Україна ризикує опинитися без імпортних постачань електроенергії з Європейського Союзу - Основні новини України.


Ілюстраційне зображення з публічних ресурсів.

"Укренерго" може втратити сертифікати відповідності євростандартам, що припинить імпорт електроенергії з ЄС.

Цю інформацію поділився в своїй статті на "Економічній правді" спеціаліст у сфері енергетики, керівник Центру досліджень енергетичних технологій Олександр Харченко.

Лист до уряду (в особі НКРЕКП, яка в даному випадку є відповідальним органом) надійшов із заголовком "Щодо відповідності "Укренерго" вимогам щодо анбандлінгу".

За словами Харченка, Енергетичне співтовариство попереджає про загрозу втрати НЕК "Укренерго" сертифікації, яка підтверджує спроможність оператора мереж працювати за європейськими стандартами. Зокрема, йдеться про відсутність повноцінного корпоративного управління в компанії після того, як два незалежних члени наглядової ради "Укренерго" подали у відставку, заявивши про політичний тиск, а також надмірну концентрацію контролю над державними енергетичними компаніями з боку Міненерго, що суперечить європейським правилам.

Сертифікація є необхідною умовою для інтеграції української енергосистеми з європейською (ENTSO-E). Протягом кількох місяців повномасштабної війни "Укренерго" змогла успішно пройти цей процес.

"Якщо це (скасування сертифікації. - Ред.) відбудеться, Україна, ймовірно, втратить можливість імпорту електроенергії, що, в свою чергу, завдасть серйозної шкоди інтеграції українського ринку електроенергії з європейським... Усе це можна віднести виключно на рахунок Міністерства енергетики та особисто міністра", - зазначає Олександр Харченко.

Він підкреслив, що ця проблема постала перед зимовим періодом, який, навіть з імпортом з Європейського Союзу, буде складним через атаки Росії на енергетичну інфраструктуру.

Відповідно до позиції Енергетичного співтовариства, наглядова рада "Укренерго" наразі не здатна приймати рішення через брак незалежних членів, які повинні складати більшість. Конкурс на обрання нових незалежних членів вже оголошено, але Секретаріат встановлює суворі часові обмеження – контракти з новими членами мають бути підписані до 9 грудня, щоб відновити функціонування наглядової ради "Укренерго", - зазначає Харченко.

Окрім того, Секретаріат Європейського Союзу наполегливо закликає до адаптації статуту "Укренерго" відповідно до європейських норм, щоб "захистити комерційну діяльність компанії від урядових впливів".

Крім того, Секретаріат чітко зазначає, що відповідно до норм Енергетичного співтовариства, Міністерство енергетики не має права поєднувати функції розробника державних політик та акціонера, що здійснює управління компанією, оскільки це створює явний конфлікт інтересів. Міністерству нагадують про його давнє зобов'язання щодо створення окремого підрозділу, який повинен незалежно координувати діяльність операторів паливно-енергетичного комплексу, а також управляти корпоративними правами держави в "Укренерго".

"У разі, якщо до 9 грудня не буде затверджено необхідні зміни, незалежна наглядова рада "Укренерго" не буде сформована, а також не буде виконано вимоги анбандлінгу, Секретаріат ЄС рекомендує НКРЕКП знову ініціювати процес сертифікації для "Укренерго", - зазначено в листі.

У бюрократичному стилі європейського документа фінал листа виглядає таким чином: "або до 9 грудня українська сторона врегулює всі питання, або сертифікація буде анульована". В разі відкликання сертифікації, "Укренерго" втратить можливість бути частиною ENTSO-E, що призведе до серйозних наслідків... Без імпортних поставок і зв'язків з європейською енергетичною системою ситуація стане, м'яко кажучи, складною. Хоча є ще шанс виправити ситуацію, часу залишилось небагато", - зазначає Олександр Харченко.

Related posts