В Україні стартують нові програми підтримки для внутрішньо переміщених осіб: Мінсоцполітики поділилося деталями.
Послуга "Муніципальна няня" має велике значення для районів, що знаходяться поблизу фронту, оскільки там відсутні можливості для влаштування дитини в дитячий садок.
З метою допомоги внутрішньо переміщеним особам Мінсоцполітики впровадило ряд нових послуг, серед яких субсидії на оренду житла для ВПО, розширення програми "муніципальна няня" та підтримка проживання для людей похилого віку.
Цю інформацію озвучила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович на форумі "Демографічне майбутнє України: стратегія стійкості та відновлення", коментуючи запитання УНІАН щодо ініціатив підтримки внутрішньо переміщених осіб.
"Ми вже затвердили рішення Кабінету Міністрів, яке наразі реалізується в пілотних регіонах, що знаходяться поблизу фронту і де зосереджено найбільше внутрішньо переміщених осіб. У майбутньому ми плануємо розширити цю ініціативу на всю територію України. Це передбачає введення постійної субсидії на орендне житло для родин ВПО, які не мають достатніх доходів для забезпечення комфортного проживання," - зазначила Жолнович.
Міністерка підкреслила, що вона не підтримує ідею перебування внутрішньо переміщених осіб у місцях тимчасового розміщення, якщо ці умови не є для них комфортними та звичними.
"Ми усвідомлюємо, що забезпечити внутрішньо переміщених осіб власним житлом у найближчий час буде неможливо, тому існує певний період, коли буде актуальною оренда. Нашою метою є спростити та зробити її більш доступною, взявши на себе частину витрат, як держава", - зазначила вона.
Жолнович також розповіла про вдосконалення сервісу "Муніципальна няня" щодо збільшення оплати та дозволу одній няні доглядати трьох дітей.
"Це також стосується прифронтових територій, там, де мами не можуть віддати дітей в садочок, щоб вони мали можливість, якщо це дитина з інвалідністю, просто відпочити, якщо це мама-ВПО - знайти роботу і соціалізуватися", - зазначила міністерка.
Вона також розповіла про нову послугу підтриманого проживання та стаціонарного догляду для літніх людей, яка стартувала цього року і є найскладнішою серед усіх категорій. За словами Жолнович, для таких осіб важливо не лише забезпечити житло, а й часто необхідно, щоб у цьому житлі був асистент, який надасть їм допомогу в базових побутових потребах.
"Ми вже розпочали процес закупівлі цієї послуги та активно співпрацюємо з різними організаціями. Важливо, щоб ці установи не нагадували інтернати, розташовані в ізоляції, а щоб люди мали можливість жити у громадах, в комфортних квартирах, де вони можуть вільно виходити на прогулянки та бути частиною соціуму," - підкреслила міністерка.
У листопаді прем'єр-міністр Денис Шмигаль оголосив про запуск програми субсидій для орендованого житла для переселенців в Україні, яка стартує з середини січня 2025 року. Ця програма буде доступна для сімей, які витрачають більше 30% своїх загальних доходів на оплату оренди.
У березні Міністерство соціальної політики повідомило про намір впровадити нову систему субсидій на оренду житла в рамках експериментального проекту, який триватиме два роки. Чим менші доходи сімей внутрішньо переміщених осіб, тим більшу частину витрат на оренду житла покриватиме ця субсидія.