В Україні копійки визнали як спадщину колоніального минулого Росії: їхню назву планують змінити.
Термін "копійка" належить до символів російського імперіалізму та є об'єктом колоніальної спадщини. Тому заміна назви розмінної монети на "шаг" є історично, семантично і економічно виправданою.
Цю інформацію оприлюднив Український інститут національної пам'яті (УІНП). Відмічається, що термін "копійка" з'явився на території сучасної України в середині XVII століття в результаті впровадження політики Російської імперії, а в XVIII столітті він замінив традиційну монету, що використовувалася в українському грошовому обігу, - шаг.
Це стало ще одним способом для Російської імперії знищити українську державність. Оскільки у другій половині XVII-XVIII століть Московія прагнула нав'язати фінансовій системі Гетьманщини обіг лише власних грошей, зокрема й "копійки".
У XVII-XVIII століттях в Україні розмінні монети іменувалися "шагами", що підтверджується різноманітними письмовими джерелами, а також в художній літературі і фольклорі. Таким чином, ця назва не має жодного зв'язку з Московським царством чи Російською імперією, на відміну від терміна "копійка", який походить від словосполучення "копейная деньга". Це останнє означає монету, на якій зображено царя, що сидить на коні зі списом у руках (рос. "копьем").
Термін "шаг" намагалися повернути до життя під час Української революції 1917-1921 років. В той період українські гроші, що випускалися Центральною Радою, називалися карбованцями і містили 200 шагів. Пізніше була введена гривня, яка складалася з 100 шагів. Однак, після поразки революції та встановлення радянської влади, українські гроші були вилучені з обігу.
Враховуючи наведені аргументи, ініціатива Національного банку України щодо зміни назви розмінної монети з "копійка" на історично виправдану "шаг" є вартою підтримки. Це рішення сприятиме відновленню національних традицій у грошовій номінації та допоможе подолати негативну колоніальну спадщину, що, в свою чергу, підтримує процеси деколонізації українського суспільства, - наголосили в УІНП.
У жовтні Національний банк України представив до Верховної Ради низку законопроєктів, що передбачають зміну назви розмінної монети "копійка" на "шаг". Глава НБУ Андрій Пишний у поясненні цієї ініціативи зазначив, що така зміна сприятиме розриву останніх зв'язків між українською валютою та російською, а також стане завершальним етапом грошової реформи в країні.