Вибори в Молдові: другий тур обіцяє бути складним.
Вибори в Молдові 20 жовтня: основні факти та подробиці.
20 жовтня в Молдові пройшло подвійне голосування, на якому обирали президента та проводили референдум про вступ до Європейського Союзу. Відомо, що чинна президентка Мая Санду намагалася за допомогою проєвропейського референдуму підвищити активність виборців та зміцнити підтримку серед своїх прихильників.
З'явилася інформація, що в референдумі взяла участь достатня кількість громадян, що дозволяє визнати його легітимним. Крім того, вибори президента також отримали статус відбулих.
Станом на 15:00 за Києвом, у Молдові порахували 99,5% протоколів після голосування на виборах. Санду набрала 42,33% голосів. На другому місці - проросійський кандидат Александр Стояногло, який набрав 26,05%. Таким чином, у країні буде організовано другий тур президентських виборів.
Організація відбудеться протягом наступних двох тижнів, зазначив Павло Постіка, заступник голови ЦВК Молдови, під час коментаря для українського видання FREEДОМ.
"У нас виходить, що після оголошення попередніх результатів жоден із кандидатів не набрав більшості голосів у першому турі. Тому, згідно із законодавством, буде протягом двох тижнів організовано другий тур виборів, у якому беруть участь перші два кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів",- повідомив він.
З'явилися перші коментарі від уряду стосовно волевиявлення громадян Молдови. Висловлюючи думку про попередні підсумки виборів, діюча президентка Молдови Мая Санду зазначила, що участь у другому турі голосування є "найефективнішим способом уникнути катастрофи".
"Події, які відбулися протягом останніх двох років, свідчать про спробу підірвати нашу демократію. Недоброзичливці прагнуть посіяти сумніви у нашій єдності як народу Молдови. Ми маємо вчитися з цього ганебного нападу на демократичні цінності," - зазначила вона на пресконференції в понеділок, 21 жовтня, повідомляє ZDG.
Вона також повідомила про наявність свідчень, що підтверджують маніпуляції під час виборів. Зокрема, йдеться про ймовірну закупівлю 300 тисяч голосів.
"Розміри шахрайських дій безпрецедентні. Головною метою було підривати демократичний процес виборів," - зазначила президентка.
Фахівці вже розпочали дослідження підсумків виборів у Молдові.
Згідно з аналітиками з видання "Європейська правда", президентка Мая Санду офіційно зайняла перше місце на фініші та має великі шанси на успіх у другому турі виборів.
"Однак ця перемога не буде легкою, і, найвірогідніше, її підтримають голоси діаспори. На парламентських виборах, які пройдуть наступного року, проєвропейським силам буде вкрай важко утримати свої позиції", - зазначається в статті.
У Єврокомісії вже підтверджують значний вплив російських сил на виборчий процес у Молдові.
"Вибори в Молдові відбулися під значним тиском з боку Росії. Втручання було спрямоване на дестабілізацію демократичного процесу",- прокоментував речник Єврокомісії Пітер Стано в понеділок.
Він підкреслив, що російське втручання в Молдові має багато форм і не обмежується лише періодом передвиборчої кампанії.
"Серед останніх випадків можна згадати про звинувачення у підкупі виборців," - зазначив представник, коментуючи матеріали, які Єврокомісія отримала від уряду Молдови.
Він зазначив, що Кремль також здійснював вплив через пропаганду, яка розповсюджувалася в Молдові.
На думку аналітиків ISW, незважаючи на те, що Молдова робить кроки до європейської інтеграції, зокрема через вибори та референдум 20 жовтня, Кремль не залишить без уваги свої спроби перешкоджати вступу країни до ЄС і підривати стабільність молдовської демократії в найближчі десять років.
Аналітики вважають, що проросійські угруповання можуть незабаром влаштувати акції протесту. Крім того, референдум щодо Європейського Союзу, на який сподівалася Санду, може мати несприятливі наслідки для неї.
Референдум, який проходив паралельно з виборами, розколов Молдову. Після підрахунку 99,59% голосів більшість громадян країни висловилися за вступ до ЄС. 50,45% сказали так у питанні євроінтеграційного курсу Молдови, водночас проти вступу - 49,55%.
Різниця у голосах між прихильниками та противниками євроінтеграційного курсу склала всього 13 354.
За словами Павла Постіки, після аналізу всієї зібраної інформації Центральна виборча комісія створить протокол, який відобразить результати референдуму, що буде подано до Конституційного суду. Останній повинен вирішити, чи визнавати легітимність плебісциту. У разі визнання референдуму легітимним, навіть незначна перевага голосів на підтримку євроінтеграції може стати підставою для внесення відповідних змін до Конституції Молдови.
Проте фахівці вже вважають, що референдум зазнав невдачі.
"На жаль, існують підстави стверджувати, що конституційний референдум у Молдові не відбувся успішно. І це провал, варто відзначити, досить значний. Незалежно від того, чи буде досягнуто 50% плюс один голос, або яка позиція отримає більше чи менше підтримки, важливіше інше питання. Йдеться про суспільну легітимність ухваленого рішення", - зазначає політолог Олексій Кошель в ефірі NV.
Щоб рішення отримало легітимність і було сприйняте суспільством без заперечень і суперечок, воно повинно бути ухвалене з достатнім запасом надійності, зазначає Кошель. У цьому випадку кількість голосів не має значення, підкреслює аналітик, - референдум виявився невдалим.
"Чи зможе він вдарити по виборчій кампанії Майя Санду? Так, ризики зростають. Ризики для неї особисто зростають, і ризики приходу проросійського президента зростають",- упевнений Кошель, але підкреслює, що у цій кампанії Санду показала себе, як політик, який здатен боротися достатньо серйозно.
Юрист у сфері міжнародного права та доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка Роман Єделєв зазначає, що з політичної точки зору концепція проведення референдуму не виправдала себе.
Президентка Санду здобула перемогу в першому турі, набравши 42,07%, однак проросійський кандидат Стояногло в другому турі зможе скористатися результатами референдуму, щоб залучити підтримку проросійських виборців. Москва також може посилити свою віру в цей сценарій. Це означає, що результати другого туру президентських виборів вже не виглядають такими очевидними, - зазначив Єделєв у бесіді з виданням "Телеграф".
Експерт підкреслює, що результати референдуму вказали на те, що суспільство в Молдові розділене навпіл щодо євроінтеграції.
"Цю тему вже давно обговорюють проросійські політики, і тепер вони можуть підтвердити свої заяви. Більше того, вони стверджуватимуть, що більшість населення Молдови, без урахування діаспори, виступає проти євроінтеграції. Аналітик вважає, що це ризикований аргумент з потенційно непередбачуваними наслідками."
Як пише ЄП, по суті, одночасно з "референдумом про Європу" в Молдові відбувався "референдум про довіру владі", і те, що Санду взяла менше 50% голосів, означає, що вона його програла.
"До того ж ключові кандидати, що вилетіли у першому турі, у наступному голосуванні майже напевно підтримають Стояногло. І тепер питання стоїть про те, чи просумується протестний рейтинг настільки, щоб обрати проросійського кандидата, лише щоб не обирати президентку на другий термін",- йдеться в матеріалі.
Аналітики зазначають, що Санду має високі шанси на перемогу. Втім навіть у разі, якщо чинна президентка зробить фінальний ривок і виграє другий тур - попереду буде ще масштабніша проблема.