В Україні можливе виникнення природного лиха: які регіони можуть зазнати шкоди, карта ситуації.
У найближчі роки в Україні прогнозують землетрус магнітудою 7-7,5 балів за шкалою Ріхтера, який може трапитись у сейсмоактивному районі Вранча. Ця сейсмічна подія представляє серйозну загрозу для населення України.
Цю інформацію озвучив геофізик Володимир Шляховий під час бесіди з "Суспільним".
"За останні 14 років на Полтавщині сталося 15 землетрусів. Причин сейсмічної активності в області може бути кілька. У регіоні з 2010 року сталося 15 землетрусів. Найбільший з них - 3 лютого 2015 року поблизу Гадяча (епіцентр на Сумщині). Тоді за школою Ріхтера землетрус оцінили у 4,7-4,8 бала", - сказав вчений.
Зазначається, що у земних надрах є напруження і тиск завжди, і якщо додаткові якісь збурення є і впливи, то може статися і землетрус. Більшість землетрусів на Полтавщині сталися на глибині від 5 до 11 кілометрів. Механізм подій цих землетрусів однотипний.
"Отже, причина завжди залишається незмінною," -- підкреслив Шляховий.
Відомо, що основна концентрація землетрусів спостерігається вздовж маршруту Перещепине - Карлівка - Зачепилівка. Саме в цьому регіоні зафіксовано більшість з 15 зареєстрованих землетрусів. Дослідники Полтавської гравіметричної обсерваторії аналізують різноманітні ймовірні причини, які могли б викликати ці зсуви в земній корі.
"Існує ймовірність, що видобуток нафти та газу може мати вплив. Хоча свердловини не заглиблюються на велику глибину, цю можливість все ж не варто відкидати. Окрім того, ми помітили, що з початком військових конфліктів в Афганістані та Ірані спостерігається зростання кількості землетрусів", - зазначив Шляховий.
На думку дослідника, в Україні в найближчі роки прогнозується землетрус потужністю 7-7,5 бала, який може статися в сейсмоактивній області Вранча. Ця сейсмічна активність є серйозною загрозою для країни.
Шляховий також розповів, що у визначенні точних причин землетрусів має бути зацікавлена, у першу черга, місцева влада. Оскільки їхня наукова установа без додаткового фінансування не зможе зробити точні висновки.
"Без достатньо глибоких досліджень науковцям важко дійти до обґрунтованих висновків. Місцева влада повинна проявити зацікавленість у цьому процесі. Наша робота переважно базується на ентузіазмі. Раніше в нашій команді було 12 осіб, які займалися дослідженнями, а зараз залишилося лише одна або дві людини," - зазначає вчений.
Він підкреслив, що проведення таких досліджень не вимагатиме значних коштів, оскільки необхідне обладнання вже наявне, а потрібні лише кваліфіковані спеціалісти.
Як відомо, Полтавська гравіметрична обсерваторія -- єдина наукова установа в області, яка працює з 1927 року та проводить астрономічні та земноприпливні дослідження. З 1997 року проводить експериментальні роботи з прогнозу землетрусів у регіоні Полтави.