Вибори в Молдові: ключовий висновок для всіх
Перший аспект - підвищення рівня євроскептицизму, що слугує показником антіліберальної ідеологічної парадигми. Хоча цей тренд не є новим, він зараз особливо очевидний. Сьогодні багато явищ прийнято пояснювати надмірним єврооптимізмом або занадто великим впливом західних країн.
На мою думку, конфлікт в Україні виступає як каталізатор для цього явища. Критики та скептики вважають, що Захід частково відповідальний за ситуацію, що склалася, в той час як оптимісти звинувачують Захід у недостатній підтримці України. Обидві ці точки зору демотивують проєвропейських виборців і сприяють посиленню євроскептичних настроїв. Яскравим підтвердженням цього є результати референдуму в Молдові щодо євроінтеграції.
Другим фактором є зниження впливу Майї Санду як представниці класичного прозахідного політичного курсу. Навіть у разі її перемоги, процес поступового зменшення її сили здається неминучим. Причина цього не лише в Росії, а й у зміні обличчя її політичних опонентів. На сцену виходять нові, неочевидні антиліберали, які, використовуючи проєвропейські гасла, вміло маніпулюють ними, замінюючи традиційних проросійських політиків із їхніми звичними меседжами та емоціями.
Це вигідно Росії, якщо вона обере цих політиків в якості тимчасових союзників, замість використання непопулярних "проросійських" фігур.
Захід повинен знайти способи перетворити своїх партнерів, інакше їх чекає тривала поразка. Ця проблема стосується не лише Молдови, але й Грузії.