

Не менш важливим аспектом є активне залучення фінансових ресурсів від міжнародної технічної допомоги та міжнародних фінансових установ для реалізації проектів відновлення в громадах, що потрапили під категорію територій, що потребують відновлення. Однак, як зазначила Шуляк, при отриманні донорських коштів Україні необхідно забезпечити прозорість та відкритість у процесі відбору проектів відновлення, їх фінансування, а також контролювати реалізацію на всіх етапах — від реєстрації та розробки документації до проведення закупівель, управління будівництвом та аудиту.

"Перспективи подальшого розвитку наших територій становлять значний виклик. Відновлення та удосконалення інфраструктури, особливо тих об'єктів, що зазнали руйнувань внаслідок військових дій, а також будівництво і ремонт житлових приміщень і укриттів — це реалії, з якими ми стикаємося щодня і які потребують нашої уваги. Стратегічний підхід до цих процесів, підтримка з боку міжнародних партнерів і, найважливіше, активна участь місцевих громад, стануть запорукою нашого успіху в цій справі", — зазначила Олена Шуляк.

Related posts