Уникнути зустрічі з акулою зовсім не складно: "невидимий плащ" забезпечить захист дайверам від зубастих хижаків (фото)


Щороку у світі фіксують близько ста випадків неспровокованих атак великих білих акул, проте науковці тепер виявили методи, які допоможуть запобігти цим інцидентам.

Океан займає значну частину земної поверхні та служить притулком для величезної кількості видів: серед них є як безневинні, так і небезпечні, здатні загрожувати навіть найбільшим ссавцям — синім китам. Мова йде про грізних білих акул, повідомляє Daily Mail.

Статистика свідчить про те, що щороку у світі реєструють близько 80 неспровокованих нападів великих білих акул, а тому вчені намагаються знайти спосіб скоротити їхню кількість. Схоже, їм нарешті це вдалося, команда вчених з Університету Макуорі розробила новий, але неймовірно ефективний спосіб уникнути нападу акули.

У Фокус. Технології запустили власний Telegram-канал. Приєднуйтесь, щоб бути в курсі найсвіжіших і найцікавіших новин із царини науки!

Вчені повідомляють про створення унікального "плаща-невидимки", який реалізується завдяки світлодіодним лампам, закріпленим на дайвінговому костюмі чи серфінговій дошці. Варто зазначити, що на даний момент ця технологія була протестована лише на картонних моделях тюленів, але фахівці впевнені, що вона може стати важливим кроком до нових методів захисту від морських хижаків.

Новий підхід ґрунтується на тому, що великі білі акули, хоч і є провідними хижаками океану, мають обмежене зорове сприйняття. Це свідчить про те, що їхні рішення щодо нападу чи утримання залежать переважно від форми та контурів потенційної жертви.

Дослідники виявили, що, як і у випадку з "сліпучим камуфляжем", використовуваним на лінкорах, яскраве світло насправді ускладнює для акул виявлення приманок у формі тюленя. Автори дослідження зазначають, що хижаки все ще могли бачити над собою форму тюленя, проте не могли розгледіти в ній здобич.

Варто зазначити, що великі білі акули є найнебезпечнішими серед усіх видів, проте експерти стверджують, що це не означає, що вони мають бажання нападати на людей. На думку науковців, більшість атак великих білих акул є випадковими і виникають через їх обмежені можливості зору.

Попередні дослідження, проведені докторкою Лорою Райан, виявили, що великі білі акули мають дальтонізм і не здатні добре розрізняти деталі, проте з легкістю помічають об'єкти на відстані. Незважаючи на це, ці хижаки можуть атакувати все, що має правильні контури, включаючи нещасних серферів на їхніх дошках.

Дослідники встановили, що хижаки здатні точно ідентифікувати силуети, що спонукало їх до висновку про можливість використання цієї особливості для захисту від морських хижаків. Вивчаючи, як функціонує зір акули, вчені пропонують людям знайти способи використання цієї вразливості для маскування. Для цього команда провела 500 годин, буксируючи пінопластові фігури, що імітують тюленів, по білим водам затоки в Південній Африці.

На кожну з фігур було нанесено малюнки світлодіодних стрічок з різними рівнями яскравості. Поки звичайні контрольні моделі часто ставали жертвами атак або переслідувань з боку акул, дослідники незабаром виявили, що освітлені тюлені зазнають нападів набагато рідше. Вчені прийшли до висновку, що яскраве світло є найефективнішою методою захисту.

Проте дослідники також з'ясували, що цей феномен не був викликаний лише сліпучим впливом світла або його здатністю відлякувати. В експерименті було використано опудало, яке обладнали миготливими стробоскопічними лампами, але воно виявилося ще менш дієвим у відлякуванні акул, ніж постійне освітлення. Це вказує на те, що світло здатне зменшити атаки, розмиваючи силует приманки, яка залишалася помітною навіть між спалахами.

Вчені також встановили, що приманки з горизонтальними смугами зазнавали менше атак, ніж ті, що мали вертикальні смуги. Проте, в цілому, наявність смуг виявилася захисною характеристикою. З іншого боку, навіть чотири тоненькі горизонтальні смуги практично зводили до нуля всі взаємодії з акулами.

За словами вчених, надалі вони планують продовжити експерименти, використовуючи прототипи дощок для серфінгу.

Раніше журнал "Фокус" повідомляв, що дослідники встановили дату першої атаки акули на людину.

Related posts