Відключення електрики стимулюють міграційні процеси: Галущенко пояснив цілі атак Росії.
Російські атаки спрямовані на руйнування енергетичної інфраструктури України, щоб позбавити населення електроенергії та тепла, що ускладнює життя українців і провокує міграцію. Удари по підстанціях, ТЕЦ, ТЕС і газорозподільчих об'єктах значно знижують здатність країни забезпечувати стабільне енергопостачання.
Герман Галущенко, міністр енергетики України, озвучив цю інформацію на конференції United for Justice. Він зазначив, що внаслідок цих свідомих дій було знищено близько 9 ГВт електрогенерації, що майже дорівнює половині від загального обсягу виробництва електроенергії в країні до цього часу.
Російські атаки націлені передусім на те, щоб позбавити українців базових умов для виживання - тепла та електроенергії. Ці удари мають не лише військову, але й глибоко соціальну та гуманітарну мету. Ворог намагається змусити цивільне населення страждати від нестачі життєво необхідних ресурсів, створити умови для масової міграції і зробити життя в Україні нестерпним.
Удари концентруються на різних елементах енергетичної інфраструктури - це теплоелектростанції (ТЕС), теплоелектроцентралі (ТЕЦ), газорозподільчі станції та підстанції, що забезпечують передачу електроенергії. За словами Галущенка, на карті України вже не залишилося жодного місця, де б не відбулися такі атаки.
За словами міністра енергетики, найбільша атака, що відбулася наприкінці серпня 2024 року, була найбільшою з моменту початку повномасштабного вторгнення. Росія застосувала численні типи ракет та дронів-камікадзе "Шахед", загальна кількість яких становила 236 одиниць. Через ці удари близько 4 мільйонів українців у різних областях країни відразу залишилися без світла.
Відновлення електропостачання зайняло близько 13 днів, що підкреслює серйозність завданих руйнувань та складність відновлювальних заходів. Ці події мають прямий вплив не лише на повсякденне життя українців, але й на функціонування бізнесу, а також на загальний рівень економічної активності в державі.
Окремою метою атак є підстанції, які критично важливі для передачі електроенергії від атомних електростанцій (АЕС), що виробляють близько 60% всієї електроенергії в Україні. Ураження підстанцій може призводити до того, що атомні блоки змушені припиняти роботу через загрозу перевантаження або аварій. Це серйозно впливає на енергетичну безпеку країни та створює додаткові ризики.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, взимку дефіцит електроенергії в Україні становитиме не менше 20%. Причому основний тягар відключень електроенергії ляже насамперед на населення.