Верховна Рада затвердила бюджет на 2025 рік: ключові показники.
Верховна Рада затвердила законопроект щодо державного бюджету на 2025 рік. У другому читанні та в цілому його підтримали 257 народних обранців.
Згідно з інформацією, яку надало РБК-Україна, член фінансового комітету Ярослав Железняк поділився новинами в Telegram, повідомляє UAINFO.org.
Основний пріоритет
Згідно з документом, доходи бюджету складуть становитимуть 2 трлн 339 млрд гривень. Видатки - 3 трлн 941 млрд грн, дефіцит 1 трлн 640,6 млрд гривень, який покриватиметься здебільшого за рахунок міжнародної допомоги.
Основною метою є сфера оборони та безпеки, яка отримала фінансування в розмірі 1 трлн 223 млрд гривень. Це еквівалентно 26,3% від валового внутрішнього продукту. Витрати на оборону перевищать показники 2024 року, коли вони становитимуть 2 трлн 177 млрд гривень.
Водночас передбачено скорочення соціальних видатків на 50 млрд гривень до 419 млрд гривень. Будуть заморожені мінімальна зарплата та прожитковий мінімум.
Тривалість конфлікту
Кабінет Міністрів України фактично ухилився від визначення термінів війни у проекті бюджету на 2025 рік. У порівнянні з минулим роком, коли уряд надавав приблизні часові рамки, зараз ситуація змінилася.
Як зазначається в додатку до проєкту, "ключовим ризиком макроекономічного середовища залишається продовження збройного вторгнення РФ та невизначеність щодо подальших сценаріїв розвитку війни".
Ведення бойових дій є надзвичайно потужним джерелом ризиків та причиною руйнування економіки України. За оцінкою Світового банку, станом на кінець 2023 року сукупні економічні, соціальні та інші грошові втрати становлять уже майже 499 млрд доларів.
"В даний момент неможливо зробити навіть приблизну оцінку негативного впливу війни на економіку України через невизначеність щодо сценаріїв бойових дій, які варіюються за термінами та інтенсивністю, а отже, і за наслідками", - зазначено в документі.
ВВП, інфляція, курс долара
На основі прогнозів на 2025 рік, очікується, що економіка продовжить своє поступове відновлення, зростаючи на 2,7% у реальному ВВП. Проте, цей темп зростання буде нижчим, ніж у 2024 році, коли передбачалося зростання на рівні 3,5%, а також нижчим за 5,3% у 2023 році.
"Разом з тим, війна триває і втрати та збитки, які вона завдає економіці України, не обмежуються лише матеріальними руйнуваннями, але й формують комплекс проблемних явищ та ризиків, які стримуватимуть економічний розвиток країни у прогнозному періоді", - йдеться в пояснювальній записці до проєкту.
Зростання споживчих цін прискориться у 2025 році до 9,5% в порівнянні з 2024 роком (очікування - 7,9%) та 2023 роком (5,1%). За прогнозом уряду, ціни рухатимуться вгору зростанням цін на сировину, підвищенням заробітних плат, поступовою девальвацією курсу гривні.
Кабінет Міністрів прогнозує, що в 2025 році курс долара може піднятися до 45,0 гривень. У 2024 році очікується середній курс на рівні 40,8 грн за долар. Зміни в курсі долара будуть залежати від тривалості конфлікту. Якщо бойові дії завершаться, курс може залишитися стабільним на поточному рівні 41 грн за долар.
Мінімальний рівень життя та базова пенсія.
Основою державного соціального стандарту виступає прожитковий мінімум, що закріплений законодавчо. Він слугує базою для формування державних соціальних гарантій і стандартів у таких сферах, як доходи населення, житлово-комунальні послуги, побутове обслуговування, культурні послуги, охорона здоров'я та освіта.
У 2025 році цей параметр залишиться незмінним.
Згідно з новим законодавством, з 1 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для однієї особи становитиме 2920 гривень на місяць. Ця сума також враховує основні соціальні та демографічні категорії населення.
Кабмін в проєкті бюджету до першого читання пропонував підвищити розмір прожиткового мінімуму, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора, на 31% - з 1600 гривень до 2102 гривень.
Проте під час голосування в парламенті на першому читанні народні обранці підтримали поправку, що передбачала виключення з проекту закону підвищення заробітних плат прокурорів на 3 мільярди гривень.
Мінімальна зарплата
Уряд ухвалив рішення про замороження мінімальних заробітних плат на визначений період. У запропонованому документі передбачається, що з 1 січня 2025 року мінімальна заробітна плата становитиме:
У пояснювальній записці до проєкту зазначено, що встановлений розмір мінімальної заробітної плати відповідає досягнутому рівню цієї гарантії з урахуванням суттєвого підвищення у 2024 році, яке склало 16 відсотків у порівнянні з 2023 роком.
Підвищення доходів та зменшення рівня безробіття.
Очікується, що середня зарплата у 2024 році становитиме 20 581 гривень (у 2023 році - 17 442 гривень).
Уряд очікує, що у 2025 році середня місячна зарплата збільшиться на 18,5% у номінальному вираженні, досягнувши 24 389 гривень, а в реальному розрахунку зросте на 8,1% у порівнянні з попереднім роком.
"Це підвищення заробітних плат викликане бажанням українських компаній зберігати та залучати нові талановиті кадри на фоні браку трудових ресурсів", - зазначили в уряді.
Згідно з урядовими прогнозами, повільна адаптація підприємців до нових умов, зростання економічної активності та збільшення кількості робочих місць, зокрема завдяки залученню жінок, буде важливим фактором відновлення споживчого попиту. Це також сприятиме поступовому зниженню рівня безробіття до 17,7% у 2025 році.
Зростання податкових ставок
На 2025 рік враховано додатковий ресурс, передбачений проєктом змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" (№ 11416-д) у обсязі 122,4 млрд гривень.
Зокрема, збільшення військового збору з 1,5% до 5% забезпечить надходження у розмірі 107,7 мільярдів гривень. Введення цього збору для платників податків, які користуються спрощеною системою оподаткування, зокрема для фізичних осіб-підприємців І, ІІ, ІІІ та IV груп, принесе 13,7 мільярдів гривень, тоді як юридичні особи ІІІ групи сплатять 929 мільйонів гривень.
На презентації проєкту державного бюджету, що відбулася 19 листопада, міністр фінансів Сергій Марченко повідомив, що запланований ресурс становить 141 мільярд гривень. Проте ця сума наразі не знайдена у відкритих документах Міністерства фінансів.
Зміна для ФОПів
У 2025 році фізичні особи-підприємці знову повинні будуть сплачувати єдиний соціальний внесок. Нагадаємо, що з початку війни в лютому 2022 року цей внесок став необов'язковим.
Розмір мінімальної ставки ЄСВ становить 22% від мінімальної зарплати. Мінімалка становить 8000 гривень і наступного року не зміниться. Місячний платіж для ФОПів складе 1760 грн за місяць. За рік потрібно буде заплатити 21 120 гривень.
Реформа пенсійної системи
Проект закону про державний бюджет України на 2025 рік, що готується до другого читання, включає положення про реалізацію пенсійної реформи.
Відповідно до пункту 31, уряд України зобов'язаний "вжити необхідних заходів для реалізації пенсійної реформи, яка набуде чинності з 1 липня 2025 року".
Крім того, уряд зобов'язаний підготувати та представити до 1 липня 2025 року Верховній Раді проект змін до законодавства, що стосується встановлення єдиних принципів перерахунку пенсій для осіб, пенсії яких призначені на основі "спеціальних" законів. Це має відбуватися незалежно від коливань заробітної плати (доходу) або грошового забезпечення, а також з урахуванням проведення індексації пенсій для цих осіб на загальних підставах.
Дотації
На субсидії на виплату житлових субсидій та пільг громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу передбачено 42,3 млрд гривень.
Очікується, що ці кошти будуть виділені для надання державної підтримки 2,8 млн домогосподарствам.
Отже, число осіб, які отримують субсидії та пільги, зменшиться на 400 тисяч, що становить 12,5%. В результаті, загальні витрати з бюджету знизяться на 15,2%, зменшившись з 49,9 млрд гривень до 42,3 млрд гривень.
Виплати для пенсіонерів, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
У проєкті державного бюджету України до другого читання на 2025 рік міститься норма про щомісячну доплату пенсіонерам-чорнобильцям.
Документом встановлено, що доплата непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення, встановлюється за умови, що такі особи проживали або працювали у цій зоні станом на 26 квітня 1986 року чи у період з 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року
Додатковий платіж за житло в зазначених регіонах становить 2361 гривню.
Глобальна підтримка
Уряд України очікує, що у 2025 році дефіцит державного бюджету буде покрито міжнародною допомогою в обсязі 36,9 мільярдів доларів.
У 2025 році обсяги державних зовнішніх позик становитимуть 1,658 трильйона гривень (36,9 мільярда доларів за курсом 45 гривень за долар), тоді як внутрішні запозичення досягнуть 579 мільярдів гривень.
При цьому, середньозважена ставка для внутрішніх боргових інструментів складає близько 16% річних, для зовнішніх боргових інструментів - близько 5% річних.
Прогнозується, що Україна отримає фінансову підтримку в розмірі 2,7 мільярда доларів від Міжнародного валютного фонду, 11,9 мільярда доларів від Європейського Союзу та 3,1 мільярда доларів від Міжнародного банку реконструкції та розвитку (який представляє США).
Україна планує залучити від "інших кредиторів" 19,1 млрд доларів. Конкретні джерела не вказані.