Україна перетворилася на привабливу арені для виробників озброєнь з Балкан, - зазначає The Economist.


Згідно з даними журналу The Economist, з 2020 року сербський експорт озброєння виріс у чотири рази: після вторгнення Росії в Україну було відправлено боєприпасів на загальну суму приблизно 800 мільйонів євро. Тим часом, експорт Боснії в перші чотири місяці 2024 року майже подвоївся в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Виробництво боєприпасів у цій країні функціонує безперервно.

Ці країни здатні виробляти таку кількість зброї завдяки тому, що раніше мали велику армію, яку підтримував розгалужений військово-промисловий комплекс. Залишки оборонної промисловості зараз зосереджені в Боснії та Сербії, на які припадає понад 90% військового експорту Західних Балкан.

За інформацією видання, для України та її союзників особливо важливою є можливість промисловості виробляти боєприпаси та техніку, що відповідають як радянським, так і натовським стандартам. Додатково варто зазначити, що боснійський снаряд може бути на 25% дешевшим за його західний аналог.

Попри те, що і в Боснії, і в Сербії діють закони, які забороняють їм продавати зброю в зони бойових дій - ці країни знайшли обхідні шляхи через треті сторони. Наприклад основним покупцем боснійських куль є США, які вони перенаправляють в Україну. А ось Сербія, попри відмову запровадити санкції проти Росії, переправляє тисячі артилерійських снарядів через Чехію, Туреччину і підставних компаній. Балканські члени НАТО - Хорватія, Албанія, Чорногорія і Македонія - передали значну частину своїх запасів старого радянського озброєння. Але, ймовірно, Хорватія може відремонтувати зношені кувейтські танки М-84 (югославська версія радянського Т-72), які будуть відправлені в Україну.

У The Economist вважають, що для окремих урядів країн Балкан цей вид виробництва зброї представляє собою шанс здобути політичний капітал у Сполучених Штатах та Європейському Союзі. Це особливо стосується держав, які прагнуть стати частиною ЄС, зокрема Боснії та Албанії. Заводи в Боснії, що виготовляють боєприпаси і раніше стояли на межі закриття, тепер повністю укомплектовані кадрами.

Що стосується Сербії, то для їх президента Олександра Вучича, продаж зброї Україні є як частиною делікатного балансування між Заходом і Росією, так і хорошим бізнесом.

Related posts