Експериментальний виклик для Заходу: що відомо про загадкове плавання судна "Рубін" з Росії.


Вантажний танкер "RUBY" викликав занепокоєння серед портових працівників по всій Європі, коли він мандрував морями з вантажем амонійного нітрату. Саме ця речовина стала причиною руйнівної катастрофи в порту Бейрута у 2020 році.

Танкер "RUBY" (Рубін), раніше носив назву "Леді Амна", він ходить під прапором Мальти, управляється компанією в Лівані, належить фірмі з Сирії і перевозить товари з Росії. Експерти з трансатлантичної безпеки вважають, що його нещодавня довга подорож Європою з вантажем небезпечної речовини нітрат амонію була тестом ЄС на пильність. Докладніше про "Рубін" і його подорож розповіло видання NZZ.

Подорожжю танкера зацікавився Джейкоб Каарсбо, фахівець із трансатлантичної безпеки і старший аналітик європейського аналітичного центру в Копенгагені. Останніми тижнями він уважно стежив за переміщеннями танкера "Рубін" і каже: "Я думаю, що дуже малоймовірно, що судно мало намір перевозити добрива з пункту А в пункт Б".

Каарсбо впевнений, що "Рубін" діє за вказівками Кремля. Він стверджує: "Це експеримент для західних країн". Як відреагують держави, коли судно з потенційно небезпечним вантажем наближається до міських територій або важливих об'єктів інфраструктури? Якщо чиновники виявлять здивування, які кроки вони зроблять? Чи буде дозволено кораблю зайти в порт?

На думку Каарсбо, під час вояжу "Рубіна" Кремль отримував відповіді на запитання, які в майбутньому можуть стати йому в пригоді для гібридних операцій.

Він зауважує, що від моменту початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну в Європі спостерігаються незвичайні інциденти: поїзди виходять з ладу, GPS-сигнали зазнають глушення, а на східному кордоні Фінляндії з'являються мігранти з країн, як-от Ємен і Сомалі. На перший погляд ці події виглядають несвязаними, проте факти вказують на одну спільну точку: Москву. Аналітики стверджують, що це свідчить про гібридні атаки, в рамках яких Кремль прагне викликати невизначеність.

"Рубін" також потрапив у заголовки газет і спричинив ажіотаж в останні тижні. Нітрат амонію, що перебував на борту вантажного судна, призвів до вибуху в Бейруті 2020 року, унаслідок якого загинули 218 осіб. Але щодня морями подорожує незліченна кількість кораблів, що перевозять небезпечні вантажі. Росія -- один із найбільших виробників аміачної селітри, а Лас-Пальмас -- один із найважливіших портів, через які Росія перевозить товари в країни Африки. Поки що це не викликає підозр.

Проте Каарсбо переконаний, що танкер "Рубін" є унікальним вантажним судном.

Структура власності дає першу підказку: "Рубін" ходить під мальтійським прапором і управляється компанією в Лівані. Повідомляється, що судно належить сирійській компанії Samin Shipping і перевозить російські товари. Каарсбо вважає, що "Рубін" є частиною тіньового флоту Росії.

Після агресії проти України західні держави запровадили суворі обмеження на торгівлю з Росією. Водночас Путін знайшов способи обійти ці санкції, використовуючи так званий "тіньовий флот". Цей флот складається з застарілих суден, які під прапорами різних країн здійснюють перевезення товарів, що підлягають санкціям, з Росії до інших країн, включаючи нафту та скраплений природний газ (СПГ). Хоча аміачна селітра не підпадає під санкції, "Рубін" міг мати інші цілі.

Сумніви щодо намірів теплохода "RUBY" можуть з'явитися при уважному розгляді його маршруту.

22 серпня вантажне судно "Рубін" вирушає з російського портового міста Кандалакша. На його борту знаходиться 20 000 тонн аміачної селітри, яка є небезпечним добривом. Згідно з даними бортового журналу, метою перевезення є Лас-Пальмас, розташоване на іспанських Канарських островах.

На південь від Кольського півострова корабель опиняється на мілині, проте не вирушає назад до Росії і не звертається по допомогу, а продовжує свій маршрут у бік Норвезького моря.

Корабель знову опинився в складній ситуації на півночі Норвегії. В ніч на 25 серпня "Рубін" увійшов до норвезької економічної зони, ймовірно, в пошуках захисту від бурі. Однак, за словами Каарсбо, у "Рубіна" виникали труднощі, коли він наближався до важливих об'єктів інфраструктури. Судно змінило курс біля портового міста Тромсе, перед островом Андойя, де розташовані військова база та космодром. Замість того, щоб прямувати до Лас-Пальмаса, його новим пунктом призначення стала литовська Клайпеда, а згодом він раптово направився до Мальти.

Безладна подорож танкера не залишилася непоміченою, і ЗМІ охрестили його "Плавучою російською бомбою". Влада країн, повз які він проходив, проявила підвищену увагу: Норвегія направила буксири для супроводу "Рубіна", а Данія, Швеція та Литва заздалегідь оголосили, що не дозволять судну з його небезпечним вантажем заходити в свої порти. Наразі танкер перебуває в Північному морі.

Данія вже давно прагне обмежити прохід підозрілих танкерів через Великий Бельт — протоку, що з'єднує Каттегат і Балтійське море. Це питання стосується не лише накладення санкцій на Росію. Тіньовий флот становить серйозну загрозу для екології, адже ці судна часто перебувають у неналежному стані, а їхні екіпажі не мають достатньої підготовки до навігації в Балтійському морі, що ускладнює маневрування. Справу "Рубіна" можна вважати певною перемогою. Однак Каарсбо зазначає, що Росія продовжуватиме випробовувати реакцію країн НАТО і ЄС, відправляючи свої кораблі та сподіваючись на морську солідарність, переслідуючи при цьому власні інтереси.

Нагадаємо, що раніше Фокус повідомляв про те, як тіньовий флот Росії сприяє вбивствам українців та продовженню конфлікту.

Related posts