Чи може Україна відмовитися від гривні на користь євро? Чи очікуються зміни в грошовій системі країни в контексті інтеграції з Європейським Союзом?


Незважаючи на наміри Національного банку України відмовитися від прив'язки гривні до долара та перейти до обчислення її курсу відносно євро, найближчим часом цього не відбудеться. Хоча перехід української економіки на євро виглядає перспективно, наразі це залишається лише на етапі стратегічного планування. Визначити реальні терміни цього процесу поки що неможливо.

OBOZ.UA повідомляє, що в банківській сфері існує кілька причин цього явища. Зокрема:

"Банкіри зазначили, що навряд чи таке рішення зможе бути прийнято в умовах активних військових дій."

70% таких розрахунків здійснюється в доларах.

"Отже, я вважаю, що перехід на євро є стратегією, орієнтованою на довгострокову перспективу. Її здійснення буде залежати від ряду ключових факторів," - зазначив Тарас Лєсовий, керівник департаменту казначейства Глобус Банку.

Водночас, зазначив він, інтеграція до ЄС справді передбачатиме деякі зміни у монетарній політиці. І, можливо, саме приєднання до ЄС "стане відправною точкою до можливої "прив'язки" до європейської валюти".

Проте, як зазначив банкір, все буде залежати від обсягів торговельних відносин з Європейським Союзом. Якщо європейські ринки стануть ключовими для українського експорту, то перехід в цьому напрямку виглядатиме цілком обґрунтованим і економічно доцільним.

Чому в Україні почали обговорювати можливість переходу на євро?

Раніше ж у самому Нацбанку зазначили: причиною можливої прив'язки гривні до євро замість долара є зростання частки валютних угод, що здійснюються в країні, саме в євровалюті.

Там наголосили: вже зараз за операціями з купівлі безготівкової валюти клієнтами частка операцій на євро впритул наблизилася до 50%. А "учасники ринку вже потребують розрахунку індикатора довідкового значення курсу гривні до євро на міжбанку станом на 12 годину".

Водночас аналітики "Мінфіну" відзначили, що незважаючи на наміри Національного банку відокремити гривню від долара та перейти до визначення її курсу відносно євро, перехід на євровалюту не передбачається. Це стосується як найближчих, так і віддалених перспектив. Однією з причин є те, що Україна втратить здатність самостійно регулювати відсоткові ставки. Крім того, відмова від гривні ускладнить проведення незалежної валютної політики.

Крім того, варто зазначити, що наразі існує відсутність узгодженої думки стосовно ефективності такого рішення для країн з нестабільними демократичними інституціями та нерозвиненими економіками, до яких відноситься й Україна.

"У таких країнах кризи часто виникають через внутрішньополітичні причини. Зазвичай, для подолання валютних та фінансових шоків, спричинених кризою, застосовується девальвація національної валюти. Однак після приєднання до зони євро цей метод стає недоступним", - зазначають автори статті.

Водночас підкреслюється, що можливість коригування обмінного курсу національної валюти повинна сприяти адаптації української економіки до різних шоків та коливань у бізнес-циклах. Якщо гривня здатна справлятися з цим завданням, "відповідаючи на зміни в балансі попиту та пропозиції на ринку валюти", то:

"Вступ України до єврозони наразі не є актуальним питанням. Україні важливо зберегти незалежність у монетарній політиці, що дозволить забезпечити стабільне функціонування економіки. Варто зазначити, що в нашій країні значна доля валового внутрішнього продукту проходить через бюджетні витрати, тому наявність власної валюти сприяє більш ефективному створенню механізмів оперативного грошового обігу", - зазначено в статті.

Як повідомляло OBOZ.UA, банки та обмінні пункти можуть відмовлятися приймати певні купюри іноземних валют, включаючи долари, і це обґрунтовано законодавчими нормами. Справа в тому, що існуючі правила надають право не приймати пошкоджені банкноти.

Related posts