В Україні спостерігається значне падіння попиту на квартири на первинному ринку внаслідок обстрілів: які прогнози щодо цін?
Цієї осені на ринку новобудов навряд чи варто очікувати значного підвищення інтересу.
У серпні, внаслідок ракетних атак у липні та серпні, які призвели до проблем із електропостачанням, попит на нове житло знизився в середньому на 40-50% у порівнянні з липнем. Про це повідомила директорка з продажів компанії GAZDA Маріанна Бігунець в інтерв’ю для УНІАН.
Одночасно, як зазначила вона, перехід від екстрених до стабілізаційних відключень електроенергії, який спостерігається з початком осіннього сезону, а також звикання населення до обмежень у постачанні електрики, поступово відновлює активність на первинному ринку.
"Проблеми з електропостачанням на деякий період негативно позначаються на настроях населення: потенційні покупці дуже чутливі до змін та незручностей, що змушує їх тимчасово відкладати рішення про купівлю житла. Однак у середині вересня спостерігається значне відновлення попиту, який уже досягає 80-85% від рівня, зафіксованого в перші два літні місяці, з перспективою подальшого стабілізації", - підкреслила Бігунець.
Вона переконана, що протягом найближчих місяців приблизно 66% споживачів зосередяться на житлових комплексах високої якості, які мають високий ступінь готовності. Ці об'єкти зводитимуться в переважно захищених західних областях України, таких як Закарпаття, Львівська область, Буковина, Івано-Франківщина, Волинь, а також у Києві та його околицях.
На думку експертки, цієї осені на первинному ринку житла навряд чи можливе суттєве зростання попиту. Адже економічна ситуація в країні є досить напруженою: саме на осінь прогнозується інфляційний пік, пов'язаний зі зростанням тарифів на електроенергію, змінами в акцизах на пальне. А перебої з енергопостачанням суттєво гальмують бізнес, в тому числі й будівельний - насамперед зростає собівартість зведення та посилюються ризики для покупців.
Восени, згідно з економічними прогнозами, споживчі ціни можуть зрости щонайменше на 10-15%. Однак, як наголосила Бігунець, на первинному ринку таке зростання буде чи не найменшим: до 3-5% і лише на об'єкти готовністю від 60%, що розташовані у найбільш безпечних регіонах.
З моменту початку повномасштабного вторгнення ринок нерухомості виявився під контролем покупця. Залучити його увагу можна завдяки високій якості проєкту, вигідній локації, швидкості будівництва, а також гнучким цінам. Це означає, що відповідальні девелопери, які цінують якість своїх проєктів і свою репутацію, навряд чи змінюватимуть ціни без об'єктивних причин, таких як зміни в попиті.
У червні фахівці відзначили, що з огляду на слабкий попит в секторі нерухомості, як на первинному, так і на вторинному ринку, не очікується зростання цін за квадратний метр до завершення літа. Юрій Піта, експерт у сфері нерухомості, зазначив, що виняток можуть становити лише західні регіони країни, які зазвичай користуються більшою популярністю під час війни через свою стабільність.
Згідно з інформацією, наданою першою заступницею голови правління "Глобус Банку" Оленою Дмітрієвою, українці активно користуються іпотечними кредитами в рамках програми "єОселя". Протягом останніх кількох місяців зафіксовано значне зростання кількості виданих іпотек на новобудови: на початку року частка кредитів на первинному ринку становила лише 2,6%, тоді як до середини серпня цей показник перевищив 8,1%.