У парламенті виступили з ініціативою заборонити використання російської мови під час перерв у навчальних закладах.
У Верховній Раді найближчим часом планують подати законопроєкт, що заборонить використання російської мови під час перерв у навчальних закладах.
Нардепка від "Голосу" Наталя Піпа поділилася цією інформацією на своїй сторінці у Facebook, повідомляє Цензор.НЕТ.
Вона представила статистику з Державної служби якості освіти України та Уповноваженого з питань захисту державної мови, відповідно до якої тільки 41% учнів спілкуються українською мовою під час занять і перерв.
"Для того, щоб це змінити, я реєструю законопроєкт, який зобовʼязує говорити українською на перерві, шкільному подвірʼї, стадіоні та усій території школи.
Існує кілька факторів, які обґрунтовують необхідність змін:
- очевидні причини, які мають доволі неприємні наслідки - тиск на українськомовних дітей, конфлікти через мову і булінг;
- і є більш прагматичні причини: діти, які погано знають українську вже в першому класі - мають труднощі із навчанням у школі, відстають у читанні, гірше засвоюють матеріал. Пізніше мають гірші результати на контрольних, ЗНО/НМТ та мають гірші можливості для вступу та роботи в майбутньому", - пояснила парламентарка.
За словами Піпи, у ряді родин батьки спілкуються з дітьми російською мовою. Вона закликала таких батьків переходити на українську в спілкуванні з дітьми, демонструючи особистий приклад. Це, на її думку, значно полегшить навчання в школі, складання іспитів і підвищить ймовірність успішного проходження НМТ у майбутньому.
Запропонований законопроєкт впроваджує в Закон "Про освіту" термін "українськомовне середовище" та зобов'язує засновників, керівників і працівників освітніх установ формувати і підтримувати таке середовище, зазначила вона.
Що це означає для вчителів?
"Не переходити на російську на перервах, у їдальні, у приватному спілкуванні на території школи - адже ви все ще на робочому місці. Також вчителі та директори можуть проводити просвітницькі заходи, закликати учнів спілкуватися українською і робити зауваження, коли чують російську у дітей", - пояснила Піпа.
Що це означає для батьків?
"Батьки учнів повинні активно долучатися до формування та підтримки українськомовного середовища в навчальних закладах. Крім того, Кабінет Міністрів та центральні органи виконавчої влади зобов'язані розробити ефективну систему оцінки мовленнєвих навичок дітей", - зазначила народна депутатка, додавши, що законопроєкт наразі перебуває на стадії реєстрації. Всі деталі стануть відомі згодом, як тільки документ буде опубліковано на сайті Верховної Ради.